15/06/2026
Minister Edukacji Barbara Nowacka inauguruje kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. Inicjatywa ma na celu podsumowanie całorocznej pracy profilaktycznej oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego, letniego wypoczynku.
Zgodnie z przedstawionymi rekomendacjami, działania profilaktyczne mogą zostać przeprowadzone w jednym z dwóch ostatnich tygodni czerwca poprzedzających zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2025/2026.
Z tej okazji Minister Edukacji skierowała do społeczności szkolnej specjalny list, w którym zachęca do aktywnego włączenia się w inicjatywę oraz dbania o bezpieczny letni wypoczynek.
W liście znalazło się również wyraźne zaproszenie skierowane do uczniów, by zgłaszali własne pomysły i inicjatywy (np. w ramach samorządów uczniowskich), a także do rodziców – z apelem o podejmowanie z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach.
Trzy filary tegorocznej akcji
Tegoroczna edycja „Tygodnia dla Bezpieczeństwa” skupia się w sposób szczególny na zmianach w przepisach prawa dotyczących ochrony dzieci i młodzieży oraz wyzwaniach świata cyfrowego. Kluczowe obszary tematyczne obejmują:
Bezpieczeństwo na drodze (nowe przepisy od 3 czerwca 2026 r.) – edukacja w zakresie wchodzących w życie nowych przepisów ruchu drogowego dla osób poruszających się rowerami, rowerami elektrycznymi, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO). Kluczową zmianą jest wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku ochronnym dla osób do 16. roku życia.
Bezpieczeństwo nad wodą – upowszechnianie informacji na temat wdrożenia nowych przepisów rozporządzenia w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które wprowadzają znacznie wyższe standardy bezpieczeństwa nad wodą.
Bezpieczeństwo cyfrowe – promowanie zasad higieny korzystania z sieci, ochrony prywatności, walki z cyberprzemocą oraz dbania o tzw. cyfrowy balans (digital detox) podczas wakacyjnego wypoczynku.
Specjalny pakiet materiałów edukacyjnych
W ramach akcji Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z innymi resortami i instytucjami publicznymi, przygotowało zestaw materiałów pomocniczych.
Kompleksowy pakiet edukacyjno-profilaktyczny posłuży jako bezpośrednie wsparcie przy planowaniu i realizacji zajęć podczas „Tygodnia dla Bezpieczeństwa”, a także będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany w nowym roku szkolnym.
Ogólnopolską akcję wspierają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Cyfryzacji, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/tydzien-dla-bezpieczenstwa