Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie

Kolejna rocznica rozbicia więzienia w Końskich...
06/06/2026

Kolejna rocznica rozbicia więzienia w Końskich...

‼Genialna akcja „Szarego”. Bohaterowie AK

🟥 W nocy z 5 na 6 czerwca oddział AK Antoniego Hedy uwolnił ponad 60 osób z niemieckiego więzienia w Końskich

🟥 Szkoda, że niektóre akcje Armii Krajowej nie znajdują się w konspektach zajęć z zarządzania. Są wśród nich takie, że na ich podstawie można wykazać, jak wielką rola przypada etapowi planowania i przygotowania w zasadzie w ramach każdego działania.

🟥 Powodu do ataku na Końskie, a konkretnie na tamtejsze więzienie, dostarczyli sami Niemcy. Swego czasu zmorą ludności polskiej był Kreislandwirt okupacyjnego starostwa w Końskich, Eduard Fittnig. Udało się miejscowemu Kedywowi z Obwodu AK Końskie w maju 1944 r. zlikwidować szkodnika, ale to niestety spotkało się z kontrakcją niemiecką – aresztowali kilkadziesiąt osób, traktując ich jako zakładników. Biorąc pod uwagę ich niepewny los, ppor. Antoni Heda „Szary” – dowódca jednego z oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie zdecydował się na realizację szturmu na więzienie.

🟥 Zdając sobie sprawę z okoliczności, zmuszony był wysłać swoich ludzi po materiały wybuchowe do komórki nadrzędnej – bramy więzienia trzeba było wysadzić. Z takim zadaniem wyjechali jego zastępca por. Henryk Gruszczyński „Blady”, por. Teofil Stawski „Kret”, łączniczka oraz Edward Paszkiel „Pozew”. Niestety, wysłannicy wpadli w obławie urządzonej przez Niemców. Udało się zbiec jedynie „Pozwowi”. On też zawiadomił „Szarego”. Aresztowanych umieszczono w więzieniu… w Końskich. Heda uznał, że należało działać bez zwłoki.

🟥 „Szary” nie studiował zarządzania, ani nie pobierał nauki w szkole oficerskiej. Mimo to potrafił doskonale zaprojektować operację. Dowodzenie miał we krwi. Nie pominął żadnego szczegółu. A wszystko wyglądało tak, jakby korzystał z podręcznika taktyki. A zadanie nie było łatwe z uwagi na obecność licznych oddziałów niemieckich różnych formacji. Należało się liczyć z ich reakcją w momencie szturmu na więzienie. Aby tego uniknąć trzeba było wysunąć liczne ubezpieczenia. W ten sposób obstawiono posterunek gestapo, dworzec, pocztę i drogi wylotowe.

🟥 Przydało się to. Kiedy w nocy grupa szturmowa, którą dowodził por. Stefan Sławiński „Lis”, przystąpiła do działania, w mieście doszło do wymiany ognia między partyzantami, a wkraczającym oddziałem Bahnschutzu. Po chwili działo się tak w całym mieście. Przy takim akompaniamencie grupa szturmowa rozpoczęła atak na więzienie. Saperzy wysadzili ładunkami wybuchowymi drzwi, po czym akowcy weszli, likwidując część załogi więzienia. Udało się dostać klucze i wypuścić przetrzymywanych więźniów. W osobnym pomieszczeniu więziono akowców z oddziału „Szarego”. Tam drzwi rozwalono toporami. Ratunek przyszedł chyba w ostatniej chwili. „Blady” i „Kret” byli już wyniszczeni torturami, jednak odnaleziono ich żywych – to bez wątpienia był kolejny sukces owej nocy.

🟥 Łącznie udało się wydostać z więzienia blisko 70 osobom. Nie obyło się bez strat. Zginęło trzech lub czterech partyzantów, dwóch zostało rannych. Straty niemieckie to siedemnastu zabitych i ośmiu rannych. Odwrót do lasu przebiegał w sposób uporządkowany, ale cały czas pod ostrzałem nieprzyjaciela. Niemcy nie ścigali partyzantów. Może wiedzieli już, że alianci wylądowali w Normandii.

👇👇👇
W naszym sklepie przy Muzeum oraz w sklepie online kupicie świetne t-shirty oraz plakaty z podobizną "Szarego".

📸 Na zdjęciu: Antoni Heda „Szary” – autor sukcesu w Końskich, źródło: domena publiczna.

To była bardzo owocna współpraca naszych instytucji w zakresie edukacji historycznej. Żałujemy, że (na razie) się zakońc...
03/06/2026

To była bardzo owocna współpraca naszych instytucji w zakresie edukacji historycznej. Żałujemy, że (na razie) się zakończyła... Będzie co wspominać.

Ostatni „Wtorek z historią najnowszą” już za nami! Po sześciu miesiącach współpracy z Instytut Pamięci Narodowej Delegat...
03/06/2026

Ostatni „Wtorek z historią najnowszą” już za nami! Po sześciu miesiącach współpracy z Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, pięciu seriach zajęć edukacyjno-warsztatowych dla dzieci i młodzieży oraz pięciu ciekawych wykładach i wystawach historycznych dla dorosłych mieszkańców zakończyliśmy we wtorek 2 czerwca akcję "Wtorki z historią najnowszą". Od rana zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej przeprowadziła pani Edyta Krężołek. Tematem była Kasztanka z serii "Co by było, gdyby zwierzęta mówiły" i "Herosi polskiej nauki". Na popołudniowy wykład zaprosił Piotr Juchowski i opowiadał o polskich miesiącach, czyli kryzysach w PRL, które doprowadziły do upadku w Polsce władzy komunistycznej. Dyżur archiwisty pełnił tym razem p. Bernard Saladra.

Cykl pięciu kolejnych spotkań podsumował naczelnik IPN Delegatura w Kielcach Robert Piwko i dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk. Do podziękowań za współpracę między tymi insytytucjami przyłączył się burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Naczelnik Robert Piwko przekazał także w darze Bibliotece książki wydawane przez kielecki IPN. "Wtorki z historią najnowszą" oceniamy jako cenną inicjatywę i z pewnością będzie ona doceniona i zapamiętana przez mieszkańców Końskich i czytelników koneckiej Biblioteki.

Zapraszamy!
02/06/2026

Zapraszamy!

👥„Wtorek z historią najnowszą” już dziś odbędzie się w Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie. W programie: spotkanie z archiwistą, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykład, a także otwarcie nowej wystawy.

📌Tych, którzy szukają informacji o przeszłości swojej lub swoich bliskich zapraszamy już od godz. 10.00. Wtedy rozpocznie się dyżur archiwalny, który potrwa do godz. 17.00. Specjalista z delegatury IPN w Kielcach wyjaśni, w jaki sposób można przeprowadzić kwerendę w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pomoże wypełnić i złożyć wniosek.

📌Nie zabraknie także warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

📌Z kolei o godz. 17.00 rozpocznie się wykład otwarty, dla wszystkich zainteresowanych. Dr Piotr Juchowski opowie o „polskich miesiącach” oraz o kryzysach PRL w wymiarze lokalnym.

📌Zaplanowaliśmy również otwarcie wystawy poświęconej Bolesławowi Orlińskiemu – jednemu z najważniejszych lotników w II Rzeczpospolitej, uczestnikowi dwóch wojen światowych, bohaterowi przełomowego lotu do Japonii oraz pilotowi doświadczalnemu, który oblatał blisko 30 samolotów polskiej konstrukcji. Ekspozycja będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie do końca czerwca.

📌Udział jest bezpłatny.

Bolesław Orliński bohaterem nowej wystawy biograficznej. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kiel...
01/06/2026

Bolesław Orliński bohaterem nowej wystawy biograficznej. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, a teraz do obejrzenia w koneckiej Bibliotece Publicznej przez najbliższy miesiąc.
Bolesław Orliński był jednym z najważniejszych lotników w II Rzeczpospolitej. Uczestnik dwóch wojen światowych, bohater przełomowego lotu do Japonii oraz pilot doświadczalny, który oblatał blisko 30 samolotów polskiej konstrukcji. O Bolesławie Orlińskim opowiada nowa wystawa biograficzna, którą przygotował Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej kieleckiej delegatury IPN. Zapraszamy do koneckiej Biblioteki! Wystawa będzie dostępna w Bibliotece do 30 czerwca 2026 r.

Kolejny weekend majowy przed nami. Ale pamiętajmy, że maj to nie tylko wiosna w pełni czy początek rozmyślań o nadchodzą...
29/05/2026

Kolejny weekend majowy przed nami. Ale pamiętajmy, że maj to nie tylko wiosna w pełni czy początek rozmyślań o nadchodzących wakacjach. To również czas, kiedy świętujemy Dzień Europy. Z tej okazji, w murach Biblioteki gościliśmy wczoraj młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy pod opieką pań: Wioletty Mosiołek-Kamińskiej i Adrianny Przyłuckiej. Było o integracji europejskiej i krajach unijnych "na luzie" i z uśmiechem - uczniowie zagrali w Europa Quest (quiz à la teleturniej Va Banque), dostępny w bezpłatnych zasobach edukacyjnych European Commission. Humor dopisywał wszystkim, bo najlepsza nauka to ta poprzez zabawę! Spotkanie poprowadziła Anna Kania.

28/05/2026
Licznie zebrani goście uczestniczyli w dniu 22 maja 2026 r. w spotkaniu autorskim z Radosławem Nowkiem, autorem książki ...
25/05/2026

Licznie zebrani goście uczestniczyli w dniu 22 maja 2026 r. w spotkaniu autorskim z Radosławem Nowkiem, autorem książki „W cieniu prastarego dębu”. Nowa powieść historyczna została wydana w maju 2026 r. przez Wydawnictwo ARSLIBRIS przy Bibliotece Publicznej w Końskich. To już druga powieść historyczna Radosława Nowka. Pierwsza pt. „Banditenstadt. Wojna i miłość” opowiadała o wojennej konspiracji w Końskich w czasie II wojny światowej. Nowa powieść przenosi czytelników aż do czasów Mieszka I, a tłem dla ciekawej opowieści z okresu średniowiecza są okolice Końskich, czyli powieściowego Grodu na Wzgórzu.

Adres

Ulica Partyzantów 1
Konskie
26-200

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00

Telefon

+48413722505

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie:

Udostępnij

Kategoria