Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie

Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie Nasze cele to: służenie potrzebom kształcących i doskonalących się nauczycieli, studentów ora

Zgodnie z zapowiedzią i zaproszeniem, 22 lutego od godz. 1700, w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie można dele...
23/02/2017

Zgodnie z zapowiedzią i zaproszeniem, 22 lutego od godz. 1700, w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie można delektować się wystawą fotografii P. Sylwestra Nicewicza pt. „Polowanie z obiektywem”.
Zjawiskowe, w sensie niepowtarzalnych i unikalnych ujęć zwierząt, krajobrazów, ale też wydarzeń czy miejsc, fotografie zachwycały zwiedzających.
Autor wystawy, pasjonat fotografii i fotografowania, z natchnieniem opowiadał o swojej pasji i zdjęciach przedstawionych na wystawie.
Aby zatrzymać w kadrze, wydawałoby się mgnienie-ten niepowtarzalny moment, trzeba poświęcić czasem tylko chwilę, czasem kilka godzin, dni lub tygodni – ale zawsze warto -mówił P. Sylwester Nicewicz.
- Idąc na wycieczkę ze sprzętem fotograficznym, trzeba mieć dużo cierpliwości, aby zasymilować się z naturą, wtopić się w nią. Dopiero wówczas można spodziewać się niezwykłych ujęć – mogliśmy usłyszeć od autora wystawy. – Przez obiektyw patrzy się nie tylko oczami, również intelektem i głębią swojej duszy. Na pewno ważna jest gra światła, odpowiednie ustawienie obiektywu, przysłona, czas naświetlania, jednak najważniejsza jest pasja i artyzm autora zdjęć.
Ze słów autora wystawy można było wynieść, że fotografia w Jego życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Jest to, jedyny w swoim rodzaju, sposób spędzania wolnego czasu, możliwość kontaktu z przyrodą, magiczne chwile wytchnienia i odpoczynku. Fotografia to rodzaj sztuki. Fotograf ma nieskończone możliwości uchwycenia i utrwalenia rzeczywistości – niezwykłych, pięknych i niepowtarzalnych chwil i momentów życia, które nieuchronnie przemija.
Wsłuchując się w słowa P. Sylwestra Nicewicza, człowieka o bogatej osobowości i wielkiej pasji, chwilami trudno było oprzeć się wrażeniu, że nie uczestniczy się w tej wyprawie wędrując po łąkach, polach czy lasach.
Mamy nadzieję, że po wczorajszym spotkaniu poszerzy się grono miłośników fotografii.

17/02/2017
POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU08 grudnia b.r. rozstrzygnięto, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i...
13/12/2016

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

08 grudnia b.r. rozstrzygnięto, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie, Powiatowy Turniej Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Turniej zorganizowano w setną rocznicę śmierci wybitnego polskiego pisarza, z okazji Roku Henryka Sienkiewicza, aby oddać należny hołd Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości.
Do Turnieju przystąpiło 11 zespołów ze szkół podstawowych powiatu kolneńskiego
i 3 zespoły z gimnazjów. W 14 drużynach do rywalizacji przystąpiło 63 uczniów. Uczestników oceniało JURY w składzie : P. Eugeniusz Gromadzki – Dyrektor ZST w Kolnie, P. Teresa Skrodzka – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem, P. Ewa Grala – nauczyciel języka polskiego ZST w Kolnie, P. Piotr Glinka – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu.
Decyzją JURY laureatami Powiatowego Turnieju Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu zostali :
• W KATEGORII UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH :
I miejsce
zespół uczniów Szkoły Podstawowej im. Antoniego i Jakuba Wagów w Grabowie ,
w składzie : Izabela Wiszowata, Wiktoria Żebrowska, Paulina Zambrowska, Sylwia Konopka, Anna Laszczkowska.
II miejsce
zespół uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie,
w składzie : Natalia Remiszewska, Emila Obrycka, Mariola Szumiło, Amelia Bednarska, Stanisław Nadolny.
III miejsce
zespół uczniów Szkoły Podstawowej w Chludniach,
w składzie : Aleksandra Biedrzycka, Zuzanna Góralczyk, Bartłomiej Cwalina, Bartosz Pawłowski, Dawid Rutkowski.
• W KATEGORII UCZNIÓW GIMNAZJÓW
I miejsce
zespół uczniów z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Grabowie,
w składzie Ewa Dobrzycka, Ewelina Biedrzycka, Milena Ławska, Karolina Rutkowska, Agata Budna
II miejsce
zespół uczniów z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Małym Płocku,
w składzie Anna Góralczyk, Klaudia Rakowska, Zuzanna Kozikowska
III miejsce
zespół uczniów z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Grabowie
w składzie Adrian Kozikowski, Aleksandra Borawska, Paweł Biedrzycki, Paulina Traszkowska, Jurczyk
Laureatów uhonorowano atrakcyjnymi nagrodami, które ufundowali : Burmistrz Miasta Kolno, Bank Spółdzielczy w Kolnie oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna.
Wielkie gratulacje składamy wszystkim uczestnikom Turnieju za wiedzę i zaangażowanie, a ich opiekunom za twórczy wkład w przygotowanie swoich podopiecznych.

01 grudnia  2106 r. , Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna  w Kolnie zorganizowała szkolenie dla -  nauczycieli bibliotekar...
13/12/2016

01 grudnia 2106 r. , Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie zorganizowała szkolenie dla - nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy, polonistów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz zainteresowanych nauczycieli innych specjalności - szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz pracowników bibliotek powiatu kolneńskiego. Czterogodzinne szkolenie, na temat Inicjacji czytelniczej dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii, prowadziła P. Joanna Piekarska – kierownik Oddziału Zasobu Wymiennego Biblioteki Narodowej. Uczestnicy spotkania usłyszeli, że baśnie, bajki i inne teksty dla dzieci, nie tylko sprawiają im przyjemność, ale również wspierają rozwój dziecięcej osobowości, przekazują sensy na wielu poziomach i wzbogacają życie dziecka na mnóstwo sposobów. Teksty dla dzieci i młodzieży, tak jak w przypadku wielkich dzieł artystycznych, mogą być interpretowane i odbierane różnie przez tych samych odbiorców w różnych momentach ich życia ; w zależności od zainteresowań i potrzeb. Prowadząca zachęcała do analizy wydawnictw dotyczących biblioterapii, szczególnie B. Bettelheima : Cudowne i pożyteczne – o znaczeniach i wartościach baśni T. 1 i 2, M. Molickiej : Bajki terapeutyczne T. 1 i 2 i innych, bardzo pomocnych, w pracy z dziećmi i młodzieżą.
W spotkaniu wzięły udział 44 osoby.

Spotkanie z P. Dariuszem Skibińskim22 listopada b.r. o godz. 1100 , Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie,  zaprosi...
25/11/2016

Spotkanie z P. Dariuszem Skibińskim

22 listopada b.r. o godz. 1100 , Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie, zaprosiła młodzież z I i II LO w Kolnie na potkanie z P. Dariuszem Skibińskim – aktorem, reżyserem, współzałożycielem Teatru CINEMA, Teatru A3, założycielem Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP.
P. Dariusz Skibiński przyjechał do Kolna , na spotkanie z naszą młodzieżą, aby „zarazić” czy „zaszczepić” w młodym pokoleniu pasję i miłość do teatru, aby młodzież połknęła bakcyla - stała się, nie tylko krytycznymi widzami i odbiorcami spektakli, ale także współtwórcami. Spotkanie miało charakter wykładu na temat „Teatr antyczny a współczesne jego przejawy w Polsce i na świecie”. Prelegent przypomniał genezę teatru ateńskiego, omówił tematykę dramatów (najczęściej dotyczyła mitologii, historii i czasów ówczesnych), charakterystycznego wyglądu aktorów, budowy sceny i rekwizytów. Przybliżył postać Roberta Mims'a Wilsona – wielką osobowość teatralnej awangardy XX wieku, tematykę meksykańskiej kultury plemiennej Tarahumara w odniesieniu do współczesnych realiów teatrologii, opowiedział o niezwykłym połączeniu kanadyjskiej sztuki cyrkowej i ulicznej - Cirque du Soleil (z fr. Cyrku Słońca), także commedii dell’arte.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl 1 I LO oraz klasy 2 i 3 II LO w Kolnie. W przyszłości odbędą się warsztaty teatralne dla zainteresowanych szkolnym kółkiem dramatycznym – które poprowadzi P. Dariusz Skibiński oraz aktorzy, tworzący i grający, w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WERTEP. Mamy nadzieję na owocną współpracę.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych do  udziału w szkoleniu, które poprowadzi P. Joanna Piekarska z...
18/11/2016

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych do udziału w szkoleniu, które poprowadzi P. Joanna Piekarska z Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna bardzo serdecznie zaprasza do udziału w TURNIEJU WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU
10/11/2016

Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna bardzo serdecznie zaprasza do udziału w TURNIEJU WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

26 października b.r., odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Czesław Miłosz – poeta spełnionego losu i zrealizowanego...
29/10/2016

26 października b.r., odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Czesław Miłosz –
poeta spełnionego losu i zrealizowanego przeznaczenia”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych; miał charakter otwarty. Zgodnie z postanowieniami regulaminowymi uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych.
Starostwo Powiatowe i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie zorganizowały konkurs w związku ze 105. rocznicą urodzin polskiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, dyplomaty, laureata Nagrody Nobla (w dziedzinie literatury w 1980 r.) i wielu innych prestiżowych nagród.
Konkurs motywował uczestników do poznania twórczości polskiego poety i prozaika, rozwoju umiejętności i zdolności recytatorskich oraz stymulacji twórczych zachowań. Zachęcał do sprawdzenia swoich kompetencji w publicznym, wyrazistym i ekspresyjnym, wygłaszaniu utworów z pamięci.
W Konkursie wzięło udział 37 uczestników. Nad prawidłowością i poprawnością artykulacyjną, dykcyjną, walorami ekspresyjno-estetycznymi, ale przede wszystkim, aby recytowaną poezję „malować słowami” czuwała komisja jury w składzie :
P. Teresa Skrodzka – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem,
dr n. hum. P. Marian Krysiak – autor zbiorków poezji oraz licznych wydań związanych z tematyką kryminalistyczną, monografii szkół, parafii i in.,
P. Kazimierz Koter - Instruktor Centrum Kultury Gminy Kolno.
Laureatami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Czesław Miłosz – poeta
spełnionego losu i zrealizowanego przeznaczenia” zostali :
• w kategorii UCZNIOWIE KLAS 1-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I MIEJSCE – Gabriela Eustrat /ucz. Szk. Podst. Nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie/
II MIEJSCE – Amelia Malinowska /ucz. Szk. Podst. Im. Marsz. J. Piłsudskiego
w Czerwonem/
III MIEJSCE – Mateusz Bągart /ucz. Państw. Szk. Muzycznej I st. w Kolnie/
WYRÓŻNIENIE otrzymała Marta Piwowarska /ucz. Szk. Podst. Im. Marsz. J. Piłsudskiego
w Czerwonem/
• w kategorii UCZNIOWIE KLAS 4-6 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I MIEJSCE – Julia Kozikowska /ucz. Szk. Podst. Im. J. Kochanowskiego w Małym Płocku/
II MIEJSCE – Jakub Misiak /ucz. Szk. Podst. w Stawiskach/
III MIEJSCE – Pola Papież /ucz. Szk. Podst. Nr 1 im. T. Kościuszki w Kolnie/
WYRÓŻNIENIE otrzymała Aurelia Borawska /ucz. Szk. Podst. Im. J. Kochanowskiego
w Małym Płocku/
• w kategorii UCZNIOWIE GIMNAZJÓW
I MIEJSCE – Julia Filipkowska /ucz. Gimnazjum w Lachowie/
II MIEJSCE - Kamila Wyka /ucz. Gimnazjum w Lachowie/
III MIEJSCE – Natalia Lipka /ucz. Gimnazjum w Kolnie/
• w kategorii UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I DOROŚLI
I MIEJSCE – Adam Kalinowski /ucz. II LO im. Kard. S. Wyszyńskiego ZST w Kolnie/
II MIEJSCE – Martyna Karmiłowicz /ucz. Tech. im. Kard. S. Wyszyńskiego ZST w Kolnie/
III MIEJSCE – Martyna Truszkowska /ucz. II LO im. Kard. S. Wyszyńskiego ZST w Kolnie/
WYRÓŻNIENIE otrzymał Marcin Dęby / Uczestnik WTZ w Kolnie/

Gratulujemy wszystkim uczestnikom podjęcia i sprostania niełatwej interpretacji poezji Czesława Miłosza.

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie wszystkich chętnych :)
29/09/2016

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie wszystkich chętnych :)

03 września   br., jak w wielu miastach i miejscach Polski, również  w Kolnie,  na placu przed Zespołem Szkół Ponadgimna...
07/09/2016

03 września br., jak w wielu miastach i miejscach Polski, również w Kolnie, na placu przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, od godz. 10:00 rozpoczęło się interesujące przedsięwzięcie kulturalne – NARODOWE CZYTANIE 2016 „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Do tego miejsca, zarówno mieszkańców Kolna, jak i innych zainteresowanych przechodniów, prowadziły symbole stóp z napisem „Quo vadis?” rozmieszczone na chodnikach, wskazując miejsce wydarzenia.
Narodowe Czytanie, to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej, ogólnopolska akcja, publicznego czytania dzieł literackich najwybitniejszych polskich pisarzy. Celem spotkań ze wspaniałymi utworami polskich mistrzów pióra, jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa, ale też zwrócenie uwagi na bogactwo przepięknej polskiej literatury i poprawnej, kunsztownej polszczyzny.
Już po raz czwarty w Kolnie, a po raz piąty w Polsce, zorganizowano akcję NARODOWEGO CZYTANIA. W miłej i serdecznej atmosferze intelektualnej rozrywki, czytaliśmy już „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa ; zaś w tym roku, dzięki wyborowi internautów, przepiękną powieść o miłości, o upadającym imperium rzymskim, ale przede wszystkim, o sile rodzącej się wiary, która potrafi przenosić góry.
Zebranych uroczyście powitali i oficjalnie otworzyli ceremonię Narodowego Czytania 2016, włodarze powiatu i miasta. Starosta Kolneński - P. Stanisław Wiszowaty i Burmistrz Kolna – P. Andrzej Duda wyrazili przekonanie o potrzebie czytania i gigantycznych korzyściach, wynikających z tego procesu w każdym wieku. Książki i czytanie – jak stwierdzili nasi dostojnicy – stymulują umysł, poszerzają wiedzę, rozbudzają wyobraźnię i dają ogrom satysfakcji, są naszym dziedzictwem kulturowym i bogactwem narodowym.
Niezwykle ciekawym punktem programu, towarzyszącym Narodowemu Czytaniu, był wykład wygłoszony przez gościa honorowego - prof. dr-a hab. Adama Łukaszewicza- papirologa i archeologa śródziemnomorskiego z Zakładu Papirologii, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, na temat „Rzym w okresie Nerona – kilka uwag na marginesie Quo vadis”. Główne wydarzenie uroczystości- czytanie „Quo vadis” rozpoczęli Stanisław Wiszowaty i Andrzej Duda. Kolejni lektorzy, zasiadający w amfiteatrze, bacznie śledzili tekst i włączali się do czytania w odpowiednim momencie. Sugestywnie i poruszająco do czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w sobotę 3 września, zachęcali przedstawiciele administracji samorządowych- radni miasta i powiatu, dyrektorzy placówek miejskich i powiatowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, księża, prezesi miejskich zakładów i spółek, funkcjonariusze KPP i PSP.
Równolegle do spotkania z poważną literaturą, organizatorzy zaprosili najmłodszych uczestników wydarzenia, na plac obok, do wysłuchania fragmentów znanej i lubianej powieści noblisty „W pustyni i w puszczy”. Milusińscy, po wysłuchaniu treści, wykonywali ilustracje głównych bohaterów lub całego wydarzenia. Z namalowanych rysunków stworzono wystawę prac. Naturalnie wszystkie prace nagrodzono dyplomami i drobnymi niespodziankami. Pociechy wykonywały również wieńce laurowe, które nawiązywały do tematyki powieści czytanej na głównym dziedzińcu.
W programie Narodowego Czytania 2016, w połowie czytania powieści, wprowadzono ekscytującą i porywającą dramę, prezentującą „Boskiego Nerona i jego dwór”. Wicedyrektor Gimnzjum- P. Wiesław Boć, polonistka ZST- P. Iwona Kozikowska, prowadzący uroczystość – Ewelina Truszkowska i Wojciech Kulas, Radna Powiatu-P. Monika Szymańska oraz uczniowie I LO –Cezary Charubin i ZST- Szymon Dąbkowski -stworzyli niepowtarzalne, porywające zgromadzone gremium, widowisko.
Na koniec przygody z „Quo vadis” dla najwytrwalszych uczestników NARODOWEGO CZYTANIA 2016, zorganizowano QUIZ dotyczący znajomości bohaterów i dzieła. Za poprawne odpowiedzi organizatorzy ufundowali nagrody.
Narodowe Czytanie 2016 „Quo vadis” Henryka Sienkiewicz w Kolnie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Po 2,5 godz. czytania prowadzący, ubrani w przykuwające wzrok kostiumy z epoki antyku, podziękowali wszystkim uczestnikom za wspólną intelektualną rozrywkę, wyrażając nadzieję, że był to czas inspirujących refleksji, zachwycił i pobudził wyobraźnię czytających i słuchających.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyła oprawa muzyczna, złożona z utworów związanych z ekranizowaną twórczością H. Sienkiewicza - z filmu w reżyserii Jerzego Kawalerowicza i utworów Piotra Rubika Quo Vadis Domine oraz Dove Vai.
W czasie uroczystości prezentowana była wystawa dzieł polskiego nowelisty, powieściopisarza i publicysty, wydań krytycznoliterackich i monografii o autorze, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią organizatorów, w czasie trwania uroczystości, uczestnicy mieli możliwość otrzymania pamiątkowych stempli Narodowego Czytania „Quo vadis” 2016 w prywatnych egzemplarzach książek.

Organizatorami Narodowego Czytania „QUO VADIS” w Kolnie było Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna i Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie.

Dziś Czytanie "Quo vadis". Zapraszamy na godzinę 10 do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza
03/09/2016

Dziś Czytanie "Quo vadis". Zapraszamy na godzinę 10 do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza

Adres

Ulica Teofila Kubraka 6
Kolno
18-500

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00
Sobota 09:00 - 15:00

Telefon

48862782433

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie:

Udostępnij

Kategoria