03/04/2024
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ IDEALNA SESJA RADY GMINY ?
W nowej kadencji będziemy proponować zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu Rady Gminy. Będą one miały na celu usprawnienie i ucywilizowanie zasad oraz procedur, jak również zapewnienie właściwego obiegu dokumentów. Wszyscy radni będą traktowani w równy sposób oraz będą na bieżąco informowani o inicjatywach przewodniczącego, co w obecnej kadencji nie jest niestety standardem.
Chcemy w końcu wprowadzić Radę Gminy Kobylanka w XXI wiek. Najwyższy czas zacząć w pełni korzystać z dostępnych rozwiązań technicznych i ostatecznie odejść od archaicznych metod i działań. Czyli zrobić to, przed czym tak bardzo broni się obecna Pani Przewodnicząca.
1. Transmisja i utrwalanie sesji jest obowiązkiem wynikającym z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Uważamy, że ustawienie stołów na sali obrad powinno zapewnić, że wszyscy radni będą widoczni, a przewodniczący nie powinien siedzieć tyłem do kamery (czyli de facto - do Mieszkańców).
2. Odejście od dostarczania radnym materiałów na sesję w formie papierowej, co radni naszego klubu proponowali w tej kadencji kilkukrotnie.
W 2020 roku Urząd Gminy wyposażył wszystkich radnych w tablety. W obecnej kadencji tylko nieliczni z nich korzystają (co można zaobserwować oglądając sesję). Tymczasem tablety obsługując pliki elektroniczne są alternatywą dla wydruków.
Konieczność drukowania dziesiątków tysięcy stron jest nieefektywna (pracownik Urzędu jest odrywany od swoich nominalnych zajęć), nieekonomiczna (duży nakład finansowy na papier i zużywający się sprzęt oraz materiały eksploatacyjne), nieekologiczna (zużywa się ogromne ilości papieru) i nielogiczna (w obiegu prawnym są uchwały, nie projekty uchwał, które po zakończeniu sesji w przeważającej części, już nigdy nie będą choćby wzięte do ręki).
Zmieniając ten stan rzeczy można wygenerować w skali roku bardzo duże oszczędności (a kadencja trwa pięć lat).
Na załączonej fotografii widać dokumenty wydrukowane w tej kadencji dla jednego radnego (w dużej mierze obustronnie).
Ten stos jest wysoki na 73 cm. Piętnaście takich zestawów dałoby stertę wysoką na 11 metrów. To jest około 100 000 zadrukowanych kartek papieru!
3. Przeprowadzanie głosowań w trakcie sesji za pośrednictwem wspomnianych tabletów z wykorzystaniem elektronicznego systemu Rada. Jest to system, który pozwala na dostarczanie dokumentów na posiedzenia w formie elektronicznej, przeprowadzanie głosowań, tworzenie porządku obrad i dodatkowo - automatycznie prezentuje wybrane informacje (o pracy radnych) na portalu informacyjnym przeznaczonym dla Mieszkańców. Pozwala zatem usprawnić i przyspieszyć pracę Rady Gminy i biura oraz zapewnić Mieszkańcom łatwiejszy dostęp do informacji na temat pracy radnych.
4. Zwoływanie komisji w godzinach pracy Urzędu, aby nie powodować dodatkowych uciążliwości dla pracowników biura Rady Gminy oraz zapraszanych czasem na posiedzenia pracowników merytorycznych. To również generuje koszty, które pokrywamy wszyscy jako Mieszkańcy.
5. Przywrócenie powagi Rady, Wójta i Urzędu poprzez powrót do stosowania zapisów Kodeksu Etycznego Radnego Gminy Kobylanka, który został przyjęty w 2005 roku (można go odnaleźć w BIP Urzędu Gminy w Kobylance). Kultura słowa, dialog, wzajemny szacunek i pokora względem Mieszkańców muszą na nowo zagościć na sali obrad.
6. Powrót do comiesięcznych dyżurów radnych. Dyżury umożliwiają bezpośredni kontakt z Mieszkańcami, bo żadna korespondencja nie zastąpi rozmowy. Ta formuła została zawieszona w związku z wybuchem pandemii i do tej pory nie powróciła.
Jeśli macie Państwo własne propozycje tego, co chcielibyście zmienić w funkcjonowaniu Rady Gminy, prosimy - podzielcie się nimi w komentarzach pod postem. Z zewnątrz lepiej widać, co należałoby zmienić.