24/04/2026
Czołem! 🫡
Za nami niezwykle ważny i piękny dzień! Dnia 19 kwietnia 2026 roku uroczyście świętowaliśmy 10-lecie powstania naszej Jednostki Strzeleckiej. 🎉
Obchody rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. św. Anny w Kołaczycach, której przewodniczył kapelan naszej jednostki sierż. ZS ks Rafał Kłos. Następnie przemaszerowaliśmy na płytę rynku, gdzie miała miejsce główna część uroczystości, zainaugurowana podniesieniem flagi i odśpiewaniem hymnu państwowego.🇵🇱
Później głos zabrał Dowódca naszej jednostki, chor. ZS Dawid Skocz, który serdecznie przywitał wszystkich zaproszonych gości, sympatyków oraz mieszkańców Kołaczyc. Podczas uroczystości odczytano również rys historyczny, który przypomniał nam początki funkcjonowania naszej jednostki oraz drogę, jaką wspólnie przeszliśmy do dziś. W swoim okolicznościowym przemówieniu Dowódca mocno podkreślił, że przez całą tę dekadę fundamentem i największą siłą jednostki zawsze byli tworzący ją ludzie, a naszym niezmiennym celem pozostaje tworzenie dla młodzieży miejsca uczącego odpowiedzialności i współpracy.
Ważnym punktem obchodów było przyrzeczenie strzeleckie. To dla nas zawsze niezwykle podniosła i budująca chwila – móc obserwować, jak do naszych szeregów dołączają nowi, pełni zapału ludzie, którzy z dumą wypowiadają słowa roty, ślubując wierność Ojczyźnie i wkraczając na strzelecki szlak.
Jubileusz był także doskonałą okazją do odczytania rozkazów wydanych przez Komendanta Związku Strzeleckiego, bryg. ZS Marka Matułę. W jego zastępstwie na naszej uroczystości obecny był Zastępca Komendanta ZS, st. insp. ZS Miłosz Elgass.
Z dumą informujemy, że:
🏅 Za wyróżniającą się postawę patriotyczną i działalność społeczną Srebrnym Krzyżem Strzeleckim uhonorowany został nasz Dowódca, chor. ZS Dawid Skocz.
🏅 Brązowe Krzyże Strzeleckie otrzymali:
🔸 st. sierż. ZS Grzegorz Grzelak
🔸 sierż. ZS Norbert Woźniak
🔸 sierż. ZS Sebastian Zieliński
Bezpośrednio po tym odczytano drugi rozkaz, na mocy którego uroczyście wręczono awanse na wyższe stopnie strzeleckie. 🎖️
Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i awansowanym Strzelcom! Życzymy Wam godnej służby i niegasnącego ducha patriotyzmu. 👏
Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Wspomniany wcześniej st. insp. ZS Miłosz Elgass w swoich słowach podkreślił prężną działalność naszej jednostki, wyróżniając ją na tle innych i gratulując wspaniałego jubileuszu. Przemówienia wygłosili również Przedstawiciel Rady Powiatu w Jaśle, Pan Sławomir Madejczyk, Pani Marta Liber, która reprezentowała Panią Magdalene Stasiowską burmistrz Kołaczyc oraz Dyrektor LO w Kołaczycach, Pani Grażyna Żygłowicz.
Zwieńczeniem tego historycznego dla nas dnia była uroczysta defilada pododdziałów. 🪖🫡
Z całego serca dziękujemy każdemu, kto świętował ten dzień razem z nami! To wyjątkowe wydarzenie pokazało nam, jak ogromne mamy wsparcie i jak wiele osób życzliwie kibicuje naszym działaniom.
Ogromne podziękowania za pomoc i obecność kierujemy również do zaprzyjaźnionych jednostek🤝:
Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ,,Słowik" w Strzyżowie
Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka
Jednostka Strzelecka 2091 im. Gen. Józefa Hallera w Trzcinicy
Kompania Akademicka SZKG
Kompani wsparcia Sztabu Komendy Głównej
Jesteśmy dumni z minionej dekady, ale nasz wzrok jest już skierowany w przyszłość. Wierzymy, że nadchodzące lata przyniosą nam jeszcze prężniejszy rozwój, kolejne sukcesy oraz możliwość zarażania patriotyzmem nowych pokoleń. Z takim wsparciem z pewnością nie zwolnimy tempa! 💪
Ku chwale Ojczyzny! 🇵🇱