21/05/2026
XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Klimontowie był wyjątkowym czasem pełnym spotkań, inspiracji i wspólnego odkrywania świata książki.
Tegoroczne obchody zgromadziły licznych czytelników, dzieci, młodzież oraz dorosłych mieszkańców naszej gminy, którzy chętnie uczestniczyli w przygotowanych wydarzeniach i atrakcjach.
Hasło tegorocznego świętowania brzmiało: „BIBLIOTEKA. OTWIERASZ. ODKRYWASZ”.
W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie Dyskusyjne Kluby Książki, podczas którego uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami i opiniami na temat książki „Szpieg” Paulo Coelho. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było doskonałą okazją do rozmów o literaturze oraz wymiany czytelniczych doświadczeń.
Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy z Przedszkola Samorządowego Kraina Malucha otrzymali wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków w ramach wspólnej akcji z Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, które mają zachęcać dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania oraz regularnego odwiedzania biblioteki.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Gra Miejska „Odkrywamy historię naszej miejscowości”, podczas której młodzież z Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie Zespołu Placówek Oświatowych wykonywała zadania związane z książką i historią Klimontowa. Patronat honorowy nad grą objął burmistrz Miasto i Gmina Klimontów, pan Marek Goździewski. Wydarzenie dostarczyło wielu emocji, a jednocześnie było świetną formą integracji i zabawy promującej nasz piękny Klimontów.
Wyjątkowym punktem obchodów było również spotkanie autorskie z Kamil Sobik - profil autorski, które pozwoliło uczestnikom poznać bliżej twórczość zaproszonego autora, porozmawiać o książkach oraz zdobyć autografy. Spotkanie stało się inspirującym wydarzeniem dla młodych miłośników literatury fantasy.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek gościliśmy w naszej książnicy seniorów ze Środowiskowy Dom Samopomocy w Klimontowie, którzy zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z jej ofertą. Uczniowie klasy 1c z Zespołu Placówek Oświatowych przygotowali niespodziankę i zaprezentowali spektakl „Kapelusz Pani Wrony”. Tekst do przedstawienia napisała pani Zofia Kryszczyńska, a małych aktorów przygotowały panie Magdalena Bilska i Monika Bryła. Międzypokoleniowe spotkanie dostarczyło dużo wzruszeń, ciekawych rozmów i wspomnień.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, opiekunom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy stworzyć atmosferę pełną życzliwości, kreatywności i radości ze spotkania z książką i biblioteką.