23/06/2026
📌Tablica upamiętniająca Starachowicki Czerwiec ’76, zostanie odsłonięta w środę, 24 czerwca, o godz. 12.00, przy dawnej bramie wejściowej Zakładów Dolnych FSC w Starachowicach przy ulicy Władysława Rogowskiego 22. Udział w jej powstaniu miał Instytut Pamięci Narodowej.
➡️Wystąpienie pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, które miało miejsce w dniu 25 czerwca 1976 roku, było praktycznie jedynym, tak dużym protestem społecznym w województwie kieleckim. Niestety, wydarzenia te przez lata pozostawały niemal nieobecne w przestrzeni publicznej i zbiorowej świadomości mieszkańców. Jak podkreślają organizatorzy, 50. rocznica tych wydarzeń staje się okazją do ich przypomnienia oraz przywrócenia im należnego miejsca w historii regionu i pamięci społecznej.
➡️W programie wydarzenia zaplanowano także prelekcję dr. hab. Grzegorza Miernika, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, natomiast rys historyczny przedstawi Paweł Perchel, prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”.
➡️Instytut Pamięci Narodowej będą reprezentować: dr Michał Wenklar – zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz dr Marzena Grosicka – kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.
➡️Uczestnicy uroczystości otrzymają okolicznościowe znaczki z napisem: „S’76. Starachowice Strajk Solidarni”, przekazane przez kielecką delegaturę IPN.
➡️Na wydarzenie zapraszają: Instytut Pamięci Narodowej, Odlewnie Polskie S.A., Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” oraz MOZ NSZZ Solidarność Odlewnie Polskie S.A.
➡️Więcej informacji: https://kielce.ipn.gov.pl/kie/aktualnosci/244328,Odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-Starachowicki-Czerwiec-76-Starachowice-24-cz.html