08/06/2026
🏡 Dzisiaj o 11:00 oficjalnie otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Starachowicach finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.
👉W uroczystości uczestniczył Józef Bryk Wojewoda Świętokrzyski , Marek Materek prezydent Starachowic, Renata Persona dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia ŚUW i kierownik placówki Małgorzata Kiepas.
👉W imieniu Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej list od Niej odczytał Grzmot Grzegorz Kosmala z Polska 2050 Świętokrzyskie .
Podczas otwarcia nie zabrakło rezydentki pani Krysi❤️, która dostąpiła zaszczytu symbolicznego rozwiązania czerwonej kokardy.
👉Placówka jest przeznaczona dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osób z autyzmem i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będą łączone funkcje mieszkalne z opieką, aby zapewnić mieszkańcom jak największą niezależność i jednocześnie bezpieczeństwo zdrowotne.
👉 Placówka przeznaczona jest dla 20 mieszkańców Gminy Starachowice, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i są samodzielni w podstawowych czynnościach
(6 miejsc - opieka całodobowa i 4 miejsca - opieka dzienna).
👉Do COM przyjmowane są w pierwszej kolejności osoby samotne, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które wymagają wsparcia oferowanego przez Centrum, a jednak nie mogą korzystać z usług innych ośrodków wsparcia.
📃Oto fragment listu Pani wiceminister Katarzyny Nowakowskiej:
„Jest to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu społecznym. Tego rodzaju placówki stanowią realne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im prowadzenie możliwie samodzielnego życia, rozwijanie aktywności społecznej oraz korzystanie z profesjonalnej opieki dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie są one nieocenionym wsparciem dla rodzin i opiekunów, którzy na co dzień troszczą się o swoich bliskich.
Powstanie Centrum jest dowodem skutecznej współpracy samorządu, administracji publicznej oraz środowisk działających na rzecz osób wymagających wsparcia. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest tworzenie nowoczesnego i dostępnego systemu usług społecznych, odpowiadającego na rzeczywiste potrzeby mieszkańców.”