Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach

Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach Ośrodek pracuje na rzecz rodzin adopcyjnych i naturalnych. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej m.in.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ośrodek adopcyjny ma wyłączną kompetencję w prowadzeniu procedur adopcyjnych, dlatego osoby zainteresowane przysposobieniem dziecka powinny skontaktować się z jednym z ośrodków adopcyjnych. W województwie śląskim funkcjonuje Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach (ŚOA), który jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną utworzoną z dniem 1 lipca 2020 rok

u przez Sejmik Województwa Śląskiego Uchwałą nr VI/19/10/2020 z dnia 20 kwietnia 2020 r. Do kompetencji ŚOA należy realizacja zadań przewidzianych dla ośrodka adopcyjnego ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. prowadzenie procedur adopcyjnych oraz Wojewódzkiego Banku Danych o dzieciach z terenu województwa śląskiego oczekujących na przysposobienia, przygotowanie osób zgłaszających gotowość do przysposobienia dziecka. W skład ŚOA wchodzą trzy oddziały zamiejscowe: w Bielsku-Białej, Rybniku, Częstochowie. Zadanie prowadzenia procedur adopcyjnych realizowane jest także na terenie województwa przez niepubliczne ośrodki adopcyjne: Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Sosnowcu, Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Okręgowego w Częstochowie, Ośrodek Adopcyjny i Pieczy Zastępczej Towarzystwa Rozwijania aktywności Dzieci „Szansa” w Bytomiu, a także Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Śląskiego Oddziału Regionalnego w Katowicach. Głównym celem ośrodków adopcyjnych jest zapewnienie środowiska rodzinnego dzieciom z uregulowaną sytuacją prawną. Zaangażowani w pracę ośrodków adopcyjnych specjaliści, tj. psycholodzy i pedagodzy prowadzą działalność diagnostyczno-konsultacyjną, której celem jest w szczególności:
• przygotowanie do roli rodzica adopcyjnego, m.in. poprzez szkolenie;
• pomoc w napisaniu wniosku do sądu z prośbą o adopcję oraz poradnictwo w zakresie adopcji;
• towarzyszenie na każdym etapie procedury adopcyjnej, w tym towarzyszenie w trakcie pierwszego spotkania z dzieckiem;
• sprawowanie nadzoru nad okresem osobistej styczności z dzieckiem;
• opieka i wsparcie zawiązanych rodzin adopcyjnych poprzez prowadzenie poradnictwa rodzinnego i terapii rodzinnej;
• opieka i wsparcie pedagogiczno-psychologiczne dla kobiet ciężarnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka.

Zostało ostatnie wolne miejsce :) _____________________________________________Drodzy Rodzice!Serdecznie zapraszamy do u...
04/05/2026

Zostało ostatnie wolne miejsce :)
_____________________________________________

Drodzy Rodzice!

Serdecznie zapraszamy do udziału w terapii EEG Biofeedback dla dzieci realizowanej w ramach projektu: "Skoordynowae wsparcie pre i post adopcyjne".

Spotkania będą odbywały się w Centrum Terapeutyczno - Szkoleniowym "Neurozdrowie" w Bytomiu - przyjmujemy tylko dzieci powyżej 7 roku życia!

⬇️⬇️⬇️
EEG biofeedback to technika, która wykorzystuje zapisy fal mózgowych do monitorowania i regulacji funkcji mózgu.
Podczas sesji, czujniki rejestrują aktywność mózgu, a dane te są prezentowane w formie wizualizacji, gier lub filmów. Gdy mózg pracuje w korzystny sposób, system nagradza go pozytywnymi bodźcami wizualnymi lub dźwiękowymi, co pozwala na utrwalenie nowych wzorców pracy mózgu i prowadzi do poprawy funkcji poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja i zdolność do relaksacji.

Zapisy:
📧 [email protected]

Decyduje kolejność zgłoszeń!


Wsparcie jest realizowane w ramach Projektu: "Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS+.

Drodzy Rodzice!!!W imieniu ➡️ Fundacja Adopcyjni , zapraszamy Was do dołączenia do Ogólnopolskiego Badania Potrzeb Rodzi...
23/04/2026

Drodzy Rodzice!!!

W imieniu ➡️ Fundacja Adopcyjni , zapraszamy Was do dołączenia do Ogólnopolskiego Badania Potrzeb Rodzin Adopcyjnych!

Zachęcamy do udziału zarówno Mamy, jak i Tatów - każda perspektywa jest bezcenna.
To naprawdę ważne, by badanie reprezentowało rodziców o różnych doświadczeniach, z dużych miast i małych miasteczek, z każdego regionu Polski.

Wasz głos w badaniu to realna szansa na wyrażenie swoich potrzeb i wpływ na kształtowanie przyszłej pomocy dla rodzin adopcyjnych.

Ankietę znajdziecie po tym linkiem:
⬇️⬇️⬇️
https://www.research.net/r/Adopcyjni

Drogi Rodzicu,jeśli czasem czujesz się przeciążona/y emocjami, szukasz przestrzeni do rozmowy, chcesz lepiej zrozumieć p...
23/04/2026

Drogi Rodzicu,

jeśli czasem czujesz się przeciążona/y emocjami, szukasz przestrzeni do rozmowy, chcesz lepiej zrozumieć potrzeby Swojego Dziecka i własne reakcje — zapraszamy Cię do udziału w nowo powstającej grupie wsparcia dla rodziców adopcyjnych, która będzie prowadzona w Punkcie Wsparcia Pre i Post Adopcyjnego w Częstochowie.

🔷Co daje uczestnictwo w grupie wsparcia?
Przede wszystkim możliwość spotkania innych rodziców z podobnymi doświadczeniami, którzy potrafią zrozumieć Cię jak mało kto, i z którymi możesz bezpiecznie dzielić się tym, co dla Ciebie ważne. To także okazja do poszerzenia wiedzy, spojrzenia na trudności rodzicielskie z nowej perspektywy oraz zadbania o Siebie, bo Twoje zasoby mają ogromne znaczenie.
Wszystko to w atmosferze akceptacji, wzajemnego szacunku i poufności.

🔷Jesteś zainteresowana/y udziałem w grupie wsparcia? Potrzebujesz dodatkowych informacji?
☎️Zapraszamy do kontaktu pod numerem tel.: 501 359 818.

Na zakończenie dzisiejszego posta zapraszamy Cię do kolejnego ćwiczenia w ramach naszego cyklu: W spokojnym ciele, spokojny duch, tym razem związanego z okazywaniem życzliwości, Osobie, która powinna być dla Ciebie bardzo ważna, a o której pewnie często zapominasz – Samemu/Samej Sobie.

Ćwiczenie 5:
💙Życzliwość dla SIEBIE
To przede wszystkim łagodne i wspierające komunikaty do samego siebie, ponieważ zazwyczaj, gdy czujemy się źle, z łatwością poddajemy się samokrytyce. Zamiast tego, wystarczą proste zdania, które warto sobie powtarzać:
➡️„Jestem wystarczający”,
➡️„Zasługuję na spokój”,
➡️„Będzie lepiej”.

Od grudnia do kwietnia mieliśmy przyjemność spotykać się z dziećmi w wieku 4-6 lat, podczas zajęć wspierających radzenie...
17/04/2026

Od grudnia do kwietnia mieliśmy przyjemność spotykać się z dziećmi w wieku 4-6 lat, podczas zajęć wspierających radzenie sobie z emocjami i napięciem.
Był to czas budowania poczucia bezpieczeństwa, poznawania siebie oraz doświadczania bycia w grupie.
Podczas spotkań szczególnie zależało nam na stworzeniu ciepłej, akceptującej atmosfery, w której każde dziecko mogło czuć się swobodnie i bezpiecznie. Towarzyszyło nam dużo wspólnej zabawy, śmiechu oraz okazji do budowania relacji z rówieśnikami 🤍
Ważnym elementem zajęć były także momenty wyciszenia, m.in. ćwiczenia oddechowe, które pomagały dzieciom zatrzymać się na chwilę i skupić na odczuciach płynących z ciała. Wykorzystywaliśmy bajki i wizualizacje wspierające rozumienie emocji oraz oswajanie trudniejszych doświadczeń. Dzięki temu dzieci mogły lepiej zauważać, co czują i czego w danym momencie potrzebują.
Istotną rolę odgrywały również aktywności sensoryczne. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach z różnymi fakturami i materiałami, m.in. z pianką do golenia. Takie doświadczenia sprzyjały rozluźnieniu, wyciszeniu i dawały przestrzeń do swobodnej, twórczej ekspresji
Każde spotkanie było kolejnym krokiem w rozwijaniu uważności na emocje, wzmacnianiu umiejętności radzenia sobie z napięciem oraz budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
Cykl zajęć już się zakończył, ale mamy poczucie, że to dopiero początek 😊
Już planujemy kolejne działania w naszym Oddziale w Rybniku!
Będziemy na bieżąco dzielić się informacjami i zapraszać do wspólnego tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla dzieci🫶

Drodzy Rodzice!➡️Mamy dla Was kolejną propozycję – tym razem warsztaty dla rodziców przedszkolaków (3-6 lat) na temat zł...
17/04/2026

Drodzy Rodzice!

➡️Mamy dla Was kolejną propozycję – tym razem warsztaty dla rodziców przedszkolaków (3-6 lat) na temat złości i radzenia sobie z nią.

🗓️Warsztaty odbędą się 13 maja 2026 roku w Punkcie Wsparcia Pre i Post Adopcyjnego w Częstochowie.

☎️Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem tel. 501 359 818

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona.

15 kwietnia obchodzimy Dzień Trzeźwości – to ważny moment, aby zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz na zagrożenia z...
15/04/2026

15 kwietnia obchodzimy Dzień Trzeźwości – to ważny moment, aby zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz na zagrożenia zdrowotne wynikające z jego spożywania, które w przypadku kobiet w ciąży dotyczą także ich nienarodzonego dziecka.

W przestrzeni publicznej nadal funkcjonuje wiele groźnych mitów na temat picia alkoholu przez kobiety w ciąży, przede wszystkim ten, że jeden kieliszek na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Takim przekonaniom mówimy stanowcze NIE ‼️

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Każda jego ilość przedostaje się przez łożysko do organizmu dziecka i może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji, w tym do alkoholowego zespołu płodowego (FAS/FASD).

FAS/FASD to zaburzenie, które wpływa na zdrowie, rozwój i funkcjonowanie dziecka na każdym etapie jego życia. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i wspieranie działań edukacyjnych i profilaktycznych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Po rzetelną i sprawdzoną wiedzę na temat negatywnych skutków spożywania alkoholu oraz FAS/FASD zapraszamy na stronę Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom:
https://kcpu.gov.pl/profilaktyka-i-edukacja/publikacje-i-edukacja-publiczna/
oraz do naszej publikacji: https://soa-katowice.pl/publikacja-nt-zaburzen-neurorozwojowych-u-dzieci-i-mlodziezy-3/

Pamiętajmy, że każda decyzja o abstynencji w ciąży to realna troska o zdrowie i przyszłość dziecka – Ciąża. Trzeźwy start procentuje.

Drodzy Rodzice!Z radością informujemy, że w Punkcie Wsparcia Pre i Post Adopcyjnego w Częstochowie rozpoczynamy zapisy n...
14/04/2026

Drodzy Rodzice!

Z radością informujemy, że w Punkcie Wsparcia Pre i Post Adopcyjnego w Częstochowie rozpoczynamy zapisy na masaż „Dotyk Motyla”. To delikatna, rytmiczna forma pracy z ciałem, oparta na spokojnym, uważnym dotyku, który wspiera budowanie więzi, poczucia bezpieczeństwa oraz regulację emocji. Masaż ten jest szczególnie polecany Rodzinom Adopcyjnym jako narzędzie wzmacniające relację i bliskość💚.

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie - tel.: 501 359 818🦋

A skoro o dotyku mowa…zapraszamy do kolejnego ćwiczenia w ramach naszego cyklu: W spokojnym ciele spokojny duch.

☑️Ćwiczenie 4: Skupienie na dotyku

Jest wiele możliwości, aby osadzić się i wyregulować za pomocą dotyku, gdyż bodźce dotykowe silnie kotwiczą naszą świadomość w ciele i obecnej chwili.
Zwróć uwagę na fakturę materiału w swoim ubraniu, delikatność kartki papieru, chropowatość ściany.
Weź do ręki kamień, klucze, miękką piłeczkę lub inny przedmiot o ciekawej fakturze, temperaturze lub wadze. Skup się na doznaniach w dłoni – dla ułatwienia możesz na chwilę zamknąć oczy.
Włóż ręce pod strumień bieżącej wody, najpierw ciepłej, potem zimnej. Zwróć uwagę na zmianę temperatury i odczucia na skórze.
Potrzymaj w dłoni kostkę lodu, koncentrując się na intensywnym uczuciu zimna i procesie topnienia.

Małe kroki w stronę uważności mogą przynieść wielką zmianę.

Zapraszamy do udziału i wspólnego dbania o spokój ciała i ducha!🦋

Nie zwalniamy tempa,  nasz cykl spotkań o emocjach trwa 💛Podczas wczorajszych zajęć pt. „Wszystkie emocje są dobre” zatr...
10/04/2026

Nie zwalniamy tempa, nasz cykl spotkań o emocjach trwa 💛
Podczas wczorajszych zajęć pt. „Wszystkie emocje są dobre” zatrzymaliśmy się przy tym, co dla dzieci (i nie tylko!) naprawdę ważne. Rozmawialiśmy o tym, że każda emocja, zarówno przyjemna, jak i trudna, jest potrzebna i niesie ze sobą informację.
Dzieci miały okazję zastanowić się, kiedy pojawiają się różne emocje oraz czego w tych momentach potrzebujemy. Wspólnie odkrywaliśmy, jak różnorodny i koolorowy jest świat uczuć oraz jak ważne jest ich rozpoznawanie i akceptowanie.
Na zakończenie uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i tym, co było dla nich najbardziej wartościowe.
To był dobry czas, pełen rozmów, refleksji i uważnego bycia razem. Dziękujemy i do zobaczenia na następnym spotkaniu:)

Zapraszamy Cię na kolejne spotkanie w ramach naszego cyklu: W spokojnym ciele, spokojny duch. Dziś sięgniemy po niezwykl...
08/04/2026

Zapraszamy Cię na kolejne spotkanie w ramach naszego cyklu:
W spokojnym ciele, spokojny duch.

Dziś sięgniemy po niezwykle subtelne, a jednocześnie głęboko działające narzędzie — wizualizację.

To technika pracy z umysłem i ciałem, w której świadomie tworzysz w wyobraźni obrazy, odczucia lub całe scenariusze — tak, jakby działy się naprawdę.
Wizualizacja pomaga w rozluźnianiu napięć i regulowaniu układu nerwowego, a także sprzyja pogłębianiu świadomości ciała i budowaniu poczucia spokoju i stabilności.

Dlaczego to działa? Nasz mózg często reaguje na wyobrażone doświadczenia podobnie jak na rzeczywiste, dlatego poprzez wizualizację możesz realnie wpływać na ciało — np. uspokoić oddech, wyciszyć się, jak również poczuć większe bezpieczeństwo.

Zresztą spróbujcie sami...

Wykorzystaj moc wyobraźni, aby wzmocnić poczucie stabilności lub przenieść się w bezpieczne miejsce. Zwizualizuj sobie miejsce, w którym czujesz się spokojnie, może być ono wymyślone lub rzeczywiste. Zaangażuj do tego wszystkie swoje zmysły – Jak to miejsce wygląda? Jakie są w nim zapachy? Co słyszysz wokół? Czy możesz czegoś dotknąć? Pamiętaj o świadomym oddychaniu, gdyż jest ono bardzo ważne.

🏞️🌅🌄🌌
Technika wizualizacji bezpiecznego miejsca, może i zapewne będzie ewoluować w czasie. Początkowo proste wyobrażenie, przekształci się w bardziej rozbudowane i pełne różnych detali. Im więcej razy przećwiczysz tą technikę, tym łatwiej będziesz mógł później przywołać zarówno samo wyobrażenie, jak i poczucie spokoju czy bezpieczeństwa z nim związane.

Zajączki i pisanki już gotowe, rzeżucha zdobi parapety, a pierwsze tulipany i żonkile pojawiły się w ogrodach - to znaki...
03/04/2026

Zajączki i pisanki już gotowe, rzeżucha zdobi parapety, a pierwsze tulipany i żonkile pojawiły się w ogrodach - to znaki, że Święta Wielkanocne coraz bliżej!🐥🐣 Z tej okazji chcielibyśmy Wam życzyć chwil wypełnionych spokojem oraz wzajemną troską i życzliwością. Niech ten czas będzie okazją do zatrzymania się przy tym, co najważniejsze - przy miłości, która buduje mosty i cierpliwości, która pozwala im trwać. Życzymy Wam radości z każdego wspólnego sukcesu, wielu uśmiechów przy wielkanocnym stole i wiosennej energii, która dodaje siły. Dziękujemy, że jesteście!💛

Wczoraj w naszym oddziale w Częstochowie zrobiło się naprawdę świątecznie 🌷🐣Podczas spotkania dla rodzin adopcyjnych nie...
02/04/2026

Wczoraj w naszym oddziale w Częstochowie zrobiło się naprawdę świątecznie 🌷🐣

Podczas spotkania dla rodzin adopcyjnych nie zabrakło uśmiechu, wspólnej zabawy i małych niespodzianek dla dzieci. Powstały też kreatywne, świąteczne ozdoby, które dzieci przygotowywały z ogromnym zaangażowaniem.

Takie spotkania są czymś więcej niż wspólnym spędzaniem czasu. To przestrzeń do bycia razem, ale też do spotkania z innymi rodzinami, które mają podobne doświadczenia. To możliwość rozmowy, wymiany, złapania oddechu i poczucia, że nie jest się w tym wszystkim samemu.

Dziękujemy wszystkim rodzinom za obecność i wspólne tworzenie tego wyjątkowego, ciepłego klimatu 💛

____________________

Wsparcie jest realizowane w ramach Projektu: "Skoordynowane wsparcie pre i post adopcyjne" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS+.

Adres

Ulica Graniczna 29
Katowice
40-017

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 20:00
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 20:00
Czwartek 07:30 - 20:00
Piątek 07:30 - 15:30

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach:

Udostępnij