03/06/2026
💢Dziś w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie wojewody śląskiego Pana Marka Wójcika oraz śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego ze strażakami z terenu województwa śląskiego – członkami kompanii gaśniczej „Soła”, którzy uczestniczyli w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas wielkoobszarowego pożaru Puszczy Solskiej w województwie lubelskim. W uroczystości uczestniczyli również zastępcy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Roman Klecha i bryg. Zbigniew Dyk oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP z terenu województwa.
🪧🌲🔥Ważnym punktem wydarzenia była prezentacja przygotowana przez zastępcę naczelnika Wydziału Operacyjnego mł. bryg. Karola Szastaka, pełniącego funkcję dowódcy kompanii gaśniczej „Soła”, który przedstawił przebieg działań prowadzonych w Puszczy Solskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z zakresem realizowanych zadań, warunkami prowadzenia akcji oraz wyzwaniami, z jakimi musieli mierzyć się strażacy. Zdobyte doświadczenia będą cennym elementem dalszego doskonalenia zawodowego oraz przygotowania strażaków do prowadzenia działań podczas zdarzeń o dużej skali i wysokim stopniu złożoności.
🧑🚒📄Spotkanie było również okazją do wręczenia podziękowań strażakom zaangażowanym w działania w Puszczy Solskiej. Są one wyrazem uznania dla ich wysiłku, determinacji oraz skuteczności podejmowanych działań, które przyczyniły się do ograniczenia skutków pożaru i ochrony cennych zasobów przyrodniczych.
💬W swoich okolicznościowych wystąpieniach wojewoda śląski oraz śląski komendant wojewódzki PSP podkreślali profesjonalizm, zaangażowanie i ogromny wysiłek śląskich strażaków wskazując jednocześnie, że strażacka solidarność nie zna granic województw, a skuteczna współpraca, profesjonalizm oraz gotowość do działania pozostają najważniejszymi wartościami, które pozwalają strażakom skutecznie realizować misję ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego.
💬Na zakończenie spotkania śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Damian Legierski po raz kolejny podziękował uczestnikom akcji gaśniczej w Puszczy Solskiej za ich postawę podczas działań gaśniczych oraz za to, że przyjęli zaproszenie na dzisiejsze spotkanie.
Państwowa Straż Pożarna
Wojewoda Śląski