Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach Zapraszamy Was do śledzenia naszego profilu i do odwiedzenia naszych lasów!

Ciesz się przyrodą, ale bądź ostrożny🌲🌿Zbliża się kolejny długi weekend - idealny czas na odpoczynek od codzienności💚. W...
03/06/2026

Ciesz się przyrodą, ale bądź ostrożny🌲🌿

Zbliża się kolejny długi weekend - idealny czas na odpoczynek od codzienności💚. Wiele osób planuje wycieczki do lasu, w góry czy nad jezioro🥾👫🚙

Pamiętajmy jednak, że przygody na łonie natury niosą ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza w przypadku nieprzewidywalnej pogody⛈️🌳🌪️

A prognozy wskazują, że w naszym regionie mogą pojawić się burze i opady deszczu🌧️, a miejscowo nawet grad🫧

Czerwcowa pogoda bywa bardzo zmienna, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i wiedzieć, co zrobić, gdy zastanie nas zagrożenie w lesie:

➡️ Zanim wyruszycie w teren sprawdźcie prognozę pogody. Jeśli zapowiadane są gwałtowne burze i silne wiatry, zrezygnujcie z wycieczki🏠

➡️ Zadbajcie o odpowiedni ekwipunek m.in. kurtkę przeciwdeszczową, wodę czy sprzęt🍶📲

➡️ Szczegółowo zaplanujcie trasę i nie zapomnijcie poinformować kogoś o swoich planach i przewidywanym czasie powrotu🗺️⏱️

➡️ Bądźcie świadomi swojego otoczenia i zwracajcie uwagę na zmieniające się warunki atmosferyczne🔎

➡️ Zachowajcie ostrożność podczas burzy. Jeśli usłyszycie grzmoty, jak najszybciej poszukajcie schronienia. Oddalcie się od zbiorników wodnych, rzek i strumieni. Unikajcie otwartych przestrzeni i wysokich drzew, które mogą przyciągać pioruny⚡️🌳

Długi weekend może być wspaniałym doświadczeniem, ale tylko wtedy, gdy zadbacie o swoje bezpieczeństwo💪

Fot. Karol Wróbel

Miniony weekend niestety nie należał do tych najspokojniejszych😞W Nadleśnictwo Rudziniec, Lasy Państwowe silne podmuchy ...
01/06/2026

Miniony weekend niestety nie należał do tych najspokojniejszych😞

W Nadleśnictwo Rudziniec, Lasy Państwowe silne podmuchy wiatru łamały i wyrywały drzewa🌲🌪️

Trwają prace porządkowe, udrażnianie dróg leśnych🛣️

To pierwsze w tym roku tak gwałtowne zjawisko atmosferyczne, które nawiedziło nasz region🌳

Konferencja „Gospodarka leśna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa”🌲Zazwyczaj, kiedy mówimy o lasach w Pols...
29/05/2026

Konferencja „Gospodarka leśna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa”🌲

Zazwyczaj, kiedy mówimy o lasach w Polsce, większość z nas kojarzy je z Lasami Państwowymi🤔

Jednak spora część lasów naszego kraju znajduje się w rękach prywatnych właścicieli - osób fizycznych, wspólnot czy też stowarzyszeń. To około 19% wszystkich terenów leśnych, które zajmują powierzchnię blisko 1,8 mln ha. Nadzór nad prowadzeniem w nich gospodarki leśnej sprawuje starosta🔎

Dzisiaj spotkaliśmy się na Zamku Piastowskim w Raciborzu, żeby porozmawiać o problemach i wyzwaniach związanych - właśnie - z gospodarowaniem w lasach prywatnych🌳

Konferencję otworzyli organizatorzy: Tomasz Pacia, Nadleśniczy Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, Robert Pabian, Dyrektor RDLP w Katowicach oraz Grzegorz Swoboda, Starosta Raciborski🤝

Po krótkim powitaniu i wprowadzeniu do konferencji, mieliśmy okazję wysłuchać kilku interesujących wykładów:
➡️ prof. dr hab. Emilia Wysocka-Fijorek, Instytut Badawczy Leśnictwa - „Specyfika lasów prywatnych w Polsce”;
➡️ Ewa Zielińska, Naczelnik Wydziału Hodowli Lasu RDLP w Katowicach -„Dokumentacja urządzeniowa (UPUL) oraz ochrona przyrody w lasach prywatnej własności”;
➡️ Jurand Irlik, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych RDLP w Katowicach - „Rola wyłączeń z produkcji leśnej”;
➡️ Sylwester Rzepecki, Przewodniczący Zarządu Spółki Wspólnota Leśno-Gruntowa w Siewierzu -„Jak działa wspólnota leśna”;
➡️ prof. dr hab. Emilia Wysocka-Fijorek, Instytut Badawczy Leśnictwa - „Korzyści z zrzeszania się - dlaczego warto aktywizować właścicieli lasów”.

W najbliższym czasie udostępnimy nagranie z wydarzenia, a tymczasem dziękujemy za spotkanie i dyskusję💚

Po Stronie Natury🌳Współpraca leśników z firmą Żywiec-Zdrój trwa - z niewielkimi przerwami - od 2008 roku. Wspólnie podej...
28/05/2026

Po Stronie Natury🌳

Współpraca leśników z firmą Żywiec-Zdrój trwa - z niewielkimi przerwami - od 2008 roku. Wspólnie podejmujemy działania prośrodowiskowe - sadzimy drzewa, najczęściej na terenach górskich i poklęskowych🏔️

Dzisiaj w Nadleśnictwo Siewierz, Lasy Państwowe posadziliśmy 10-cio milionowe drzewo🌱, jako symboliczne podsumowanie naszej wieloletniej współpracy w ramach programu „Po Stronie Natury”🤝

Sama idea programu zrodziła się w Beskidzie Żywieckim jako odpowiedź na potrzebę rewitalizacji Żywiecczyzny🔎

To właśnie w Beskidach w latach 2000. doszło do klęski masowego zamierania świerka. Z krajobrazu niemal zupełnie zniknęły stuletnie drzewostany świerkowe, a odbudowa ekosystemów leśnych trwała wiele lat🌲

Dziś obserwujemy efekty tej pracy - stoki porastają zdrowe, mieszane lasy górskie🌳🌱🌲

Cieszymy się, że nasza współpraca nadal się rozwija i możemy wspólnie dbać o środowisko i lasy regionu💚

Nie zwalniamy tempa - liczymy, że za kilka lat ponownie się spotkamy, żeby wspólnie posadzić 20-sto milionowe drzewo!💪

Dziękujemy!

Fot. S. Cichy

Szkolenie z ASF🐗25 maja w Opolu, odbyło się szkolenie z wczesnego wykrywania zakażeń wirusem powodującym afrykański pomó...
27/05/2026

Szkolenie z ASF🐗

25 maja w Opolu, odbyło się szkolenie z wczesnego wykrywania zakażeń wirusem powodującym afrykański pomór świń (ASF)🔎

Szczegółowe informacje na temat choroby oraz metod jej zwalczania przekazał lek. wet. Mateusz Kruszyński, Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Namysłowie🤝

W ramach części praktycznej leśnicy z RDLP w Katowicach uczestniczyli również w Zawodach Strzeleckich🌲

Spośród kadry kierowniczej najlepsze wyniki osiągnął Hubert Wiśniewski z Nadleśnictwo Rudziniec, Lasy Państwowe, z kolei w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Sławomir Walisko z Nadleśnictwo Rybnik. Tytuł najlepszej Diany zawodów powędrował do Simony Jeziorowskiej z Nadleśnictwo Kobiór🌳

Podium drużynowe tegorocznych zawodów ukształtowało się następująco:
🥇 Nadleśnictwo Rudziniec, Lasy Państwowe
🥈 Nadleśnictwo Kup
🥉 Nadleśnictwo Kluczbork Lasy Państwowe

W wydarzeniu uczestniczyli także zaproszeni goście, wśród których najlepsze rezultaty osiągnął Dariusz Wojtaszuk z RDLP we Wrocławiu, a drużynowo zwyciężyła reprezentacja RDLP w Krośnie👏

Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Fot. Marek Cholewa

Raport z działalności RDLP w Katowicach🌲Dzisiaj uczestniczyliśmy w XXVII sesji Sejmiku Województwa Opolskiego💪Dyrektor R...
26/05/2026

Raport z działalności RDLP w Katowicach🌲

Dzisiaj uczestniczyliśmy w XXVII sesji Sejmiku Województwa Opolskiego💪

Dyrektor RDLP w Katowicach przedstawił Marszałkowi Województwo Opolskie oraz Radnym Sejmik Województwa Opolskiego szczegółową informację z działalności leśników na Opolszczyźnie za 2025 rok oraz plany na najbliższy czas 📊

Sprawozdanie obejmowało realizację zadań z zakresu m.in.:
🏠 inwestycji,
🌿 ochrony lasu i przyrody,
💧 projektów środowiskowych,
🪵 pozyskania drewna,
🔄 gospodarowania gruntami,
👨‍👩‍👧‍👦 współpracy z otoczeniem,
🌎 czy też zagrożeń dla ekosystemów leśnych.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy podzielić się naszą wiedzą i porozmawiać o okolicznych lasach, ich stanie oraz wyzwaniach, z którymi mierzymy się na co dzień🌳

Regularne informowanie o naszej pracy jest podstawą dialogu i dobrej współpracy pomiędzy leśnikami, a przedstawicielami samorządów🤝

Dziękujemy za spotkanie💚

Fot. Łukasz Józwenko

Dziś świętujemy obecność jednych z najważniejszych owadów w naszych lasach i ogrodach - pszczół 🐝🌼🌳
20/05/2026

Dziś świętujemy obecność jednych z najważniejszych owadów w naszych lasach i ogrodach - pszczół 🐝🌼🌳

IV Zawody Wędkarskie Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Katowicach🏆Za nami kolejne zawody leśników - pasjonatów wędkarst...
18/05/2026

IV Zawody Wędkarskie Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Katowicach🏆

Za nami kolejne zawody leśników - pasjonatów wędkarstwa z terenu naszej dyrekcji🌲

W zbiorniku "Pod Dębami" w Żelaznej udało się złowić sporo okazów ryb, choć pogoda była raczej zmienna i nie ułatwiała rywalizacji podczas całonocnych połowów🐟

O tytuł najlepszego wędkarza wśród katowickich leśników rywalizowało łącznie 3️⃣5️⃣ pracowników wraz ze swoimi rodzinami👫

Klasyfikacja końcowa ukształtowała się następująco:
🔹Mężczyźni:
1. miejsce: Mateusz Woźniak - 38150 pkt
2. miejsce: Dawid Mistarz - 9250 pkt
3. miejsce: Adrian Kaczmarczyk - 7350 pkt
🔹 Kobiety:
1. miejsce: Wioletta Kolman - 2670 pkt
🔹 Dzieci i młodzież do lat 15:
1. miejsce: Janusz Skiba - 8825 pkt
2. miejsce: Gabriel Tokarz - 4000 pkt
3. miejsce: Leon Kowalik - 500 pkt
🔹 Big Fish:
Janusz Skiba - karp 6,225 kg

Uczestnicy otrzymali serdecznie gratulacje, puchary i nagrody od organizatorów :
➡️ Nadleśnictwo Tułowice, Lasy Państwowe,
➡️ Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe,
➡️ Związek Leśników Polskich w RP - Region Górnośląski,
➡️ Związek Leśników Polskich w RP przy Nadleśnictwie Opole.

Dziękujemy za owocne spotkanie i popularyzację wędkarstwa sportowego jako zdrowej formy wypoczynku💚🎣

Do zobaczenia za rok!

Fot. Bartosz Nowak

15/05/2026

Adres

Ulica Huberta 43/45
Katowice
40-543

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Telefon

32 609 45 95

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach:

Udostępnij