21/05/2026
🚒 Miejskie Obchody Dnia Strażaka w Katowicach 🚒
21 maja 2026 r. o godz. 13:00 na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach odbyła się uroczystość z okazji Miejskich Obchodów Dnia Strażaka.
Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Roman Klecha. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej zaproszonych gości przywitał Komendant Miejski PSP w Katowicach st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, władz miasta Katowice, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, służb mundurowych, instytucji współpracujących z Komendą Miejską PSP w Katowicach oraz druhowie ochotniczych straży pożarnych.
Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, wyróżnienia, nagrody oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Funkcjonariusze otrzymali m.in. Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Odznakę Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”, Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Odznaki „Zasłużony dla Śląskiej Organizacji Związku Zawodowego Strażaków Florian”, a także awanse na wyższe stopnie służbowe w korpusach aspirantów, podoficerów i szeregowych. Wręczono również nagrody pieniężne przyznane przez Zastępcę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Prezydenta Miasta Katowice oraz wyróżnienia Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach.
W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście Wojewoda Śląski Pan Marek Wójcik, Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa, Pan Prezes druh Krzysztof Beczała oraz Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Pan st. bryg. Roman Klecha, złożyli strażakom i druhom życzenia oraz podziękowali za codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom Katowic.
Cała uroczystość odbyła się przy oprawie muzycznej Orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach pod batutą kapelmistrza Pana Mirosława Kaszuby.
Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym, awansowanym i wyróżnionym! 👨🚒👩🚒
Podczas obchodów Dnia Strażaka wszyscy zainteresowani mieli okazję zapoznać się z Akademią Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, w ramach której przygotowano namiot edukacyjny z kilkoma stanowiskami. Program ma na celu zwiększenie odporności społeczeństwa na różnorodne zagrożenia oraz podniesienie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
MSWiA - Ochrona Ludności i Obrona Cywilna
fot. KM PSP Katowice, Grzegorz Bargieła/WKATOWICACH.eu, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach