25/04/2026
Tegoroczna akcja sprzątania brzegów kartuskich jezior, którą – jak co roku – wspierali leśnicy, była wyjątkowa. Nie dość, że przyczyniliśmy się do tego, by jeziora były czystsze (choć wciąż mamy nadzieję, że kiedyś przyjdzie dzień, gdy z takiej akcji nie uzbieramy nawet dwóch worków śmieci), to w tym roku zrobiliśmy coś więcej.
Wzdłuż ścieżki nad Jeziorem Klasztornym Dużym, razem z burmistrzem Kartuz, posadziliśmy kilkadziesiąt lip – w miejscu buków, które w ubiegłym roku zostały usunięte ze względu na ich zły stan oraz bliskość często uczęszczanej ścieżki. Ścięte drzewa pozostawiono jednak na miejscu, aby mogły ulegać naturalnemu rozkładowi i nadal pełnić ważną rolę w ekosystemie.
W sadzeniu wzięli udział również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.
Dawniej lipy sadzono w sąsiedztwie domów nie tylko jako pożytek dla pszczół, ale także jako symbol szczęścia, spokoju i obfitości. Dziś dla nas te nasadzenia mają dodatkowe znaczenie – przypominają, że naszym obowiązkiem jest dbałość o trwałość i ciągłość lasu.
To nie zawsze jest łatwe, ale nie o tym dziś.
Dziś dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby nasze lasy i okolice jezior były czystsze 🌿