Pionierzy szlachetnej myśli założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienicy Polskiej, na wzór już istniejących w większych ośrodkach przemysłowych występowali do władz carskich o udzielenie zezwolenia na założenie OSP - lecz prośby te miały skutek negatywny. Na petycji mieszkanców złożonej władzom carskim, podpisy złożyli: Ksiądz Zygmunt Sedzimir, Wojciech Bielobradek, Bronisław Bielobradek ,Win
centy Walenta, Józef Swierczynski, Józef Fazan, Ferdynand Hartman, Józef Góral i Władysław Polaczek. Na pierwszym ogólnym Walnym Zebraniu w dniu 17 kwietnia 1910 roku zapisanych zostało 156 osób. Sposród nich w głosowaniu tajnym wybrano Zarząd w nastepującym składzie :
Ksiadz Zygmunt Sedzimir - prezes, Bronisław Bielobradek - naczelnik, Jan Bielobradek - z-ca naczelnika, Konstanty Pełka – sekretarz, Józef Probierz - skarbnik, Bronisław Ficenes – gospodarz. W celu zabezpieczenia sprzętu, zarząd postanowił wybudować pomieszczenie, które postawiono na placu ofiarowanym przez Bronisława Ficenesa. W roku 1963 jednostka straży otrzymała typowy samochód bojowy G.B.M i A. Od 2003 funkcje Prezesa Straży Pożarnej pełni dh .Waldemar Szymanek. W 1997 roku, decyzja Komendanta Głównego Panstwowej Straży Pożarnej, jednostka została włączona do
Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Obecnie OSP Kamienica Polska posiada trzy samochody ratowniczo – gaśnicze: 359[S]27 – SLRt – Fiat Ducato,359[S]26 – GBA 2,3/20 – Star 266,359[S]28 – SLRt – Polonez Truck, ponadto jednostka wyposażona jest w sprzęt specjalistyczny do ratownictwa drogowego oraz technicznego, w dwa zestawy ratownicze PSP – R1, z których jeden został przekazany 04. 05. 2005 od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy umożliwiające udzielanie pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Przedstawiajac historie Ochotniczej Straży Pożarnej Kamienica Polska nie sposób pominąć Orkiestrę Dętą, której działalność datuję się od około 1905 roku, w pierwszych latach jako orkiestry górniczej. Pierwszym Kapelmistrzem był Antoni Nowotny, po nim objął zespół Józef Hoffman. Następnie przez długie lata, aż do wybuchu II wojny światowej orkiestrę prowadził Antoni Jabłoński. Wykładowca i kierownikiem był dojeżdźajacy z Częstochowy oddany tej sprawie profesor muzyki Edward Mąkosza. Do roku 2015 kapelmistrzem Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Kamienicy Polskiej był dh.