19/05/2026
🍀 Gminny Konkurs Recytatorski „Kurpie Zielone w Literaturze” 🍀
W dniu 19 maja 2026 r. w atmosferze pełnej emocji i oczekiwań, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyły się XLIII Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla uczniów klas I–IV szkół podstawowych z gminy Kadzidło.
Celem konkursu było promowanie literatury kurpiowskiej oraz rozwijanie talentów recytatorskich wśród dzieci.
Pani dyrektor Małgorzata Napiórkowska powitała zgromadzonych gości, podkreślając znaczenie talentu i pasji w odkrywaniu świata poezji.
W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy szkół i instytucji kultury oraz jednostek organizacyjnych gminy.
Konkurs recytatorski „Kurpie Zielone w Literaturze” stał się piękną lekcją wrażliwości na słowo, tradycję i kulturę naszego regionu. Uczniowie klas I–IV szkół podstawowych z gminy Kadzidło z zaangażowaniem i odwagą prezentowali utwory inspirowane kulturą Kurpiowszczyzny, dostarczając publiczności wielu wzruszeń i niezapomnianych emocji.
Do konkursu przystąpiło 34 uczestników ze szkół podstawowych gminy Kadzidło. W recytacji wiersza wzięło udział 30 recytatorów, a w kategorii gadka kurpiowska 4 gawędziarzy.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała komisja konkursowa w składzie:
🌼 p. Ewa Płoska - przewodnicząca, dyrektorka Gminnego Żłobka w Kadzidle,
🌼 p. Krystyna Łaszczych - regionalistka, poetka i gawędziarka z Kadzidła,
🌼 p. Agnieszka Traczewska - polonistka i miłośniczka kultury kurpiowskiej z Dylewa.
Jury przyznało 4 nagrody główne, 4 wyróżnienia oraz 26 nagród za udział.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
W kategorii wiersz:
🏆 Zofia Kardas - klasa III, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Chudku
🏆 Wojciech Obrębski - klasa III, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Chudku
🏆 Laura Święcicka - klasa III, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Chudku
W kategorii gadka kurpiowska:
🏆 Jasmina Jadwiga Ciuchta - klasa II, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
Wyróżnienia:
🍀 Dominika Gadomska - klasa II, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
🍀 Lena Niedźwiecka - klasa I, Zespół Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie
🍀 Linus Roszak - klasa IV, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
🍀 Emilia Tabaka - klasa I, Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Chudku
Pozostali uczestniczy otrzymali nagrody pocieszenia za udział w konkursie.
Nagrody i dyplomy wręczyli: Małgorzata Prusaczyk – Zastępca Wójta Gminy Kadzidło, Michał Sebastian Giers – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Kadzidle oraz Małgorzata Napiórkowska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali książkę pt. „Legendy Mazowsza”. Nagrody zostały ufundowane przez Gminę Kadzidło. Mecenasem wydania książki jest Wójt Gminy Kadzidło – Anna Agnieszka Śniadach.
🌹 Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu wspaniałych wyników oraz ciekawych i poruszających interpretacji utworów. Wyrazy uznania i wdzięczności kierujemy do Pań z komisji konkursowej za życzliwość, profesjonalizm, uważne wysłuchanie wszystkich prezentacji oraz trud włożony w ocenę występów młodych recytatorów.
🌹 Podziękowania składamy również nauczycielom oraz rodzicom za wsparcie i motywowanie dzieci do rozwijania talentów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne występy, odwagę sceniczną i ogrom pracy włożony w przygotowanie recytacji. Dzięki Wam konkurs miał wyjątkowy charakter i po raz kolejny pokazał, jak ważne miejsce w sercach młodego pokolenia zajmuje kultura i literatura Kurpiowszczyzny.
⏳ Eliminacje finałowe odbędą się 2 czerwca 2026 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.
Organizatorzy:
Anna Śniadach- Wójt Gminy Kadzidło
Gmina Kadzidło
Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka