30/04/2026
Z ogromną satysfakcją informujemy, że zakończyliśmy realizację projektu pn. "Wzmocnienie potencjału bojowego jednostki OSP Kałuszyn poprzez zakup sprężarki do nabijania zbiorników ciśnieniowych". Złożony wniosek do Fundacji Orlen w programie "Orlen na Straży 2025" został rozpatrzony pozytywnie i dzięki podpisanej umowie darowizny nr JR/2025/149 zawartą w Warszawie w dniu 22.09.2025 r. pomiędzy Fundacją Orlen a Ochotniczą Straż Pożarną w Kałuszynie otrzymaliśmy na ten cel kwotę 50.000,00 zł. Oprócz zakupu sprężarki spalinowej Paramina Typhoon OPEN 18P o wydajności 300 l/min. projekt obejmował szkolenie strażaków z napełniania zbiorników ciśnieniowych gazami sprężonymi i egzamin UDT.
Wartość całego zadania opiewa na kwotę 67.000,00zł. Brakująca kwota 17.000,00 zł pochodziła z dotacji celowej otrzymanej od Gminy Wieliszew na którą składają się środki z funduszy sołeckich na 2026 r. :
- Sołectwa Olszewnica Nowa – 4000,00 zł
- Sołectwa Olszewnica Stara – 1500,00 zł
- Sołectwa Kałuszyn – 6000,00 zł
- Sołectwa Sikory – 500,00 zł
oraz
- Zarządzania Kryzysowego Gminy Wieliszew - 5000 zł
Sprężarka wraz z całym komponentem tj., namiot, maty sprzętowe, manometry, kosz na butle, stoliki, krzesła, nauszniki i dokumentacja jest już gotowa do działań. Urządzenie może być dysponowane do zdarzeń w których jest duże zapotrzebowanie na prace ratowników w aparatach powietrznych. Dzięki temu butle ciśnieniowe mogą być uzupełniane na bieżąco na miejscu interwencji.
Podziękowania dla Fundacja ORLEN za dostrzeżenie naszego projektu i przyznanie nam grantu. Dzięki Wam możemy się rozwijać.
Już teraz serdeczne podziękowania kierujemy do sołtysów, rad sołeckich oraz wszystkich mieszkańców, którzy na zebraniach sołeckich poparli nasz wniosek. Podziękowania dla Wójta Gminy Wieliszew Pana Pawła Kownackiego za zrozumienie i przekazanie na ten cel brakującej kwoty w wysokości 5000 zł. z budżetu Gminy Wieliszew.