08/06/2026
W poniedziałek, 8 czerwca 2026 roku, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Aktywności Lokalnej. Moderatorka Klubu, Klaudia Lutosławska-Nowak, przygotowała wykład i prezentację pt. „Polak, Węgier, dwa bratanki – czego nie wiemy o literaturze węgierskiej?”.
Uczestnicy poznali najważniejsze wydarzenia z historii Węgier – od przybycia Madziarów do Kotliny Panońskiej, przez utworzenie państwa przez św. Stefana I, okres panowania tureckiego i habsburskiego, aż po dramatyczne wydarzenia XX wieku, takie jak traktat z Trianon czy Powstanie Węgierskie 1956 roku. Burzliwe dzieje kraju znalazły swoje odbicie w twórczości wielu wybitnych pisarzy.
Podczas spotkania przedstawiono sylwetki najważniejszych autorów literatury węgierskiej, m.in. Sándora Máraiego, Magdy Szabó, Dezső Kosztolányiego, Imre Kertésza – laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2002 roku, Pétera Esterházyego oraz Ferenca Molnára, autora znanych wszystkim „Chłopców z Placu Broni”.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła postać László Krasznahorkaia – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy europejskich i laureata Literackiej Nagrody Nobla. Jego powieści, takie jak „Szatańskie tango”, „Melancholia sprzeciwu”, „Wojna i wojna” poruszają tematy samotności, kryzysu wartości i niepewności współczesnego świata.
Spotkanie było okazją do odkrywania mniej znanych kart historii i kultury Węgier oraz poznania bogactwa literatury naszych bratanków. Było także pięknym zakończeniem kolejnego roku działalności Dyskusyjnego Klubu Książki przed wakacyjną przerwą.
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za aktywny udział w spotkaniach i życzymy wielu ciekawych lektur podczas letniego wypoczynku!