08/05/2025
🔥 75-lecie OSP Kłobuczyn 🔥
Uroczystość 75-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie była radosnym i niepowtarzalnym wydarzeniem. W dniu 4 maja 2025 r., w dzień patrona Św. Floriana, do kościoła parafialnego w Kłobuczynie druhny i druhowie wprowadzili relikwie Św. Floriana w relikwiarzu ufundowanym przez strażaków.
W uroczystości wzięły udział trzy poczty sztandarowe: OSP Kłobuczyn, OSP Gaworzyce, NSZZ Solidarność ZG Rudna. Uroczystą Mszę Św. celebrowali: Kapelan Dolnośląskich Strażaków Ks. dr Artur Szel, Ks. Kanonik Witold Pietsch – Proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Głogowie, Ks. Kanonik L**h Świdziniewski oraz Ks. Kanonik Stanisław Czerwiński – Kustosz Sanktuarium Św. Jakuba w Jakubowie, który wygłosił floriańską homilię.
Uroczystość została uświetniona muzyczną oprawą przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Blue Brass Band” wraz z układem tanecznym Mażoretek „Twins” z Włoszakowic. Zarząd OSP Kłobuczyn wręczył wybite na tę okoliczność medale „NA STRAŻY U ŚW. FLORIANA”, które zostały przyznane druhom i druhnom z OSP Kłobuczyn oraz osobom wspierającym działalność ratowniczą i społeczną jednostki.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych strażaków ochotników. Złote medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa" nadane przez Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymali druh Jerzy Kwaśnik, skarbnik OSP Kłobuczyn, oraz druh Rafał Kwaśnik, sekretarz jednostki. Natomiast odznaką "Strażak Wzorowy" uhonorowany został druh Adam Krauze, doceniając jego zaangażowanie i oddanie służbie.
Uroczystości floriańskie odbyły się przy wsparciu Domu Weselnego „Aleksandria”, Koła Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie na czele z dh Halinką Krauze, Wiesią Michalską, Beatą Brzezińską, Agnieszką Snochowską, Kasią Kwaśnik, Gabrysią Kalińską, Barbarą Walasek, Kasią Brzezińską, Rady Sołeckiej i Sołtysa Wsi Kłobuczyn, Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”, Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gaworzycach, Starostwa Powiatowego.
Uroczystość jubileuszową uświetnił koncert zespołu „BACKSTAGE” Coverband z Wrocławia.
Dziękujemy mieszkańcom Kłobuczyna i gminy Gaworzyce za liczny udział w tej wyjątkowej, a zarazem radosnej uroczystości! ❤️🚒