24/09/2024
Kochani,
decyzją nowego Zarządu Województwa Dolnośląskiego kończy się moja ponad czteroletnia praca na rzecz Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Był to czas pełen wyzwań, wspaniałych relacji, nowych doświadczeń, rozwoju i wytężonej pracy na rzecz ochrony naszego życia i zdrowia, poczucia bezpieczeństwa oraz budowania wśród nas kultury ratownictwa. To wszystko pozwoliło nam nie tylko sprawnie funkcjonować niosąc ratunek naszym pacjentom, ale osiągać niebagatelne w skali mijających 75 lat sukcesy. I to pomimo epidemii COVID-19, wojny za naszą wschodnią granicą, a w ostatnich dniach nawet powodzi, która spowodowała wprowadzenie w całym naszym rejonie operacyjnym pierwszego w historii stanu klęski żywiołowej. Tym większą odczuwam dumę, satysfakcję i wdzięczność za to szczególne i wyjątkowe doświadczenie.
Z radością patrzę dziś na realne możliwości ustawicznego, nieodpłatnego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez cały personel naszego Pogotowia - zarówno medyczny, jak i administracyjny oraz techniczny. Wielu zazdrości nam najnowocześniejszych karetek wraz z ich nowatorskim wyposażeniem oraz inwestycji, które wcześniej zdawały się nieosiągalne, pozostając tylko w sferze marzeń. To wszystko nie byłoby możliwe bez Was, którzy mi zaufaliście i z którymi miałem zaszczyt przez te minione 4 lata współtworzyć niesamowicie skuteczny i lojalny Zespół. Nie sposób wymienić tu Was wszystkich, którym jestem wdzięczny… Niech więc moje podziękowanie trafi z tego miejsca do każdej osoby, która nie potrzebuje dziś przekonywania, jak wiele udało się nam osiągnąć i jak bardzo rozwinęło się nasze Pogotowie w ciągu tych minionych zaledwie 4 lat. Każda z tych osób z pewnością miała bowiem w tym dynamicznym rozwoju swój udział. To nasz wspólny sukces, z którego możemy być dumni. Dziękuję za każdy czas spędzony z Wami na odprawach, indywidualnych rozmowach i wielu innych wydarzeniach, które współtworzyliśmy i w które angażowaliśmy się jak nigdy wcześniej.
Daliście mi ogromną siłę i to Wy napędzaliście moje działania, razem udowodniliśmy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dziękuję za każdą cenną rozmowę, za każdą konstruktywną krytykę i każdą dobrą osobę napotkaną na mojej drodze. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze niejedną okazję współtworzyć dobre rzeczy.
Zostawiam Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze w szczycie jego rozwoju. Jeszcze nigdy w historii ratownictwa medycznego w naszym rejonie operacyjnym nie zostało zrealizowanych tak wiele inwestycji w ciągu zaledwie 4 lat i to jeszcze w obliczu tak wymagających wyzwań. Nowe siedziby dla naszych Zespołów w Leśnej i w Gryfowie Śląskim, liczne remonty w pozostałych stacjach, a na ukończeniu nowa siedziba stacji w Świeradowie-Zdroju. 100% wymiana na nowe naszych systemowych karetek, a w ciągu najbliższych tygodni dotrą do nas kolejne dwie, które zasilą i jeszcze bardziej wzmocnią naszą flotę. Oby udało się utrzymać dotychczasowe tempo wymiany co najmniej trzech karetek w każdym kolejnym roku. Niech przyszły sezon naszego pierwszego Motoambulansu w dalszym ciągu będzie bezpieczny i stabilny finansowo. Trzymam kciuki za dalszy rozwój naszych wyjątkowych przedsięwzięć, takich jak: Akademia Ratownictwa Obywatelskiego, Wolontariat w Pogotowiu, akcja Wspieram Pogotowie oraz za kolejne edycje Pogotowia Zdrowotnego i Plakatów Ratunkowych. Wierzę, że przyszłoroczne Regionalne Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których nasze Pogotowie będzie organizatorem okażą się kolejnym wspólnym sukcesem.
No i życzę powodzenia w realizacji obchodów 75-lecia naszego Pogotowia, podczas których nadany zostanie pierwszy sztandar i na które zaprosiliśmy już tak wielu znamienitych gości, a wśród nich przede wszystkim obecnych i byłych pracowników, których chcemy uhonorować najwyższymi państwowymi odznaczeniami. Wszystko jest już przygotowane. Wystarczy tylko tego dobrze przypilnować i nie zmarnować nadchodzących szans, które wyniosą nasze Pogotowie na jeszcze wyższy poziom rozwoju i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.
To był ogromy zaszczyt pracować dla Was. Z lekkim niedosytem zamykam ten intensywny rozdział w moim życiu, ale z tym większą niecierpliwością otwieram się już na nowy, bo tak jak głoszą słowa na jednej ze ścian naszej głównej siedziby: „życie jest za krótkie żeby czekać”… Tym bardziej kibicuję nowej Dyrekcji, bo Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze zasługuje na jeszcze więcej, a ostatnie lata pokazały nam wszystkim, że niemożliwe nie istnieje.
Do zobaczenia 💪🚑🇵🇱❣️
Mariusz Gierus
Dyrektor
Pogotowia Ratunkowego
w Jeleniej Górze