Budżet obywatelski Jelenia Góra

Budżet obywatelski Jelenia Góra Poczuj się współgospodarzem Jeleniej Góry - zobacz, jak praktycznie wygląda decydowanie o wydawaniu Twoich pieniędzy.

Budżet obywatelski, inaczej mówiąc partycypacyjny jest procesem podejmowania decyzji, poprzez który mieszkańcy indywidualnie, bądź za pośrednictwem organizacji społecznych, dyskutują i negocjują nad dystrybucją przynajmniej części budżetu miasta, uczestnicząc w serii zaplanowanych, corocznych zebrań z przedstawicielami władz miasta. Dyskusja w ramach budżetu partycypacyjnego dotyczy jasno określon

ych, ograniczonych środków, a dialog pomiędzy mieszkańcami, na jaki cel zostaną przeznaczone środki jest kluczowy dla późniejszej współpracy z urzędnikami.

Wzorem poprzedniego roku, kiedy podjęliśmy próbę uruchomienia Budżetu Obywatelskiego, zrobiliśmy nabór wniosków popartyc...
21/08/2014

Wzorem poprzedniego roku, kiedy podjęliśmy próbę uruchomienia Budżetu Obywatelskiego, zrobiliśmy nabór wniosków popartych podpisami osób, które chciałyby wykonać jakieś działania na terenie miasta. Po wpłynięciu wniosków, wybraliśmy trzy.....http://www.24jgora.pl/artykul,6902,1

Dzisiaj, tj. 21 sierpnia po godzinie 9.00 odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Marcina Zawiły.

05/06/2013

Szanowni Państwo,

Pragniemy zaprezentować koncepcję, dotyczącą funkcjonowania budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) w mieście Jelenia Góra, realizowaną w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”. Jak wiadomo, budżet jest nadzwyczaj delikatną strukturą, która decyduje o przeznaczeniu środków finansowych na poszczególne filary funkcjonowania miasta. Każdego roku dochodzi do zaciętej dyskusji nad jego projektem i konsekwencjach, które wynikają z jego uchwalenia w takiej czy innej formie. W dyskusji tej biorą przede wszystkim udział lokalni decydenci, zaś mieszkańcy uczestniczą jedynie jako obserwatorzy.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) zmienia ten stan rzeczy. Jest bowiem procesem, który uwzględnia debatę i negocjacje, w których uczestniczą mieszkańcy naszego miasta. To my, Jeleniogórzanie, dzięki potencjałowi jaki wiąże się z uchwaleniem budżetu obywatelskiego, zyskujemy rzeczywisty wpływ na strukturę wydatków budżetowych. Zgłaszając nasze żądania i priorytety, indywidualnie bądź za pośrednictwem organizacji społecznych, nie tylko decydujemy o dystrybucji środków finansowych, ale także tworzymy nowe, przyjazne środowisko, które zmienia nasze osiedla. Tym samym przyczyniamy się do poprawy warunków życia na zamieszkiwanych przez nas dzielnicach Jeleniej Góry.

Budżet musi być narzędziem kształtowania najbliższego otoczenia przez samych mieszkańców, których potrzeby w ramach funkcjonowania tego procesu stają się głównym priorytetem dla władz miasta. Jeżeli miałby być uznany za partycypacyjny musi jednak spełniać kilka warunków:

- Publiczna dyskusja powinna stać się integralną częścią budżetu partycypacyjnego
Dialog taki musi odbywać się na specjalnie przygotowanych do tego forach oraz zebraniach. Główną myślą funkcjonowania samej instytucji budżetu obywatelskiego jest wyjście poza ciała polityczne. Budżet w tej formie jest ukierunkowany na kluczowy, w całym przedsięwzięciu, dialog społeczny.

-Dyskusja ta zawsze toczyć się będzie wokół jasno określonych środków finansowych.
Z budżetu miasta zostaje wydzielona część pieniędzy, która przeznaczona jest bezpośrednio na cele, które będą realizowane w ramach opracowanego budżetu obywatelskiego. Dzięki temu, środki te są gwarantowane, co umożliwia realizacje wybranych przez mieszkańców projektów.

- Budżet partycypacyjny nie jest i nie będzie projektem jednorazowym.
U podstaw owego budżetu leży przekonanie, że jego długofalowość spowoduje maksymalizacje przyszłych efektów dla poszczególnych dzielnic miasta Jelenia Góra.
Pragniemy nadmienić, że Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Pan Marcin Zawiła, na posiedzeniu Rady Pożytku Publicznego w dniu 04.06.2013 podkreślił wolę uchwalenia budżetu partycypacyjnego. Jest to dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz znakomitym wstępem do rozpoczęcia prac, nad tym niezwykle ważnym dla naszego miasta, przedsięwzięciem. W związku z tym, zaproponowaliśmy spotkanie konsultacyjne włodarzom Jeleniej Góry w celu przedstawienia im podstawowych celów, które stanowią swoistą drogę ku realizacji tego ambitnego projektu. Zaproszenie zostało zaakceptowanie przez Pana Prezydenta Marcina Zawiłę i odbędzie się początkiem lipca 2013 roku.
Dziś, by optymalizować czas przedstawiamy Państwu założenia, jakie naszym zdaniem powinno spełniać optymalne rozwiązania .Zdaniem autorów, przedstawione tezy i sposób realizacji prezentowany w niniejszym dokumencie są filarami, na których będzie się opierać skuteczne funkcjonowanie budżetu obywatelskiego w realiach naszego miasta. Umożliwiają one bowiem przeprowadzenie efektywnych konsultacji nad składanymi przez mieszkańców projektami oraz głosowania, w którym może wziąć udział każdy Jeleniogórzanin, który ukończył 16 rok życia. Jesteśmy przekonani, że odzwierciedlony przez nas umowny przebieg dzielnic miasta Jeleniej Góry oraz sposób wyliczenia dla nich kwoty końcowej spotka się z Państwa aprobatą.

Liczymy na Państwa sugestie i spostrzeżenia, które mogą przyczynić się do szybkiego i jeszcze łatwiejszego wdrożenia tej formy uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym Jeleniej Góry – „Perły Karkonoszy”.

W załączniku znajdą Państwo propozycję projektu uchwały o konsultacjach społecznych

Z wyrazami szacunku:
Robert Obaz
Marcin Soboń
Paweł Rabczyński

05/06/2013
05/06/2013
05/06/2013

Niestety nie mogę dołączyć pliku, do momentu poradzenia sobie z problemem proszę pisać na [email protected] i wyślę

05/06/2013

Szanowni Państwo,

Pragniemy zaprezentować koncepcję, dotyczącą funkcjonowania budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego) w mieście Jelenia Góra, realizowaną w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”. Jak wiadomo, budżet jest nadzwyczaj delikatną strukturą, która decyduje o przeznaczeniu środków finansowych na poszczególne filary funkcjonowania miasta. Każdego roku dochodzi do zaciętej dyskusji nad jego projektem i konsekwencjach, które wynikają z jego uchwalenia w takiej czy innej formie. W dyskusji tej biorą przede wszystkim udział lokalni decydenci, zaś mieszkańcy uczestniczą jedynie jako obserwatorzy.
Budżet partycypacyjny (obywatelski) zmienia ten stan rzeczy. Jest bowiem procesem, który uwzględnia debatę i negocjacje, w których uczestniczą mieszkańcy naszego miasta. To my, Jeleniogórzanie, dzięki potencjałowi jaki wiąże się z uchwaleniem budżetu obywatelskiego, zyskujemy rzeczywisty wpływ na strukturę wydatków budżetowych. Zgłaszając nasze żądania i priorytety, indywidualnie bądź za pośrednictwem organizacji społecznych, nie tylko decydujemy o dystrybucji środków finansowych, ale także tworzymy nowe, przyjazne środowisko, które zmienia nasze osiedla. Tym samym przyczyniamy się do poprawy warunków życia na zamieszkiwanych przez nas dzielnicach Jeleniej Góry.
Budżet musi być narzędziem kształtowania najbliższego otoczenia przez samych mieszkańców, których potrzeby w ramach funkcjonowania tego procesu stają się głównym priorytetem dla władz miasta. Jeżeli miałby być uznany za partycypacyjny musi jednak spełniać kilka warunków:
- Publiczna dyskusja powinna stać się integralną częścią budżetu partycypacyjnego
Dialog taki musi odbywać się na specjalnie przygotowanych do tego forach oraz zebraniach. Główną myślą funkcjonowania samej instytucji budżetu obywatelskiego jest wyjście poza ciała polityczne. Budżet w tej formie jest ukierunkowany na kluczowy, w całym przedsięwzięciu, dialog społeczny.
- Dyskusja ta zawsze toczyć się będzie wokół jasno określonych środków finansowych.
Z budżetu miasta zostaje wydzielona część pieniędzy, która przeznaczona jest bezpośrednio na cele, które będą realizowane w ramach opracowanego budżetu obywatelskiego. Dzięki temu, środki te są gwarantowane, co umożliwia realizacje wybranych przez mieszkańców projektów.

- Budżet partycypacyjny nie jest i nie będzie projektem jednorazowym.
U podstaw owego budżetu leży przekonanie, że jego długofalowość spowoduje maksymalizacje przyszłych efektów dla poszczególnych dzielnic miasta Jelenia Góra.
Pragniemy nadmienić, że Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Pan Marcin Zawiła, na posiedzeniu Rady Pożytku Publicznego w dniu 04.06.2013 podkreślił wolę uchwalenia budżetu partycypacyjnego. Jest to dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz znakomitym wstępem do rozpoczęcia prac, nad tym niezwykle ważnym dla naszego miasta, przedsięwzięciem. W związku z tym, zaproponowaliśmy spotkanie konsultacyjne włodarzom Jeleniej Góry w celu przedstawienia im podstawowych celów, które stanowią swoistą drogę ku realizacji tego ambitnego projektu. Zaproszenie zostało zaakceptowanie przez Pana Prezydenta Marcina Zawiłę i odbędzie się początkiem lipca 2013 roku.
Dziś, by optymalizowaś czas przedstawiamy Państu założenia, jakie naszym zdaniem powinno spełniać optymalne rozwiązania .Zdaniem autorów, przedstawione tezy i sposób realizacji prezentowany w niniejszym dokumencie są filarami, na których będzie się opierać skuteczne funkcjonowanie budżetu obywatelskiego w realiach naszego miasta. Umożliwiają one bowiem przeprowadzenie efektywnych konsultacji nad składanymi przez mieszkańców projektami oraz głosowania, w którym może wziąć udział każdy Jeleniogórzanin, który ukończył 16 rok życia. Jesteśmy przekonani, że odzwierciedlony przez nas umowny przebieg dzielnic miasta Jeleniej Góry oraz sposób wyliczenia dla nich kwoty końcowej spotka się z Państwa aprobatą.
Liczymy na Państwa sugestie i spostrzeżenia, które mogą przyczynić się do szybkiego i jeszcze łatwiejszego wdrożenia tej formy uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym Jeleniej Góry – „Perły Karkonoszy”.
W załączniku znajdą Państwo propozycję projektu uchwały o konsultacjach społecznych
Z wyrazami szacunku:
Robert Obaz
Marcin Soboń
Paweł Rabczyński

23/05/2013

Czym jest budżet obywatelski? Budżet obywatelski, inaczej mówiąc partycypacyjny jest procesem podejmowania decyzji, poprzez który mieszkańcy indywidualnie, bądź za pośrednictwem organizacji społecznych, dyskutują i negocjują nad dystrybucją przynajmniej części budżetu miasta, uczestnicząc w serii zaplanowanych, corocznych zebrań z przedstawicielami władz miasta. Dyskusja w ramach budżetu partycypacyjnego dotyczy jasno określonych, ograniczonych środków, a dialog pomiędzy mieszkańcami, na jaki cel zostaną przeznaczone środki jest kluczowy dla późniejszej współpracy z urzędnikami.

Adres

Jelenia Góra

Telefon

+48502622249

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Budżet obywatelski Jelenia Góra umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Budżet obywatelski Jelenia Góra:

Udostępnij