13/05/2026
📢💯 🚨9 maja 2026 r. pozostanie w naszej pamięci i w historii OSP w Janikowie na zawsze❤️ W tym dniu uroczyście obchodziliśmy jubileusz 100-lecia działalności, połączony z nadaniem naszej jednostce nowego sztandaru.🚩
Święto naszej jednostki rozpoczęliśmy od wspólnego przemarszu drogami Janikowa do kościoła parafialnego, gdzie Mszę Św. w intencji strażaków naszej jednostki odprawili wspólnie ks. Paweł Zyśko i ks. Daniel Koryciński – członkowie naszej straży.⛪
Po Mszy Św., na placu obok naszej remizy, odbyła się część oficjalna uroczystości. Meldunek od dowódcy przyjął Wiceprezes ZOW ZOSP RP w Kielcach – druh Krzysztof Gajewski, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn i podziwialiśmy powiewającą na wietrze flagę narodową. 🇵🇱Otwarcia obchodów jubileuszu i powitania zebranych dokonał Prezes OSP w Janikowie – dh Grzegorz Wydrzycki🧑🚒. Rys historyczny naszej jednostki przedstawił prawnuk współzałożyciela – dh Tomasz Durlej, a krótkiej refleksji na ten temat dokonała wnuczka współzałożyciela OSP w Janikowie – pani Danuta Durlej❤️
Głównym punktem naszego święta było nadanie nowego sztandaru, który Poczet Sztandarowy z dumą zaprezentował zebranym👍
Z okazji 100-lecia OSP w Janikowie druhny i druhowie naszej jednostki otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Za Wysługę Lat 🥇🥈🥉oraz okolicznościowe statuetki🏆, w tym za wyjątkowe zaangażowanie w rozwój janikowskiej straży i ochrony przeciwpożarowej w Gminie. Zarząd OSP wręczył również podziękowania dla partnerów i sponsorów naszej uroczystości, bez których organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa na takim poziomie🎁
W tym dniu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i życzeń pod adresem OSP w Janikowie, które skierowali do nas przybyli Goście❤️. Miłym zaskoczeniem i akcentem były życzenia i upominki skierowane do każdej OSP, również spoza naszej Gminy, które z okazji przypadającego niedawno Dnia Strażaka złożyli Burmistrz Ożarowa – Piotr Ślęzak i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie – pani Halina Dragan.
Po części oficjalnej odsłonięta została tablica upamiętniająca 100-lat naszej działalności, ufundowana i wykonana w Pracowni Artystycznej Braci Dąbrowskich.👍
W części artystycznej naszej uroczystości wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej z Kunowa, która zapewniła nam oprawę całej uroczystości oraz występów artystów z MGOK w Ożarowie🎺🎷🎸🥁. Nasze święto zakończyło się dyskoteką🎊🎉🎈💃🕺, w czasie której wspólnie skosztowaliśmy jubileuszowego tortu🎂.
Dziękujemy za tak liczne przybycie naszym Gościom, Druhnom i Druhom z sympatyzujących z nami OSP, mieszkańcom Janikowa i gminy Ożarów!😘🥰🥳
Zdjęcia cz. 1