06/11/2025
Rada gminy otrzymała do wiadomości pismo skierowane na ręce Wójta Mateusza Milena przez dyrektorki izabelińskich placówek oświatowych, w sprawie żywienia dzieci w Gminie Izabelin. Radni naszego Klubu postanowili udostępnić ten dokument do wiadomości publicznej.
Panie dyrektorki w jasny i bardzo rzeczowy sposób odniosły się do licznych wątpliwej treści informacji krążących w gminnych mediach społecznościowych. Jesteśmy przekonani, że wiedzę na temat istotnych dla naszej społeczności spraw należy szukać w wiarygodnych źródłach i miejscach. Mieszkańcy sami będą mogli sobie wyrobić zdanie na ten temat.
Izabelin, 4 listopada 2025 r.
Pan Mateusz Milej
Wójt Gminy lzabelin
Szanowny Panie Wójcie,
Jako dyrektorki gminnych jednostek jesteśmy głęboko zaniepokojone działaniami niektórych radnych zmierzającymi do zdyskredytowania pracy osób, które w Gminie lzabelin dbają
o żywienie dzieci. Dyskusja na ten temat toczy się już drugi rok i z przykrością stwierdzamy, że
opiera się ona na obiegowych opiniach - podsycanych negatywnymi komentarzami w mediach społecznościowych - oraz na informacjach, które w naszym przekonaniu są tendencyjnie prezentowane i nie uwzględniają specyfiki żywienia zbiorowego. Wszystko jest sprowadzane do stołówki,
a przecież nawyki żywieniowe dzieci kształtowane są w domach rodzinnych i czasem potrzeba czasu, aby dzieci przekonać do nowych dla nich smaków czy produktów.
Odnosimy wrażenie, że część radnych pragnie za wszelką cenę udowodnić głoszone wcześniej
przez siebie hasła, ignorując przy tym uwagi kierowane ze strony dyrektorów czy Rad Rodziców. Nie ma merytorycznych spotkań czy konsultacji z pracownikami jednostek i Radami Rodziców,
wszystko sprowadza się do prezentowania osobistych poglądów radnych na różnych komisjach i publikowania postów na Facebooku. O rzeczową i poważną rozmowę bardzo trudno. Dyrektorów przedszkoli i szkoły, którzy przecież na co dzień nadzorują pracę w swoich
placówkach, raz wysłuchała w tej sprawie Sekretarz Gminy, a kiedy chciałyśmy przedstawić
swoje spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania stołówki radnym, na planowanym w sprawie stołówki spotkaniu radnych, usłyszałyśmy, że nie ma takiej możliwości, co najwyżej zostaną przekazane nasze pisemne stanowiska. Podczas posiedzenia Komisji Oświaty, na której obecna była dyrekcja szkoły i przedstawiciele Rady Rodziców, radni nie podzieli się z obecnymi swoimi wątpliwościami na temat pracy stołówki, nie poprosili też o żadne wyjaśnienia, a była ku temu okazja. O uwagach czy rzekomych skargach rodziców dowiadujemy się z nagrań komisji lub wpisów w mediach społecznościowych - proszę wybaczyć, mamy trochę inną definicję poważnej dyskusji,
Nie do nas należy ocena kompetencji i wiedzy radnych dotyczących żywienia dzieci, ale
zadziwia nas fakt, ze podważane są kompetencje wszystkich innych osób, które z żywieniem
mają do czynienia częściej. Podczas ostatnich posiedzeń Komisji Rewizyjnej i Komisji
Gospodarczo-Finansowej można było usłyszec,że na żywieniu dzieci nie zna się dietetyk, nie
zna się audytor pracujący w gastronomii, pełnej wiedzy nie mają dyrektorzy placówek.
W temacie żywienia szeroko wypowiadają się natomiast radni, którzy jak sami przyznają, nie są specjalistami w tej dziedzinie. W tych wypowiedziach przywoływane są m.in. wyniki ankiet
wykonanych wśród rodziców, których treść i sposób przeprowadzenia budziły powszechne wątpliwości, Padły stwierdzenia, że zawiodła dystrybucja w placówkach - chciałybyśmy to sprostować, bo to nie po naszej stronie leżały niedociągnięcia. Dostałyśmy skserowane ankiety bez żadnego komentarza dotyczącego zasad ich przeprowadzenia i wskazania osoby odpowiedzialnej za ten proces z Urzędu Gminy. Dodatkowo na moment przeprowadzenia ankiet wybrano ostatni tydzień roku szkolnego, czas wyjątkowo niefortunny. przeprowadzenie
w tym terminie ankiet w formie papierowej było z góry skazane na niepowodzenie, wskazałybyśmy lepsze rozwiązanie, ale nikt nas nie zapytał o zdanie.
W całej tej sytuacji najbardziej przykre jest dla nas to, że podważane jest zaufanie do
przedszkoli, szkoły i gminnej stołówki. Robią to osoby, które z założenia powinny wspierać gminne jednostki, bo pracujemy dla wspólnego dobra. Rozumiemy, że można mieć inne
Poglądy, nie zgadzać się z przyjętymi rozwiązaniami, dązyć do zmian i proponować nowe rozwiązania, ale obecna formuła współpracy budzi nasz stanowczy sprzeciw. Wzywamy do zaprzestania działań godzących w dobre imię jednostek gminnych i ich pracowników.
Pragniemy zauważyć, że od stycznia 2026 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące żywienia zbiorowego w szkołach i przedszkolach, które określają zasady komponowania
Posiłków oraz częstotliwość podawania różnych produktów. planowane do realizacji w całym kraju zmiany już funkcjonują w Gminie lzabelin, co powinno cieszyć i być powodem do satysfakcji.
Zawsze można coś poprawić i zmienić. zwłaszcza jeżeli chodzi o ważne tematy, a takim niewątpliwie jest żywienie dzieci. Uważamy jednak, że atmosfera, która została stworzona wokół stołówek w naszej gminie nie sprzyja konstruktywnym dyskusjom. Zwracamy się do Wójta Gminy lzabelin, aby włączył się w ten proces i przeprowadził go kierując się rzeczywistą troską o zdrowie dzieci oraz tworząc warunki do szerokiej współpracy wszystkich osób zainteresowanych tematem żywienia najmłodszych.