23/10/2025
Szczypta historii – 🚉Tor Bobolicki🚂
„W odległości ok.1,5 km na południowy wschód od centrum Polanowa znajduje się most linii kolejowej, zwany
⛩ Czerwonym Mostem⛩, od koloru, którym kiedyś był pomalowany.
Stanowi on element linii kolejowej
🛤Grzmiąca -Korzybie o długości 79 km.
Pierwsze prace przy budowie podjęto już w 1890 roku i trwały one 29 lat . w 1896 roku oddano do użytku odcinek
🛤Grzmiąca - Śliwno Bobolickie.
Rok później linię wydłużono do Bobolic, a 15 lipca 1903 roku otwarto odcinek
🛤z Bobolic do Polanowa.
Ostatnią część linii do Korzybia wybudowano dopiero 1 listopada 1921 roku.
Tak długi czas realizacji tego przedsięwzięcia świadczy o trudnościach w jego realizacji. Linia biegła bowiem przez tereny wysokich wzniesień,⛰🌄 nad kilkoma szerokimi dolinami rzecznymi, i wymagała kosztownych oraz czasochłonnych niwelacji gruntu i budowy🏗 wielu mostów,🎢 wiaduktów🌉 oraz przepustów.
Ostatni odcinek 🛤Polanów- Korzybie był najtrudniejszy w realizacji.
W 1916 roku nad doliną rzeki Grabowej🏞 wybudowano stalowy most, do którego tory poprowadzono na nasypie.⛩ Most ma 120m. Jego trzy kratownicowe przęsła wsparte są na przyczółkach i dwóch betonowych filarach. Wznoszą się ok.15m nad nurtem rzeki.
Kres opisywanej linii kolejowej nastał w 1945 roku, po nadejściu Armii Czerwonej, której żołnierze 27 lutego zajęli Polanów.
Tory kolejowe zostały po tym zdemontowane przy wykorzystywaniu ludności niemieckiej i wywiezione do ZSRR.
Sam most próbowano zniszczyć. Na jego konstrukcji do dziś widać ślady po nieudanej próbie wysadzenia go💣💣💣💣. Linii nigdy nie odbudowano.”
Źródła : Dudziak, Marek ;Zapomniane miejsca : Zachodnio-Pomorskie : część północna Warszawa 2022 .