27/05/2026
📍 Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej.
Można było mieć nadzieję, że będzie ona wyjątkowa – w końcu 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego 🇵🇱🏛️ Niestety, rzeczywistość okazała się inna.
Na sesji obecni byli mieszkańcy walczący o swoje prawa – mieszkańcy okolic ul. Krasickiego, którzy od miesięcy próbują uzyskać odpowiedzi dotyczące planowanego przebiegu ścieżki rowerowej 🚴
Chodzi o sytuację, w której – z niewyjaśnionych powodów – ścieżka ma przebiegać przez prywatne działki mieszkańców, zamiast przez teren przeznaczony pod taki cel.
Po raz kolejny mieszkańcy nie zostali wysłuchani. Po raz kolejny nie otrzymali odpowiedzi dotyczących swojej przyszłości, swoich posesji i swojego majątku.
❗❓Najbardziej zaskakująca była sytuacja, w której przewodniczący pytał burmistrza, czy udzielić mieszkańcom głosu.
🚨❗Trudno zrozumieć, dlaczego mieszkańcom, którzy przychodzą bronić swojego majątku i szukają odpowiedzi, odmawia się nawet możliwości wypowiedzenia się.
Jednak były dziś również bardzo ważne i dobre decyzje 👏
🟢 Udało się przyjąć nowy program stypendialny:
✅ przywrócono stypendia dla karate i wrotkarstwa, które wcześniej zostały wykluczone,
✅ zwiększono możliwości finansowe i ilościowe przyznawania stypendiów za szczególne osiągnięcia w nauce,
✅ uczniowie będą mogli otrzymywać realne, wartościowe stypendia – ponad 350 zł miesięcznie, zamiast jednorazowych symbolicznych świadczeń 🎓
💪 To dla nas szczególnie ważne, ponieważ półtora roku temu jako klub radnych – wspólnie z Joanną Apswoude, Urszulą Misiło i Julią Gąsińską-Szewczyk – rozpoczęliśmy działania w tej sprawie.
📌 Powstała grupa robocza, przygotowaliśmy projekt regulaminu i nadaliśmy tej sprawie impuls, którego nie dało się już zatrzymać.
🎉 Dziś widzimy efekt tych działań – i z tego jesteśmy naprawdę dumni.
Ta sesja pokazała dziś dwie twarze samorządu:
🟢 taki, który potrafi wspierać młodych i inwestować w ich rozwój,
🔴 i taki, w którym mieszkańcy nadal muszą walczyć u burmistrza o prawo do bycia wysłuchanym.