12/01/2026
Przełam lody z Zielonymi i wznieś z nami toast za nowy rok! 💚
Za nami wyjątkowe spotkanie, które połączyło samorządowców oraz lokalne środowiska NGO z osobami działającymi w Zieloni. Była to okazja, by się poznać, wymienić doświadczeniami i poszukać wspólnych celów — których, jak się okazało, było znacznie więcej, niż mogło się wydawać.
Wznosiliśmy bezalkoholowe toasty za inicjatywy i działania — zarówno te małe, lokalne, jak i większe, ambitne wizje zmiany i rozwoju.
„Pierwszy raz się z Wami widzę, a mam wrażenie, jakbym znał Was od lat” — to jeden z komentarzy radnego jednej z gmin i uczestnika spotkania.
Spotkanie miało charakter precedensowy, ponieważ dało radnym możliwość poznania się bliżej w kameralnym, nieformalnym środowisku, sprzyjającym rozmowie i budowaniu relacji.
Zaproszenia skierowaliśmy do wszystkich radnych każdej gminy w Powiecie Grodziskim, a także do radnych powiatowych — niezależnie od afiliacji politycznych.
W świecie, w którym coraz częściej dominuje polaryzacja i konflikt, chcemy być przestrzenią dialogu — miejscem, które łączy, buduje zaufanie i pozwala myśleć o przyszłości w sposób odpowiedzialny, z szacunkiem dla różnych perspektyw postrzegania świata.
Na sali byli obecni samorządowcy m.in. z Miasta Łodzi, Milanówka, Podkowy Leśnej, Jaktorowa, Żabiej Woli i Raszyna. Otrzymaliśmy również serdeczne pozdrowienia w formie listu od Burmistrza Grodziska Mazowieckiego Tomasza Krupskiego, który nie mógł dołączyć do nas z powodu innych zobowiązań. Obecność deklarowali także radni ze wszystkich pozostałych gmin — liczymy, że jeszcze nadrobimy ten czas.
Spotkanie było również okazją do zabrania głosu i podzielenia się swoimi planami, ambicjami oraz dotychczasowymi doświadczeniami. Większość uczestniczek i uczestników skorzystała z tej możliwości — a głos każdej i każdego był ważny i wybrzmiał.
Nie zabrakło też poczęstunku — w pełni wegańskiego i wegetariańskiego. Starczyło dla wszystkich, a patrząc na puste tace po spotkaniu, jedno jest pewne: smakowało.
Wydarzenia takie jak to są niezwykle istotne w budowaniu płaszczyzny wzajemnego szacunku, otwartości i zrozumienia. Różnorodność jest naturalna, a spotkanie pokazało, że potrafimy się słuchać, życzliwie rozmawiać, budować porozumienie i współpracować mimo różnic.
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za otwartość, zaufanie i gotowość do udziału w spotkaniu. Dla nas lody zostały przełamane — i już myślimy o kolejnych inicjatywach, które będą łączyć ponad podziałami. 💚
Podziękowania za obecność delegacji z Zieloni Łódź oraz Zieloni Warszawa - w tym naszych współprzewodniczących Magdalena Gałkiewicz - Zieloni oraz Michał Suchora