01/11/2024
Jako że cmentarz mamy też w sąsiedztwie Ostoi, więc przypominamy ⬇️⬇️⬇️
Dzień Wszystkich Świętych oraz następujący po nim Dzień Zaduszny to czas refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli 🪦
Kupujemy kwiaty, wiązanki, znicze. W ten sposób dajemy dowód swojej pamięci. Warto jednak zachować umiar. Nie chodzi o to, żeby prześcigać się w tym, kto kupi więcej (lub większych) zniczy albo największą wiązankę.
A przede wszystkim nie można zapominać, że generuje to ogromne ilości śmieci, w których utoną cmentarze... 🙄
‼️ Kilka faktów:
🔥 Rokrocznie kupujemy co najmniej 300 mln zniczy wydając na ten cel 0,8-1 mld złotych. Jesteśmy w tym względzie europejską czołówką (https://tiny.pl/t4xtr).
🔥 Odpady cmentarne są bardzo szkodliwe dla środowiska. Króluje plastik (wkłady), w dodatku zwykle zabrudzony parafiną. Wiązanki, wieńce, stroiki są wykonywane z tworzyw sztucznych. Szkło ze zniczy różni się składem chemicznym i temperaturą topnienia od szkła opakowaniowego. Nie nadaje się więc do recyklingu. Może być jedynie wykorzystane do ponownej produkcji zniczy, ale tylko jeśli nie jest zanieczyszczone (a zwykle jest). Ponadto nawet jeśli coś z tego dałoby się wykorzystać, to zwykle na cmentarzach nie ma segregacji. Wszystko razem ląduje w wielkich kontenerach.
🔥 Kopcące znicze są źródłem zanieczyszczeń, emisji szkodliwych dla zdrowia substancji, w tym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Większość sprzedawanych zniczy jest wypełniona niskiej jakości substancjami na bazie parafiny, pochodzącymi z ropy naftowej. Chodząc po cmentarzu w bezwietrzny wieczór czuje się, że coś wisi w powietrzu, dosłownie i w przenośni (https://tiny.pl/t4xdr). Pamiętając o tych, którzy odeszli, nie zapominajmy o tych, którzy przyjdą.
Do czego zachęcamy? Do minimalizmu! ☺️
➡️ Odrzućmy cmentarną rewię mody i zasadę „zastaw się a postaw się”. Nie o to w tym chodzi. Poziom naszej pamięci o bliskich nie wzrośnie jeśli postawimy większy znicz albo pięć zniczy zamiast jednego. Nie poprawimy też w ten sposób ich pozycji w zaświatach. To tylko nasza próżność i blichtr. Kupmy jeden znicz – skromny.
➡️ Wybierajmy znicze wielokrotnego użytku. Takie, które można wypełnić ponownie. Można też pokusić się o zrobienie własnego znicza (https://tiny.pl/t4xdq).
➡️ Nie wyrzucajmy sztucznych kwiatów, wiązanek i stroików. Po okresie pozostawania na grobie można je z powodzeniem odświeżyć i wykorzystać jeszcze raz.
➡️ Kupujmy kwiaty żywe, a pozostałą po nich materię organiczną wykorzystajmy na kompost lub w ogrodzie czy na balkonie, gdzie można też wykorzystać pozostałe po kwiatach doniczki.
➡️ Jesień to bogactwo barwnych liści, owoców, kwiatów. Może warto zrobić własny stroik? Można wybrać się do lasu lub parku, nazbierać liści, szyszek, kasztanów czy żołędzi. To doskonała okazja do rodzinnego spotkania i wspomnień, w efekcie którego powstanie stworzone wspólnymi siłami, unikatowe dzieło, na pewno milsze naszym zmarłym niż to kupione na straganie. Postawmy na naturalne materiały, byle z legalnego źródła (stroisz).
➡️ Czyszcząc i myjąc nagrobki z wykorzystaniem środków chemicznych, nie wylewajmy zabrudzonej nimi wody do gleby między grobami.
➡️ A nade wszystko, pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych nie na pokaz, ale na co dzień. Nie tylko w Święto Zmarłych. Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy odeszli, a w przypadku osób wierzących – modlitwa. Materialny wyraz naszej pamięci ma tu znaczenie drugorzędne. I tak za chwilę skończy na śmietniku.