Grodziec Uroczysko na podzamczu

Grodziec Uroczysko na podzamczu Uroczysko u stóp najpiękniejszego zamku na Dolnym Śląsku Jest to jedna z największych atrakcji znajdujących się na Pogórzu Kaczawskim.

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu w Grodźcu koło Zagrodna oraz Złotoryi w malowniczej scenerii wznosi się bajeczny Zamek Grodziec. U jego stóp znajduje się niezwykle urocze podzamcze. Warto tu na chwile się zatrzymać, przysiąść i zobaczyć jak dobrze się tu żyje.

Presja ma sens. Na trasie do Lubina udało się wywalczyć aby pociąg się zatrzymywał. Tu też musi się udać.
03/01/2026

Presja ma sens. Na trasie do Lubina udało się wywalczyć aby pociąg się zatrzymywał. Tu też musi się udać.

Rewitalizacja linii kolejowej z Jerzmanic-Zdroju do Lwówka Śląskiego miała być oknem na świat dla lokalnych społeczności, jednak dla wielu okaże się jedynie hałaśliwym sąsiedztwem

https://www.facebook.com/share/16R9AeZkoQ/
30/10/2025

https://www.facebook.com/share/16R9AeZkoQ/

🏰 W dniu Wszystkich Świętych – 1 listopada – Zamek Grodziec pozostanie zamknięty.

🕯️ To dzień ciszy, wspomnień i refleksji, gdy ogień świec rozświetla pamięć o tych, którzy odeszli. Nawet mury naszego grodu tego dnia milkną, by z pokorą oddać hołd przeszłości.

Już następnego dnia, 2 listopada, zapraszamy ponownie w nasze progi. Niech jesienne słońce i spokój wzgórza grodzieckiego będą chwilą wytchnienia po dniu zadumy.

Czekamy tu – w miejscu, gdzie historia wciąż trwa, a każdy kamień pamięta więcej, niż potrafimy powiedzieć.

Gmina Zagrodno - Europejska Zagroda
Geopark Unesco Kraina Wygasłych Wulkanów/Land of Extinct Volcanoes Geopark Szlak Zamków Piastowskich / The Piast Castles Trail (Poland) Dolny Śląsk Dolny Śląsk Travel Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Na zdjęciach – stacja Grodziec Zamczysko, niegdyś położona na linii kolejowej nr 323 Nowa Wieś Grodziska – Bolesławiec W...
08/10/2025

Na zdjęciach – stacja Grodziec Zamczysko, niegdyś położona na linii kolejowej nr 323 Nowa Wieś Grodziska – Bolesławiec Wschód. To fragment historii dolnośląskich kolei, które przez dziesięciolecia łączyły niewielkie miejscowości Pogórza Kaczawskiego z większymi ośrodkami regionu.

Linia nr 323 powstała pod koniec XIX wieku, w czasach dynamicznego rozwoju kolei na Dolnym Śląsku. Przez wiele lat służyła zarówno pasażerom, jak i lokalnym zakładom przemysłowym, umożliwiając transport surowców, towarów i płodów rolnych. Stacja Grodziec Zamczysko była ważnym punktem przystankowym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających pobliski zamek Grodziec, stanowiąc istotny element lokalnego życia i rozwoju gospodarczego.

Podczas II wojny światowej linia nie uległa znaczącym zniszczeniom, dzięki czemu już w 1945 roku mogła zostać przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. W pierwszych latach powojennych odgrywała ważną rolę w odbudowie regionu – w 1958 roku kursowało tu jeszcze siedem par pociągów pasażerskich dziennie. Z czasem jednak ruch stopniowo malał – w 1976 roku, czyli w ostatnim roku kursowania, pozostały już tylko dwie pary połączeń. Przewozy towarowe funkcjonowały jeszcze przez pewien czas, głównie obsługując kopalnię w Iwinach i cementownię „Podrodzie” w Raciborowicach Górnych. Po zamknięciu tych zakładów w drugiej połowie lat 80. ruch znacząco się zmniejszył, aż w listopadzie 2000 roku przewozy zostały całkowicie zawieszone.

Dziś stacja Grodziec Zamczysko już nie istnieje – pozostał jedynie pusty plac po dawnych zabudowaniach. Sama linia kolejowa nr 323 została zdemontowana, a o jej przebiegu przypominają fragmenty dawnego torowiska widoczne w pasie drogowym, m.in. na odcinku Grodziec – Nowa Wieś Grodziska, oraz zielony szlak turystyczny, który powstał w miejscu torów.

Obecnie planowane jest utworzenie w tym miejscu ścieżki rowerowej, stanowiącej część projektu Cyklostrady Dolnośląskiej – sieci tras rowerowych poprowadzonych dawnymi liniami kolejowymi. W ten sposób dawne szlaki pociągów zyskają nowe życie, tym razem jako trasy rekreacyjne, prowadzące przez malownicze tereny Dolnego Śląska.

Opowieść o powstaniu zamku.Pewnego razu młody Bolko Krzywousty wybrał się na łowy w okolicę Grodźca, by zapolować na jel...
07/10/2025

Opowieść o powstaniu zamku.

Pewnego razu młody Bolko Krzywousty wybrał się na łowy w okolicę Grodźca, by zapolować na jelenie. Wkrótce dojrzał ogromnego samca, więc rozpoczął za nim pogoń. Ranił go, ale zwierz silny był i mimo rany umykał ogromnymi skokami. Niebawem z gęstwiny się wysunął i ku pobliskiej rzece, co leniwie toczyła swe jasne wody, zmierzał. Dopadł rzeki, runął w wodę i płynąć począł, a w tejże chwili wypadły za nim psy, które rzuciły się w nurt i ścigały dalej nieszczęsnego zbiegła.

W ślad za psami ukazało się kilku ludzi pędzących na rozhukanych rumakach. Jeleń ostatnim wysiłkiem dopłynął do drugiego brzegu, wyskoczył nań i pomknął dalej. Z grupy jeźdźców najstarszy konia zatrzymał.

— Stać! — krzyknął.

Był to Piotr Włastowic, inaczej Włastem zwany, pochodzący ze starego polskiego rodu Łabędziów.

Drużyna zatrzymała się.

— Już go nie dogonimy, a wieczór się zbliża — rzekł, zwracając się do Bolka. — Tu musimy przenocować.

— Tutaj?! — wybuchnął Bolko, ściągając gniewnie brwi. — Zwierz raniony, daleko nie ujdzie, a ty miast gonić, o spoczynku myślisz?! Tożbym chyba sobą nie był, gdybym taką zdobycz wypuścił z ręki!

— Wasza Miłość! — zaczął Włast. — Toż już późno...

Za całą odpowiedź Bolko konia spiął i w wodę runął.

— Niech i tak będzie! — wykrzyknął Włast i bez namysłu skierował swojego konia również w wodę. Tylko w pędzie jeszcze huknął do czeladzi:
— A czekać mi w gotowości!

Płynęli tak czas jakiś mącąc jasną, przejrzystą powierzchnię. Konie parskały i sapały z wysiłku, aż wreszcie wyskoczyli na brzeg i znaleźli się w gęstwinie leśnej. Szybko ruszyli tropem zwierza, wiedząc, że tuneli go jednak. A godziny mijały. Jasny krąg słońca zniżał się szybko. Krwawa łuna zachodu oblała pnie leśnych olbrzymów. Włast ciągle rumaka Bolka pochwycił.

— Wasza Miłość — rzekł stanowczo — dalej nie pojedziemy, noc nadchodzi.

— Więc cóż? Myślisz, że się tchórzę?

— Nie to — oparł z powagą Włast. — Jeno pomnijcie, że życie Wasze należy do ziemi tej, naszej, rodzimej. Nie przystoi rycerzowi narażać go dla płochej igraszki!

Bolko pokonany nie opierał się już dłużej i udał się posłusznie za Włastem. Wspinali się teraz po łagodnej pochyłości na jakieś wzniesienie. A i las się zmienił, zaczynało się tu królestwo leśnych olbrzymów.

Noc już była głęboka, gdy stanęli wreszcie na szczycie wzgórza i zeskoczyli ze zmęczonych, potem okrytych rumaków. Włast skrzesał ognia, a że gałęzi suchych nie brakło, wnet płomień wysoki strzelił ku niebu. Przy blasku jego ujrzeli myśliwi, że siedzą na szerokim, krągłym szczycie wzgórza, na środku którego wznosił się dąb ogromnej wielkości. Włast z ciekawością spoglądał na konary olbrzyma, ciemne, chropowate, pokryte mchem, aż okrzyk grozy skoczył się z jego piersi.

— Co tam? — spytał z niepokojem Bolko.

Włast w milczeniu ręką wskazał na zagłębienie pnia. Ujęty w ramy konarów splątanych wiodąc nad ziemią, bielał niezgarnie z kamienia wystrojony posąg słowiańskiego bóstwa. Grube, nierówne rysy w błyskach ognia miały wyraz groźny i ponury, a oczy, błyszcząc w czerwonawym świetle, świeciły złowrogo, czerwonym blaskiem, wabiąc do siebie wzrok oglądających. Włast pierwszy oprzytomniał i splunął, „odczyniając urok”.

— Perun! — szepnął Bolko.

— Gród — sprostował Włast, żegnając się z trwogą zabobonną.

— Skąd on się tu wziął? — spytał Bolko.

— Niejeden on setkę lat już tu stoi. Pewno Mieszka I czasy pamięta! Gdy bałwany walono, ten w borze ukryty, ostał się na pewno. Z czasem ludzie zapomnieli o nim i tak stał. Chram odwieczny tu być musiał. Widzicie? Oto kamień ofiarny, tam, pod dębem, gdzie i szczątki kości bieleją.

Poczęli rozglądać się po otoczeniu, gwarząc z cicha. Już i sam posąg coraz mniej groźny im się zdawał. Wreszcie Bolko, przeciągnąwszy się, aż kości zatrzeszczały, ziewnął i rzekł:

— Róbcie, co chcecie. Ja idę spać!
— By jeno zło jakieś nie przyplątało się! — zamruczał Włast, patrząc nieufnie w kierunku dębu.

Bolko ramionami ruszył.

— Co znowu! Przecie chrześcijanie jesteśmy i mamy krzyżyki poświęcone na szyi.
— Złe zawsze drogo do człowieka znajdzie — mruknął Włast i owinął się opończą.

Niebawem obaj usnęli snem głębokim.

Obudziło ich szczekanie psów i rogów odgłosy. To czeladź niespokojna o Bolka i Własta ruszała ich śladem.

Przebudzony Włast też w róg zadął i niebawem drużyna cała dopadła wzgórza, witając radośnie Bolka, który stał jak oczarowany, z oczyma utkwiwszy w krajobrazie roztaczającym się przed nim.

— Spójrzcie! — rzekł z zachwytem.

Widok istotnie był piękny niezwykle. Stali na szczycie wzgórza okolonego ciemną ścianą boru, lecz samo wzgórze całe było pokryte, jak śniegiem, zaroślami kwitnącej czeremchy, a wśród niej mrowie motyli migało cicho. Bolko patrzył i oczu oderwać nie mógł.

— Hej! Żeby tak gród tu mieć! — wykrzyknął nagle. — Gród, co broniłby tej ziemi, jak inne moje warownie.

— Czemu nie! — wykrzyknął raźno jeden z drużyny. — Tędy nawet niegdyś droga musiała być przebrana przez ludzi, do chramu chodzących.

— Jako żywo! — przyświadczyli inni.

A Bolko już się palił cały by zamiar swój co rychlej w czyn wprowadzić.

Oburzył się Włast:
— Na pogańskim uroczysku siedzibę zakładać chcecie?! Tfu! Toż szaleństwo czyste!

— A gród tu stać będzie! — stanowczo powiedział Bolko. — Tak mi dopomóż Boże!

Niebawem na wzgórzu gród się rozsiadł warowny, Grodźcem zwany, gdyż zagrodził drogę fałszywym bóstwom, by dalej nie wędrowały w lud, co tak niedawno wyzbył się pogańskich obyczajów.

Opowieść pochodzi z książeczki Opowieści o Grodźcu Urszuli i Aleksandra Wiącków. Wydanej w 1984 roku przez Wojewódzki Dom Kultury w Legnicy

Kolejne zdjęcie podzamcza. To zdjęcie zostało wykonane około 2015 roku.
05/10/2025

Kolejne zdjęcie podzamcza. To zdjęcie zostało wykonane około 2015 roku.

Czy warto wrócić do starego układu komunikacyjnego na Podzamczu? 🚧🚗Patrząc dziś na zaniedbane działki w tej części wsi, ...
03/10/2025

Czy warto wrócić do starego układu komunikacyjnego na Podzamczu? 🚧🚗
Patrząc dziś na zaniedbane działki w tej części wsi, trudno nie pomyśleć, że mogłyby one odzyskać swój dawny wygląd i funkcjonalność.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1445635757403803&set=a.812622290705156
30/09/2025

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1445635757403803&set=a.812622290705156

🏰 AGROTURYSTYCZNE ŚWIĘTO WINA I MIODU PITNEGO 🏰
📅 Dnia 11 i 12 października Roku Pańskiego 2025
⏰ od godziny 12:00 aż po 18:00

⚜️ Wszem i wobec ogłaszamy! Nadejdą dni uczty i zabawy, rycerskich potyczek i biesiadnych śpiewów ⚜️

⚔️ Dzień Rycerski – Sobota, 11 października
Na dziedzińcu szczęk mieczy i huk tarcz rozbrzmiewać będą. Warsztaty średniowieczne otworzą bramy dawnych rzemiosł, a muzyką czas umilą Dziwoludy, których folkowe brzmienia przeniosą nas w czasy średniowiecza, oraz Angels' Rebellion, co mocą swego grania rozgrzeją mury warowni.

🎶 Dzień Biesiadny – Niedziela, 12 października
Pieśni i tańce ludowe rozniosą się echem po basztach i krużgankach. Zagrają i zaśpiewają: Macierzanka z Wojciechowa, Sąsiadeczki z Dobrzenia, Zespoł Folkowy Tacy-Sami z Wroclawia, Lasowianie z Pieńska, Zespół Folkowy Mirkowianie z Borowa.

Przez całe święto czekać będą:
🍇 Winnice Dolnego Śląska
🍯 Miodosytnicy i pszczelarze
🎨 Rękodzielnicy i twórcy dawnych wyrobów

Niechaj więc mury Grodźca zabrzmią muzyką, śmiechem i radosnym gwarzeniem, a kielichy niechaj napełnią się winem i miodem złocistym! 🍷🍯

Gmina Zagrodno - Europejska Zagroda
Geopark Unesco Kraina Wygasłych Wulkanów/Land of Extinct Volcanoes Geopark
Szlak Zamków Piastowskich / The Piast Castles Trail (Poland)
Dolny Śląsk
Dolny Śląsk Travel
Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Coś się dzieje.
28/09/2025

Coś się dzieje.

Zbliża się czas, gdy decydujemy na co przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego w naszym sołectwie. To nasza szansa, by w...
15/09/2025

Zbliża się czas, gdy decydujemy na co przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego w naszym sołectwie. To nasza szansa, by wspólnie zadecydować, co będzie miało największy sens – nie tylko dziś, ale i na przyszłość.

Poniżej kilka inspiracji, jak inne wsie / sołectwa wykorzystały podobne środki, plus moje pomysły. Zapraszam do komentowania: co Wam się podoba, jakie są Wasze marzenia / potrzeby?👇

🌿 Przykłady działań z innych miejscowości

Sołectwo Glina, Klukowo, Sumiężne (gmina Małkinia Górna) – wspólna modernizacja budynku szkoły i ogrodzenie terenu, co odmieniło estetykę centrum wsi.

Gmina Żukowo (woj. pomorskie) – fundusz sołecki przeznaczono m.in. na budowę chodników, ustawienie latarni parkowych i kamer monitoringu, co poprawiło wygląd i bezpieczeństwo wsi.

Sołectwo Domaszkowice (woj. opolskie) – odnowienie podjazdu i wejścia do szkoły, modernizacja ogrzewania i wymiana okien, a także zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Gmina Wojciechów (woj. lubelskie) – mieszkańcy postawili na estetyczne oświetlenie i doposażenie miejsc rekreacyjnych, placów zabaw i terenów wspólnych.

Sołectwa w gminie Wieniawa (woj. mazowieckie) – odnowiono przystanki autobusowe i zagospodarowano tereny zielone, dodając roślinność i małą architekturę.

💡 Dodatkowe pomysły, które warto rozważyć

Skwer z zielenią, ławkami i małą architekturą – np. tablica informująca o wsi, jej historii i okolicznych miejscach wartych odwiedzenia.

Oczyszczenie i zagospodarowanie parku – może warto w końcu wymóc od gminy przejęcie tego parku i stworzenie prawdziwego miejsca dla nas – mieszkańców.

Odnowienie przystanku autobusowego z dekoracjami i donicami z kwiatami.

Zielone przystanki – obsadzone roślinnością, zadaszone i przyjazne dla mieszkańców.

Tablice informacyjne i galerie plenerowe ze zdjęciami i historią wsi.

Estetyczne oświetlenie parkowe i solarne, które podkreśla wieczorem wygląd miejscowości.

❓ Do dyskusji

Co według Was najbardziej poprawiłoby wygląd naszej wsi?
Czy powinniśmy postawić na zieleń i estetykę, czy na małą architekturę jak skwery, przystanki i oświetlenie?
Jakie są Wasze pomysły – co byście chcieli, żeby powstało w naszej miejscowości?

💬 Piszcie w komentarzach – razem możemy wybrać to, co naprawdę odmieni naszą wieś!

Adres

Grodziec 50
Grodziec
59-516

Telefon

+48509186942

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Grodziec Uroczysko na podzamczu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria