23/07/2024
,,Zadbaj o swoje ciało. To jest jedyne miejsce, w którym mieszkasz".
Jim Rohn
,,To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra".
Mahatma Gandhi
W czwartek 18 lipca odbyły się kolejne warsztaty z cyklu
,,Przepis na szczęście". Tego dnia Pani Sylwia Bochyńska przeprowadziła wykład z filozofii medycyny chińskiej.
Medycyna Chińska jest najstarsza na świecie, liczy około 5000 lat.
Chińczycy obserwowali naturę, pogodę. Zauważyli, że wszystko w przyrodzie jest ze sobą ściśle powiązane, że pewne zjawiska cyklicznie się po sobie powtarzają . Podzielili je na 5 pór roku ( lato podzielili na 2 pory roku). Nazwali je systemem pięciu elementów. Odpowiadają one mapie ciała ludzkiego, w naszym ciele zachodzą takie same procesy jak w przyrodzie.
Według Medycyny Chińskiej przyczyną chorób są czynniki zewnętrzne lub emocjonalne. Organizm postrzegany jest jako mikrokosmos wypełniony energią. Według chińskiej tradycji ciało pokryte jest punktami, które odpowiedzialne są za działanie narządów wewnętrznych, punkty te połączone są tzw. meridianami - czyli liniami energetycznymi. Prawidłowy przepływ energii życiowej przez meridiany jest warunkiem dobrego zdrowia. Akupunktura jest chińską metodą leczenia, polega na wkłuwaniu igieł w punkty , leżące wzdłuż przebiegu merdianów. Akupunkturę stosujemy np. przy osłabieniu odporności, bólach różnego pochodzenia, ułatwia leczenie wielu chorób , wspomaga walkę z nałogami.
Dostaliśmy przepis na zupę mocy, wspaniałą dla osób wyziębionych, przewlekle chorujących, wyczerpanych ciężką chorobą.
Rozmawialiśmy o negatywnym wpływie współczesnej cywilizacji na nasze zdrowie oraz jak zapobiegać chorobie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Pani Sylwii Bochyńskiej dziękujemy za poprowadzenie wspaniałych warsztatów!
Z Panią Sylwią zobaczymy się we wrześniu, będziemy rozmawiali o leczniczych właściwościach stawiania baniek.
Do zobaczenia w czwartek 8 sierpnia o godzinie 18.00 na kolejnych warsztatach, których tematem będzie pokonywanie trudności .
Serdecznie zapraszamy!