17/04/2026
W naszej szkole PSP Sielec odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Świadomości Autyzmu – a właściwie dwa dni pełne refleksji, empatii i wspólnego działania 💙🩷💙
Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie przyszli ubrani na niebiesko i różowo – w kolorach symbolizujących solidarność i zrozumienie. Niektórzy wybrali stroje pełne barw, bo przecież autyzm, tak jak my wszyscy, ma wiele odcieni i nie da się go zamknąć w jednym schemacie.
Podczas zajęć oglądaliśmy filmy, które pomogły nam lepiej zrozumieć, czym jest spektrum autyzmu i z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzą się osoby nim objęte. Wspólnie stworzyliśmy także gazetkę „Autyzm – zanim ocenisz”, przypominającą, jak ważna jest uważność i otwartość wobec drugiego człowieka.
Uczniowie wykonali kolorowe motyle – symbol tego, że każdy z nas jest wyjątkowy, rozwija się w swoim tempie i ma prawo być sobą. Tak jak motyle, różnimy się barwami, kształtami i drogą, którą przechodzimy, ale każdy z nas jest piękny i potrzebny
Szkolny korytarz ozdobiły również duże, motyle skrzydła, na tle których można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przygotowaliśmy także dwubarwne, różowo-niebieskie wazony z gałązkami pełnymi rozwijających się pąków oraz złotymi myślami – dotyczącymi nie tylko osób w spektrum autyzmu, ale nas wszystkich.
Nie mogło oczywiście zabraknąć balonów, które dopełniły atmosferę tych wyjątkowych dni 🎈
W akcję zaangażowali się nie tylko wychowawcy, ale wszyscy nauczyciele, pokazując, że razem możemy budować świat pełen zrozumienia i akceptacji.
Działania zostały zorganizowane i przeprowadzone przez p. pedagog Magdalenę Jabłońską-Gniadzik oraz p. logopedę Iwonę Leszczyńską.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie 💙💙