Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach

Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach ... Dowodzą tego zapiski po przeprowadzonej
w roku 1602 wizytacji w archidiakonacie sandomierskim. Ksawery Nowicki przy udziale dziedzica Franciszka Wiktora.

Profil szkoły
Według dokumentów kościelnych już na przełomie XV/XVI wieku istniała w Gorzycach szkoła parafialna, w której pierwszymi nauczycielami byli księża. Najstarsza Kronika Gorzyc podaje, że w roku 1851 szkołę parafialną w Gorzycach założył ks. Szkoła była finansowana przez księdza, dziedzica
i mieszkańców Gorzyc. Została zatwierdzona przez Wysoki Urząd 7 sierpnia 1861 roku jako szko

ła trywialna i w tym roku została otworzona. Jej początki opisane są w Kronice Szkoły z 1865 roku. Pierwszy budynek szkolny był drewniany. Staraniem ówczesnego wójta Gminy Gorzyce – Adama Grzywacza - został wybudowany nowy, murowany budynek w roku 1882. W czasie I wojny światowej szkoła w Gorzycach ucierpiała wskutek toczonych na tym terenie walk. Nauki w tym czasie nie było, budynek szkolny uległ zniszczeniu. Z każdym rokiem dzieci przybywało coraz więcej. Myślano o budowie nowej szkoły jeszcze przed
I wojną światową, ale zamiary te przekreślił wybuch wojny. Dopiero po zakończeniu walk można było odbudować zniszczenia i wznowić naukę. Po raz drugi pomyślano o budowie nowej szkoły w 1937 roku, gdy w Gorzycach powstała fabryka
i zaczął się rozwijać przemysł Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wzrosła w Gorzycach liczba mieszkańców, a tym samym liczba dzieci w szkole. Budynek stał się za mały. W roku 1938 zorganizowano Komitet budowy 7 – klasowej szkoły złożony z osób:

Stefana Grzywacza jako przewodniczącego, ks. Kanonika Adama Osetka – miejscowego proboszcza,
Piotra Gołębiowskiego, sołtysa - Ludwika Dula i kierownika szkoły – Kazimierza Kotulskiego. Rozpoczęto gromadzenie materiałów na budowę. Pod budowę szkoły przeznaczono pastwisko gromadzkie we wsi, tzw. „Na ługu”. Opracowany plan budowy nowej szkoły odesłano do zatwierdzenia do Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie. Wybuch II wojny światowej przekreślił zamiary budowy, a zgromadzony materiał Niemcy przeznaczyli na budowę baraków dla żołnierzy niemieckich przygotowujących się do wojny ze Związkiem Radzieckim. W 1940 roku Niemcy zamienili budynek szkolny na koszary wojskowe. Nauka musiała się odbywać w salach domu parafialnego. Budynek szkolny był w złym stanie, a pod koniec wojny jeszcze ucierpiał – został uszkodzony przez pociski artyleryjskie. Wtedy też spłonął drewniany kościół w Gorzycach. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich w szkole założono szpital dla żołnierzy rannych na froncie. W 1944 roku, po zakończeniu okupacji Gorzyc, wynajęto dwie sale lekcyjne w Domu Ludowym, zbudowanym tuż przed samą wojną przez miejscowego proboszcza parafii Gorzyce – ks. Adama Osetka. W jesieni 1944 roku znowu rozpoczyna się nauka w bardzo ciężkich warunkach z powodu braku książek, zeszytów, ołówków, pomocy naukowych a nawet kredy. Po wojnie przeprowadzono w szkole gruntowny remont, w miejsce spalonej biblioteki wybudowano nową. Wznowiono zajęcia lekcyjne i dodatkowe – powstała drużyna harcerska, koło PCK oraz Spółdzielnia Uczniowska. Od pierwszych lat powojennych zawiązała się ścisła współpraca mieszkańców Gorzyc ze szkołą, nie tylko rodziców, którzy posyłali do szkoły swoje dzieci, ale całej społeczności, która staraniami i pracą przyczyniała się do wyremontowania zniszczonego budynku
oraz odnowienia lub zdobycia potrzebnych pomocy naukowych. Po wojnie Komitet Budowy Szkoły musiał swoją pracę zaczynać od początku – przepadł materiał
oraz pieniądze gromadzone przed wojną na budowę. Postanowiono w 1957 roku zbudować gromadzką cegielnię, która miała produkować cegłę na budowę szkoły. Stary budynek był wilgotny, ciemny
i zagrzybiony. W latach 60. rozpoczęto budowę nowego budynku. Nowa szkoła została wybudowana jako Pomnik
1000-lecia. Budowę szkoły wsparł ówczesny przewodniczący rady państwa – Aleksander Zawadzki, który przekazał na ten cel 1,5 miliona złotych pozostałych z funduszy na odbudowę stolicy. Budynek postawili mieszkańcy Gorzyc, Zalesia Gorzyckiego i Motycza Poduchownego w czynie społecznym w ciągu jednego roku. Dalsze prace przejęło Mieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane. Odbiór budynku nastąpił 16 czerwca 1964 roku. Po stu latach istnienia szkoły budynek był wreszcie murowany. Społeczeństwo Gorzyc wraz z Radą Pedagogiczną podjęło decyzję o nadaniu szkole imienia Aleksandra Zawadzkiego. Uroczyste otwarcie i przekazanie szkoły nastąpiło 22 lipca 1964 roku z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych oraz miejscowej ludności. Szkoła liczyła 285 uczniów, pracowało w niej 12 nauczycieli. Szczególne zasługi w budowę szkoły wnieśli rodzice dzieci oraz kierownik szkoły- Kazimierz Kotulski. Istniała też filia szkoły w Zalesiu Gorzyckim. W roku szkolnym 1975/76 miało miejsce ważne wydarzenie dla szkoły – nadanie szkole sztandaru, którego fundatorem było Kółko Rolnicze w Gorzycach. Rozwój zakładu WSK w Gorzycach powodował wzrost zatrudnienia i rozbudowę osiedla, a tym samym przyrost mieszkańców, w wyniku czego również zwiększenie ilości uczniów. Zakład był opiekunem
i patronem szkoły, dając jej często wsparcie finansowe na remonty i wyposażenie
w pomoce naukowe. Ciągle zwiększająca się liczba uczniów spowodowała problemy lokalowe w szkole- brakowało pomieszczeń do nauki, która odbywała się na zmiany. Konieczna więc stała się budowa drugiej szkoły. W roku 1986/87 został oddany do użytku nowy obiekt szkolny na osiedlu pracowniczym WSK. Dzieci z osiedla zostały przeniesione do Szkoły Podstawowej Nr2. Dotychczasowa szkoła otrzymała nazwę Szkoła Podstawowa Nr1, która od 27 września 2009 nosi nazwę Szkoły Podstawowej nr 1 im ks. Adama Osetka w Gorzycach.

19/06/2026
15/06/2026

W czwartek uczniowie klas IV i VI uczestniczyli w wycieczce do Dragon Arena w Grębowie. Podczas pobytu brali udział w wielu ciekawych zabawach i aktywnościach z wykorzystaniem paintballa. Nie zabrakło również wspólnego grillowania, przeciągania liny oraz innych gier integracyjnych.

Uczniowie spędzili czas bardzo aktywnie i z uśmiechem na twarzach. Choć przed wyjazdem pogoda nie zapowiadała się najlepiej, uczniowie swoimi strzałami z paintballa „rozstrzelali” chmury, dzięki czemu na niebie pojawiło się nawet słońce! ☀️

14/06/2026

„W BIURZE DETEKTYWA POZYTYWKI” 🕵️ ↙️
lekturowy Escape Room jako forma nieszablonowego podsumowania lektury w klasie II

12/06/2026

🎣🌿 **Młodzi odkrywcy wędkarskich pasji** 🌿🎣

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych poświęconych przyrodniczej roli stawów oraz znaczeniu zasobów wodnych i przyrodniczych w naszej okolicy.

Choć poranek nie zapowiadał się zbyt optymistycznie pod względem pogody, natura była po naszej stronie – wiatr szybko rozwiał chmury, a słońce zachęciło do aktywnego spędzenia dnia na świeżym powietrzu. ☀️

Największe emocje wzbudziły zajęcia wędkarskie. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem poznawali podstawy wędkowania, a zdobywana wiedza szybko przełożyła się na praktykę. Radość była ogromna, gdy na haczykach pojawiły się piękne okazy karpia i jesiotra. 🐟 Dla wielu uczestników było to pierwsze tak bliskie spotkanie z wędkarstwem i niezapomniana przygoda.

🐦 W programie znalazły się również zajęcia ornitologiczne, podczas których młodzi odkrywcy poznawali gatunki ptaków związanych ze środowiskiem wodnym.

🌱 Nie zabrakło także warsztatów przyrodniczych poświęconych roślinom często niedocenianym przez ludzi, a powszechnie występującym w naszej okolicy. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o właściwościach przytulii i wrotyczu.

💚 Nauka przez doświadczenie to najlepsza droga do rozwijania pasji i budowania szacunku dla przyrody.

😊 To był dzień pełen emocji, nowych doświadczeń i fascynujących odkryć. Uczestnicy wrócili do domu z uśmiechami na twarzach i bagażem niezapomnianych wspomnień.

Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH 👮‍♂️ W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniowie klas „0”–III uczestniczyli...
11/06/2026

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH 👮‍♂️

W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniowie klas „0”–III uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym z dzielnicowym, panem Karolem Zioło. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku oraz utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Funkcjonariusz szczególną uwagę zwrócił na nowe przepisy obowiązujące od 3 czerwca 2026 r., zgodnie z którymi osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz innymi urządzeniami transportu osobistego.

Podczas spotkania omówiono również zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach oraz podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Dziękujemy panu dzielnicowemu za przekazanie uczniom cennych wskazówek, które pomogą im bezpiecznie spędzić nadchodzące wakacje.

10/06/2026

Z okazji Dnia Matki dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowały wyjątkowy teatrzyk kukiełkowy pt. „Majowa łąka dla Mamy” oraz koncert artystyczny "Dla Ciebie Mamo"... Było radośnie i bardzo wzruszająco – dzieci z ogromnym zaangażowaniem wystąpiły dla swoich Mam, wkładając w to całe serce 💖

Podczas spotkania nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz wręczenie dyplomów przez Pana Dyrektora szkoły Piotra Elżakowskiego. Powstało wiele pięknych i pomysłowych prac, które zachwyciły swoją kreatywnością.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniały występ i udział w konkursie, a naszym kochanym Mamom jeszcze raz życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze – dużo uśmiechu, zdrowia i codziennej radości! 🌺

Stacja Relaksu dla uczniów 🚀W naszej szkole, w przestrzeni pod schodami, przygotowaliśmy nowe miejsce do odpoczynku w cz...
03/06/2026

Stacja Relaksu dla uczniów 🚀
W naszej szkole, w przestrzeni pod schodami, przygotowaliśmy nowe miejsce do odpoczynku w czasie przerw. Jak widać na załączonym zdjęciu, znajduje się tam kanapa dla uczniów oraz tematyczny mural.
Malowidło na ścianie to dzieło p. Kingi Roszuk. Z kolei fundusze na zakup wyposażenia i stworzenie tego miejsca pochodzą ze środków zebranych podczas naszej akcji „Pączek z Pączka”.
Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z nowej strefy i prosimy o dbanie o nasze wspólne miejsce.

Adres

Ulica Szkolna 45
Gorzyce
39-432

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach:

Udostępnij