Lubuski Urząd Wojewódzki

Lubuski Urząd Wojewódzki Oficjalny profil Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. || Strona internetowa: Celami strategicznymi Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego są:
1.

Realizacja zadań administracji rządowej zgodnie z prawem i efektywnie.
2. Profesjonalizm działania.
3. Budowanie zaufania społecznego dla instytucji publicznych.

3️⃣0️⃣ maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego ❤️ To święto osób, które każdego dnia otwierają swoje domy i serca dla dzi...
30/05/2026

3️⃣0️⃣ maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

❤️ To święto osób, które każdego dnia otwierają swoje domy i serca dla dzieci potrzebujących bezpieczeństwa, troski i miłości. To dzień wdzięczności, szacunku i uznania dla rodzin zastępczych oraz wszystkich osób zaangażowanych w system pieczy zastępczej 👪

W tym szczególnym dniu Marek Cebula - Wojewoda Lubuski składa wszystkim rodzinom zastępczym wyrazy uznania i podziękowania za ogromne zaangażowanie, ciepło oraz trud wkładany w wychowanie dzieci.

Więcej na naszej stronie⤵️

https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/30-maja-2026-r--dzien-rodzicielstwa-zastepczego

"Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić, zniżyć ku niemu." - Janusz Korczak, wybitny lekarz pediatra, pedagog, pisarz i działacz społeczny.

6️⃣6️⃣ rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.▶ Wydarzenia Zielonogórskie to jedno z największych i najważniejszych wystąpień...
30/05/2026

6️⃣6️⃣ rocznica Wydarzeń Zielonogórskich.

▶ Wydarzenia Zielonogórskie to jedno z największych i najważniejszych wystąpień społeczeństwa w komunistycznej Polsce w obronie wiary i wolności. Dokładnie 66 lat temu mieszkańcy Zielonej Góry podjęli walkę z władzami PRL, stając w obronie Domu Katolickiego, który obecnie jest budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej.

👉 W uroczystościach rocznicowych wziął udział Maciej Siwicki Wicewojewoda Lubuski, a także przedstawiciele samorządów, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, duchowieństwa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.

💬„To jest symboliczne miejsce, które ukazuje, jak trudna była historia Ziemi Lubuskiej i naszego państwa po 1945 roku. Wydarzenia z 30 maja 1960 roku pokazują, jak ważna jest lokalna społeczność, solidaryzm i odwaga. Kilka tysięcy osób powiedziało wówczas „nie” wobec odebrania Domu Katolickiego. To są bohaterowie, którzy 66 lat temu zaufali swoim sumieniom i podnieśli rękę w obronie wolności” – powiedział Wicewojewoda w swoim przemówieniu.

✔️ Dzisiejsza rocznica to nie tylko chwila zadumy nad historią, ale przede wszystkim wyraz głębokiego szacunku dla tych, którzy bez wahania podjęli walkę o prawo do wyznawania własnych wartości.

Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, powołał lek. med. Katarzynę Kordowiecką na Konsulta...
29/05/2026

Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, powołał lek. med. Katarzynę Kordowiecką na Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie hipertensjologii.
👉To już II kadencja Pani Doktor na tym stanowisku.

▶ Lek. med. Katarzyna Kordowiecka ukończyła Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Jest specjalistą w dziedzinie hipertensjologii, posiada również specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych oraz diabetologii. Obecnie prowadzi prywatną Poradnię Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii w Gorzowie Wlkp.

☝Ponowne powołanie to wyraz uznania dla wiedzy, doświadczenia oraz wieloletniej pracy Pani Doktor na rzecz pacjentów i rozwoju opieki zdrowotnej w województwie lubuskim.

👏 Serdeczne gratulacje!

ℹ️ Na dzień 21 maja powołanych zostało 92 konsultantów wojewódzkich.

🟠 Miliony na bezpieczeństwo w Lubuskiem! Podpisano kolejne umowy Marek Cebula - Wojewoda Lubuski kontynuuje podpisywanie...
29/05/2026

🟠 Miliony na bezpieczeństwo w Lubuskiem! Podpisano kolejne umowy

Marek Cebula - Wojewoda Lubuski kontynuuje podpisywanie umów w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – największego w historii rządowego programu wsparcia bezpieczeństwa lokalnego, wzmacniania odporności na sytuacje kryzysowe.

💰 W 2026 roku do województwa lubuskiego trafia niemal 127 mln zł – to milionowe wsparcie na realne działania w obszarze bezpieczeństwa, i .

📄 Dziś podpisano kolejne 7 umów z jednostkami samorządu terytorialnego.
Łącznie w całym województwie zawartych zostanie 99 umów – proces podpisywania jest realizowany na bieżąco.

Dzięki pozyskanym środkom krok po kroku, systematycznie będziemy wspólnie budować , społeczeństwo i administrację odporną na kryzysy.

📍 Kto podpisał umowę i jakie zadania będą realizowane z dotacji ?

Powiat Strzelecko-Drezdenecki – 2 027 401 zł
➡️ modernizacja i wyposażenie powiatowego magazynu OLiOC (o pow. 120 m²), szkolenia, a także zakup ambulansu 4x4 i 3 defibrylatorów.

Powiat Wschowski – 1 413 074 zł
➡️ przygotowanie dokumentacji i budowa dużego powiatowego magazynu OLiOC (o pow. 300 m²).

Powiat Sulęciński - 1 843 840 zł
➡️ dalsze inwestycje w magazyn Ochrony Ludności o pow. 200 m², wykonanie dokumentacji projektowej na budowę ukrycia, zakupy o wartości prawie 1 mln zł (m.in. ambulansu 4x4, przyczep transportowych pod agregaty prądotwórcze, namiotu pneumatycznego i kontenera magazynowego).

Gmina Lubiszyn – 689 108 zł
➡️ budowa gminnego magazynu OLiOC (I etap - stan surowy) oraz zakup przyczepy cysterny do wody pitnej.

Moja Gmina Deszczno – 1 285 250 zł
➡️ budowa gminnego magazynu OLiOC – zaplecza do przechowywania sprzętu ratowniczego i kryzysowego.

Gmina Zbąszynek – 709 037 zł
➡️ wzmocnienie infrastruktury ochronnej i magazynowej - modernizacja ukrycia o pow. 190 m² oraz magazynu OLiOC.

Miasto i Gmina Witnica – 1 164 209 zł
➡️ dalsza rozbudowa bazy magazynowej OLiOC, w tym modernizacja i budowa nowych obiektów do przechowywania sprzętu oraz zakupy inwestycyjne, w tym: ciągnik, wózek widłowy, minikoparki z przyczepa, namiot pneumatyczny, motopompy i inne…

To kolejne konkretne inwestycje w bezpieczeństwo, ochronę ludności i obronę cywilną w województwie lubuskim.

💬 Dziękuję samorządom za zaangażowanie – bo mądrze i odpowiedzialnie wydatkowane środki to realne wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Lubuskiego – mówił Wojewoda Marek Cebula.


MSWiA - Ochrona Ludności i Obrona Cywilna
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

🏫🇵🇱 Nie każda historia mieści się w podręcznikach.Niektóre zapisują się w szkolnych korytarzach, na sali gimnastycznej, ...
29/05/2026

🏫🇵🇱 Nie każda historia mieści się w podręcznikach.
Niektóre zapisują się w szkolnych korytarzach, na sali gimnastycznej, w pierwszych przyjaźniach, sukcesach i codziennych rozmowach...

☝Taką historię od ośmiu dekad tworzy Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie.

👉 Jubileusz 8️⃣0️⃣-lecia szkoły połączony był z obchodami Dnia Patrona oraz oficjalnym otwarciem zmodernizowanego budynku szkoły. To wyjątkowy moment dla całej społeczności – uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów, którzy przez lata współtworzyli to miejsce.

▶️W uroczystości uczestniczył Marek Cebula, Wojewoda Lubuski który skierował słowa uznania do całej społeczności szkolnej:
💬 "To wyjątkowa okazja, aby docenić dorobek szkoły, jej wkład w edukację i wychowanie młodych pokoleń oraz nieustanną troskę o kształtowanie wartości patriotycznych i obywatelskich.
Przez osiem dekad szkoła wykształciła liczne pokolenia uczniów, którzy osiągali sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym. Dzięki pasji nauczycieli oraz aktywności uczniów i rodziców, Szkoła Podstawowa w Baczynie stała się miejscem inspiracji, nauki i wspólnoty.”

👥 Spotkanie z młodzieżą było także okazją do rozmowy o sporcie, edukacji, pasjach i zaangażowaniu w podejmowane działania, a także o planach na przyszłość.

Podczas wydarzenia oficjalnie zaprezentowano także efekty kompleksowej modernizacji szkoły, zrealizowanej m.in. dzięki rządowemu dofinansowaniu.
W ramach inwestycji wyremontowano i zmodernizowano wszystkie pomieszczenia budynku, przebudowano część przestrzeni i nadano im nowe funkcje, wymieniono instalację elektryczną wraz z oświetleniem, drzwi oraz wykonano nową podłogę w sali gimnastycznej.

👉 Wartość całego zadania wyniosła blisko 2,75 mln zł, z czego ponad 2,12 mln zł stanowiło dofinansowanie.

👉 Nieprzypadkowo patronem szkoły są Polscy Olimpijczycy. Od momentu nadania imienia w 2014 roku idea sportu, fair play, współpracy i odpowiedzialności jest ważną częścią szkolnej codzienności. Bo olimpizm to nie tylko rywalizacja - to wychowanie, charakter i wspólnota wartości.

80 lat historii... Tysiące wspomnień... I kolejne pokolenia, które właśnie piszą tu swoją przyszłość.

KLIK Lubuskie 2026 Rozstrzygnięcie Konkursu Dziennikarskiego „Samorząd Lubuski w Mediach” im. Edwarda Mincera. 👉 Organiz...
28/05/2026

KLIK Lubuskie 2026
Rozstrzygnięcie Konkursu Dziennikarskiego „Samorząd Lubuski w Mediach” im. Edwarda Mincera.
👉 Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła debata na temat funkcjonowania samorządów w erze mediów cyfrowych. ☝️ Dyskusja skupiła się wokół tego, jak skutecznie odnaleźć się w świecie mediów społecznościowych oraz dynamicznego przepływu informacji.

W spotkaniu uczestniczył Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, przedstawiciele lokalnych samorządów, mediów oraz zaproszeni goście.
💬 (...) Rzetelni dziennikarze to osoby odpowiedzialne, także za naszą przyszłość i sprawy naszego bezpieczeństwa. Doceniajmy tych, którzy zajmują się tym zawodem prawdziwie i profesjonalnie… - mówił Wojewoda Marek Cebula.

ℹ Gościem specjalnym wydarzenia był Karol Paciorek - dziennikarz, podcaster i twórca internetowy, który w swoim wystąpieniu przybliżył współczesny język mediów oraz omówił dobre i złe praktyki w komunikacji publicznej.

ℹ️ Celem konkursu jest promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa, które w rzetelny i atrakcyjny sposób przybliża działalność samorządu województwa lubuskiego, a także lokalnych gmin, miast i powiatów.

👏 Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

28/05/2026

Przed Tobą wybór szkoły lub ścieżki zawodowej? A może po prostu interesują Cię służby mundurowe? 👮🚒🪖„Dzień z Mundurem” t...
28/05/2026

Przed Tobą wybór szkoły lub ścieżki zawodowej? A może po prostu interesują Cię służby mundurowe? 👮🚒🪖

„Dzień z Mundurem” to okazja, by spotkać przedstawicieli różnych formacji, zobaczyć ich wyposażenie i dowiedzieć się, jak wygląda służba na co dzień.

Nie zabraknie pokazów, atrakcji i inspirujących rozmów o przyszłości w mundurze!

📍 Żagański Pałac Kultury
📅 2 czerwca 2026 r.

Zapraszamy do udziału! Szczegóły poniżej

📢 Powiatowy Urząd Pracy wraz z partnerami zaprasza na wyjątkowe wydarzenie „Dzień z Mundurem”! 👮🚒🪖

📅 Data: 2 czerwca 2026 r.
📍 Miejsce: Żagański Pałac Kultury, ul. Szprotawska 4

W programie m.in.:
✔️ Spotkania z przedstawicielami służb mundurowych
✔️ Prezentacje sprzętu i wyposażenia
✔️ Informacje o rekrutacji i ścieżkach kariery
✔️ Pokazy i atrakcje dla uczestników
✔️ Oferta edukacyjna klas mundurowych
✔️ Pokaz musztry i samoobrony

Swoją obecność zapowiedziały m.in.:
🚓 Policja
🚒 Państwowa Straż Pożarna
🪖 Wojsko Polskie
🛃 Służba Celno-Skarbowa
🚔 Straż Graniczna
🔐 Służba Więzienna
🌳 Nadleśnictwo Żagań
🚄 PolRegio
🚄 Kolej na Obcasach
🚔 Straż Miejska
🚙 Żandarmeria Wojskowa

Podczas wydarzenia będzie można również zapoznać się z ofertą szkół prowadzących klasy mundurowe:
👉 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „59” w Żaganiu
👉 Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie

👥 Dołącz do nas i znajdź swoją mundurową drogę zawodową!

Wydarzenie współtworzą:
Powiat Żagański
Powiatowy Urząd Pracy w Żaganiu
ZSTiO - 59 Żagań
Lubię Żagań
Żagański Pałac Kultury

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej świętował 3️⃣5️⃣. rocznicę utworzenia Straży Granicznej oraz 1️⃣7️⃣. rocznicę pow...
28/05/2026

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej świętował 3️⃣5️⃣. rocznicę utworzenia Straży Granicznej oraz 1️⃣7️⃣. rocznicę powstania Nadodrzańskiego Oddziału SG.

🔊 „Na straży granic Rzeczypospolitej Polskiej...” – to słowa przysięgi wypowiadane przez każdego funkcjonariusza Straż Graniczna.

Dokładnie 16 maja 1991 roku formacja rozpoczęła swoją oficjalną służbę. To już trzy i pół dekady nieustającej czujności i profesjonalizmu. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki zawsze stoją na pierwszej linii, dbając o spokój oraz bezpieczeństwo naszych granic.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w Collegium Polonicum w Słubicach. W wydarzeniu, w imieniu Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, wziął udział Wicewojewoda Tomasz Nesterowicz, a także przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz liczni zaproszeni goście.

Wicewojewoda odczytał list gratulacyjny, w którym Marek Cebula podkreślił:
📜„Trzydzieści pięć lat działalności to historia odpowiedzialnej służby, profesjonalizmu oraz nieustannego zaangażowania w ochronę granic państwowych. Straż Graniczna, od momentu powołania formacji, konsekwentnie realizuje swoje zadania, będąc symbolem bezpieczeństwa i stabilności. Współczesne wyzwania związane z ochroną granic wymagają nie tylko wysokich kwalifikacji, ale również odwagi, determinacji i gotowości do służby w każdych warunkach”.

🏅 W trakcie uroczystości wręczono Medale za Długoletnią Służbę, Medale za Zasługi dla Straży Granicznej, odznaki dla wyróżnionych funkcjonariuszy, a także akty mianowania na kolejne stopnie w korpusie oficerów i podoficerów.

👏 Tomasz Nesterowicz Wicewojewoda Lubuski oraz Andrzej Kamiński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzana Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymali Medale Pamiątkowe 35-lecia powołania Straży Granicznej.

Wszystkim Funkcjonariuszom oraz Pracownikom Straży Granicznej życzymy przede wszystkim bezpiecznej służby, wytrwałości oraz satysfakcji z codziennie wypełnianych obowiązków!

📸Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Starostwo Powiatowe w Słubicach, Marta Jamińska/LCI

IX Szczyt Polityczny Partnerstwa Odry z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej z polskich i niem...
27/05/2026

IX Szczyt Polityczny Partnerstwa Odry z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej z polskich i niemieckich terenów przygranicznych.

👉 Tematyka posiedzenia koncentrowała się na kwestiach bezpieczeństwa Unii Europejskiej, infrastruktury oraz polsko-niemieckiej współpracy.

W spotkaniu uczestniczył Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, któremu towarzyszył Tomasz Gierczak – Doradca wojewody ds. rozwoju regionalnego.

Wojewoda w dyskusji podkreślił, że regiony położone na pograniczu państw powinny ze sobą współpracować, a Partnerstwo Odry jest tego najlepszym przykładem.
💬 Granica nie powinna dzielić, ale łączyć. Unia Europejska jest zbiorem regionów, które muszą ze sobą współpracować. Aby było to możliwe, potrzebne są odpowiednie środki finansowe oraz dostrzeżenie, że odporność każdego państwa zaczyna się od odporności społeczności lokalnych zamieszkujących dany region – mówił Wojewoda odnosząc się do budowanego w Polsce systemu bezpieczeństwa.

Poza realizacją Programu i ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest właściwie funkcjonująca infrastruktura kolejowa, drogowa, mosty i przejścia graniczne.
💬 W każdej gminie mamy do czynienia z infrastrukturą krytyczną. Są to ujęcia wody, węzły kolejowe, węzły energetyczne czy instytucje publiczne, takie jak szpitale, które także w czasie kryzysu muszą funkcjonować. Wojna nie zatrzymuje codziennego życia – ludzie nadal się rodzą, pracują i potrzebują podstawowych usług publicznych. Społeczeństwo musi być odporne, ale do tego potrzebne są m.in. możliwości szybkiego przemieszczania się, również na pograniczu polsko-niemieckim. Mostów na naszych granicznych rzekach przed wojną było znacznie więcej niż obecnie. Musimy je odbudować, jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie Europy. Potrzebne są także nowoczesne szlaki komunikacyjne i linie kolejowe zdolne do przenoszenia zwiększonych obciążeń związanych chociażby z przemieszczaniem wojsk. W województwie lubuskim doskonale rozumiemy te potrzeby, jednak konieczne jest wsparcie władz centralnych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech – podkreślił Wojewoda Lubuski.

O znaczeniu polsko-niemieckiej wymiany gospodarczej mówił również dr Dietmar Woidke - Premier Brandenburgii i Sebastian Ciemnoczołowski - Marszałek Województwa Lubuskiego.

Na zakończenie obrad uczestnicy przyjęli apel dotyczący rozbudowy połączeń kolejowych między Niemcami a Polską. Zaapelowali o zdecydowane i szybkie inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej oraz o pilne działania władz centralnych obu państw.

📸 Zdzisław Haczek, Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze

Adres

Ulica Jagiellończyka 8
Gorzów Wielkopolski
66-400

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piątek 07:30 - 15:30

Telefon

+48957851851

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Lubuski Urząd Wojewódzki umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Lubuski Urząd Wojewódzki:

Udostępnij