Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie "DOM"
Prowadzenie w latach 2005-2022 Ośrodka "Pomocna Przystań" - schroniska dla bezdomnych. Działalność Powiatowego Stowarzyszenia DOM dzieli się na dwa okresy:
Prowadzenie "Klubu Integracji "Pomocna Przystań"
od 2022 roku do dziś
Prowadzenie Ośrodka "Pomocna Przystań" (dwa schroniska dla bezdomnych) w latach
2004-2022
------------------------
KLUB INTEGRACJI "POMOCNA PRZYSTAŃ"
Wychodząc na przeciw potrzebom społeczności gnieźnieńskiej założyliśmy w 2022 roku Klub Integracji "Pomocna Przystań". Ta nowa inicjatywa Stowarzyszenia skierowana jest do wszystkich osób, które czują się samotne, potrzebują porady, pomocy, chociażby chwili rozmowy. Jest to miejsce wielopokoleniowych spotkań, gdzie można realizować swoje zainteresowania artystyczne, plastyczne, kulinarne, rozwijać umiejętności manualne (szycie, drobne wyroby ozdobne itp.), mile spędzić czas na rozmowie. Klub jest otwarty dla osób w każdym wieku i jest:
• miejscem, gdzie znajdziesz zrozumienie, poradę i pomoc,
• miejscem spotkań osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych,
• miejscem wsparcia dla bezdomnych i ubogich,
• miejscem spotkań naszych przyjaciół.
• miejscem dla osób pragnących działać i pomagać.
• miejscem spotkań integracyjnych z dziećmi i młodzieżą. W ramach klubu i naszej działalności jako Stowarzyszenie:
- stopniowo remontujemy naszą nową siedzibę przy ul. Dąbrówki 1 w Gnieźnie (zrobiliśmy już wiele, ale potrzeby są jeszcze duże),
- przeprowadziliśmy tradycyjną akcję mikołajkową w Domu Matki z Dzieckiem Caritas XII. 2022),
-wydaliśmy najbardziej potrzebującym paczki świąteczne (XII 2022)
- pomogliśmy w urządzeniu mieszkania emigrantom ze wschodu IV 2023,
- braliśmy udział w Imprezie charytatywnej "Latarnia na Wenei dla bezdomnych" (uzyskaliśmy 610 zł na działalność)
- odbyliśmy wycieczkę klubową na imprezę "Pożegnanie lata" w skansenie Dziekanowice (IX 2023). Ze względu na naszą poprzednią działalność będziemy pomagać dalej osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Po 18 latach pracy z tym środowiskiem, mamy duże doświadczenie i znajomość tego środowiska. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest duża
potrzeba dotarcia do osób nie będących w schroniskach, udzielenie im pomocy (żywność, odzież, koce, itp), zachęty do skorzystania ze schronisk, udzielenie pomocy w sprawach życiowych. Wielu z nich odwiedza nasz klub i w miarę możliwości udzielamy im pomocy.
------------------
OŚRODEK "POMOCNA PRZYSTAŃ" (2004-2022)
Celem Stowarzyszenie w tym okresie było niesienie pomocy bezdomnym z terenu miasta Gniezna i powiatu. Stowarzyszenie realizowało ten cel przede wszystkim poprzez swoje dwa schroniska Ośrodka "Pomocna Przystań" gdzie mieszkali bezdomni oraz poprzez prowadzony punkt pomocy doraźnej dla osób spoza schronisk. . Udzielana była w nim pomoc w postaci kąpieli, wydawania odzieży, posiłku lub w miarę możliwości interwencyjnego noclegu osobom w kryzysie. Schronisko miało charakter domu rodzinnego, w którym jego mieszkańcy stanowili wspólnotę domu, w którym naczelnym hasłem było: "POMAGAJĄC INNYM, POMAGAMY SOBIE"
Stowarzyszenie dysponowało dwoma schroniskami oraz budynkiem warsztatu remontowo-usługowego, gdzie prowadzona była aktywizacja zawodowa podopiecznych Stowarzyszenia. Podopieczni korzystali z programów aktywizacji zawodowej z Powiatowego Urzędu Pracy i ZDZ w Poznaniu. Wyposażenie warsztatów było możliwe dzięki dotacjom konkursowym Urzędu Miasta Gniezna, Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego, Urzędu Wojewody Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (FIO). Prowadzony był także warsztat artystyczno-rzemieślniczy, w ramach którego podopieczni mogli rozwijać swoje zainteresowania artystyczne. Stowarzyszenie pozyskiwało na swoją działalność środki z konkursów UM w Gnieźnie, Urzędu Wojewody Wielkopolskiego, programu FIO, programów ministerialnych i innych (łącznie ponad 30 programów). W naszych schroniskach (łącznie 50 miejsc) przebywało 40-60 osób (w okresie zimowym dostawki). Od początku istnienia ośrodka prowadzona była w schroniskach terapia antyalkoholowa (psychiatra, psycholog i dwie terapeutki) współfinansowana przez Urząd Miasta Gniezna. Była ona częścią ogólnego, autorskiego programu pracy z bezdomnym Stowarzyszenia pod nazwą "Metoda małych kroków i pozytywnego wzmocnienia"
Część osób objęta była indywidualnymi programami wychodzenia z bezdomności we współpracy z MOPS w Gnieźnie (pracownicy socjalni). Stowarzyszenie otrzymało od władz miasta mieszkanie rotacyjne, gdzie realizowany był program reintegracji i powrotu do społeczności dla najlepszych podopiecznych. Prowadzone działania:
-pomoc ludziom bezdomnym,
-aktywizacja zawodowa bezdomnych,
-wsparcie dla osób biednych (punkt charytatywny ośrodka),
-działania interwencyjne,
-integracja społeczna osób defaworyzowanych poprzez organizację licznych imprez integracyjnych
Historia
Stowarzyszenie istnieje od 2004 roku. 9 września 2005 r. otworzyło w pełni funkcjonalny (działał już wcześniej) pierwszy dom przy ul. Pocztowej 6 dla 25-35 bezdomnych z terenu miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Budynek PKP (zrujnowana noclegownia drużyn konduktorskich) pozyskano dzięki władzom miasta i władz PKP i po wyremontowaniu go i zagospodarowaniu przyległego terenu, zaadaptowano dla potrzeb schroniska. Dokonano tego przede wszystkim pracą samych bezdomnych, którzy początkowo mieszkając w bardzo trudnych warunkach, nie szczędzili trudu i poświęcenia. Uruchomienie schroniska było możliwe także dzięki pomocy i ofiarności mieszkańców Gniezna, licznych sponsorów i dobroczyńców. Do schroniska przyjmowano wszystkich skierowanych przez MOPS, samorządy lokalne, parafie i inne organizacje. Warunkiem przyjęcia była stwierdzona, trwała (przynajmniej kilkumiesięczna) bezdomność i pełna abstynencja alkoholowa. Kierownictwo schroniska pomagało swoim mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów życiowych próbach poszukiwania pracy (warsztat). Prowadzono także punkt charytatywny, na który składały się: punkt wydawania odzieży i jedzenia, łaźnia i pralnia dla osób bezdomnych spoza schroniska. Od lutego 2007 roku posiadaliśmy także w Gnieźnie filię naszego schroniska. Dzięki przychylności Prezydenta i władz miasta otrzymaliśmy w użytkowanie od Spółki „Urbis” budynek z rozległym terenem rekreacyjnym i ogrodowym. Filia Kawiary mogła pomieścić 15-20 osób (w okresie zimowym do 25 osób). Na terenie schroniska realizowane były takie same programy jak w schronisku przy ul. Dodatkowym walorem filii był duży teren poszklarniowy, gdzie nasi podopieczni prowadzili intensywne uprawy warzyw. Praca w ogrodzie była bardzo ważnym elementem wspomagania terapii AA oraz wspomagała proces rehabilitacji zarówno fizycznej jak i psychicznej naszych mieszkańców. Oczywiście zebrane plony wzbogacały menu obu naszych schronisk. Duży teren rekreacyjny był idealnym miejscem do przeprowadzania różnego rodzaju imprez. W ramach programu integracji społecznej, razem z naszymi mieszkańcami zrealizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań integracyjnych (Dzień Dziecka, Święto Pyry, spotkania z władzami miasta, przyjaciółmi Stowarzyszenia, rodzinami podopiecznych itd.). W ramach tego programu odbyły się także wyjazdy naszych podopiecznych z obu schronisk na pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Łagiewnik i Bolechowa. Stowarzyszenie "Dom" wynajęło od PKP na ten cel budynek przy ul. Pocztowej 9, który własnymi siłami został zaadoptowany. Rozwijaliśmy także nasze warsztaty. Działa ślusarnia, stolarnia, brygada remontowa oraz warsztat artystyczno-rzemieślniczy. Otrzymywaliśmy różne zamówienia na prace remontowe, budowlane, stolarskie, ślusarskie i inne. Warsztat artystyczno-rzemieślniczy mógł pochwalić się wieloma pracami (obrazy olejne i w temperze, wiele malowideł na szkle, rzeźby w drewnie itd.). Prace wykonane w warsztacie artystyczno-rzemieślniczym wystawiane były na wielu wystawach zarówno o zasięgu regionalnym jak i ponadregionalnym. Dzięki współpracy z PUP w Gnieźnie mieszkańcy mogli brać udział w programie przygotowania zawodowego. Od stycznia 2009 do 2014 r. nasi podopieczni brali także udział w siedmiu szkoleniach zawodowych w ramach programu unijnego prowadzonego przez ZDZ w Poznaniu. Wszystkie zajęcia praktyczne odbywają się na terenie naszych warsztatów. Praca zarobkowa pozwalała naszym podopiecznym na poprawę swojej sytuacji finansowej, a zyski warsztatu pozwały na uzupełnienie środków potrzebnych na prowadzenie schronisk. W ramach integracji społecznej nasi mieszkańcy wykonywali wiele prac społecznych dla dobra miasta i zaprzyjaźnionych instytucji publicznych. W 2011 roku Stowarzyszenie zakupiło pawilon typu blaszak i warsztaty zostały przeniesione na teren schroniska przy ul. Pocztowej 6. W 2013 roku warsztat został ocieplony i otynkowany i ostatecznie zaadoptowany na cele warsztatowe. Dzięki dotacji MRPiPS w 2016 mogliśmy wyremontować oba schroniska a wszystkie prace wykonali nasi bezdomni. W 2017-18 braliśmy udział w programie MOK "Ostatnia Mila" w ramach którego powstał teatr bezdomnych "Antrakt". Pod opieką aktora teatru gnieźnieńskiego przygotowano i przedstawiono trzy spektakle. Powstała także grupa taneczna "Tango bez granic", w ramach której nasi podopieczni w raz z paniami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowały pokaz tańca towarzyskiego. W 2021 roku dzięki wsparciu MRiPS realizowaliśmy program aktywizacji bezdomnych w naszym ośrodku, na który składało się dalsze wyposażenie warsztatów oraz zrealizowanie projektu "Stragan Stowarzyszenia". W jego ramach w naszych warsztatach wykonano szereg maskotek i wyrobów rzemieślniczych a w schronisku filii Kawiary wyhodowano warzywa, wykonano przetwory i wszystko to zaprezentowaliśmy na "Jarmarku Staropolskim" w Gnieźnie. Stragan dalej działał przy filii Kawiary, gdzie sprzedawaliśmy nasze produkty. Niestety w 2022 roku Urząd Miasta Gniezna w konkursie na prowadzenie schronisk przekazał cały nasz dorobek, wypowiadając nam umowy najmu, Fundacji "Dobro się niesie" z Poznania, która nigdy nie prowadziła schronisk dla bezdomnych i która powstała na niespełna pół roku przed konkursem.