Powiatowe Stowarzyszenie "DOM" w Gnieźnie

Powiatowe Stowarzyszenie "DOM" w Gnieźnie Obecnie prowadzenie KLUBU INTEGRACJI "POMOCNA PRZYSTAŃ" ul. Dąbrówki 1 Serdecznie zapraszamy. Schronisko udzielało takim potrzebującym pomocy doraźnej. Pocztowej.

Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie "DOM"
Prowadzenie w latach 2005-2022 Ośrodka "Pomocna Przystań" - schroniska dla bezdomnych. Działalność Powiatowego Stowarzyszenia DOM dzieli się na dwa okresy:

Prowadzenie "Klubu Integracji "Pomocna Przystań"
od 2022 roku do dziś

Prowadzenie Ośrodka "Pomocna Przystań" (dwa schroniska dla bezdomnych) w latach

2004-2022
------------------------

KLUB INTEGRACJI "POMOCNA PRZYSTAŃ"

Wychodząc na przeciw potrzebom społeczności gnieźnieńskiej założyliśmy w 2022 roku Klub Integracji "Pomocna Przystań". Ta nowa inicjatywa Stowarzyszenia skierowana jest do wszystkich osób, które czują się samotne, potrzebują porady, pomocy, chociażby chwili rozmowy. Jest to miejsce wielopokoleniowych spotkań, gdzie można realizować swoje zainteresowania artystyczne, plastyczne, kulinarne, rozwijać umiejętności manualne (szycie, drobne wyroby ozdobne itp.), mile spędzić czas na rozmowie. Klub jest otwarty dla osób w każdym wieku i jest:
• miejscem, gdzie znajdziesz zrozumienie, poradę i pomoc,
• miejscem spotkań osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych,
• miejscem wsparcia dla bezdomnych i ubogich,
• miejscem spotkań naszych przyjaciół.
• miejscem dla osób pragnących działać i pomagać.
• miejscem spotkań integracyjnych z dziećmi i młodzieżą. W ramach klubu i naszej działalności jako Stowarzyszenie:
- stopniowo remontujemy naszą nową siedzibę przy ul. Dąbrówki 1 w Gnieźnie (zrobiliśmy już wiele, ale potrzeby są jeszcze duże),
- przeprowadziliśmy tradycyjną akcję mikołajkową w Domu Matki z Dzieckiem Caritas XII. 2022),
-wydaliśmy najbardziej potrzebującym paczki świąteczne (XII 2022)
- pomogliśmy w urządzeniu mieszkania emigrantom ze wschodu IV 2023,
- braliśmy udział w Imprezie charytatywnej "Latarnia na Wenei dla bezdomnych" (uzyskaliśmy 610 zł na działalność)
- odbyliśmy wycieczkę klubową na imprezę "Pożegnanie lata" w skansenie Dziekanowice (IX 2023). Ze względu na naszą poprzednią działalność będziemy pomagać dalej osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Po 18 latach pracy z tym środowiskiem, mamy duże doświadczenie i znajomość tego środowiska. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest duża
potrzeba dotarcia do osób nie będących w schroniskach, udzielenie im pomocy (żywność, odzież, koce, itp), zachęty do skorzystania ze schronisk, udzielenie pomocy w sprawach życiowych. Wielu z nich odwiedza nasz klub i w miarę możliwości udzielamy im pomocy.
------------------

OŚRODEK "POMOCNA PRZYSTAŃ" (2004-2022)

Celem Stowarzyszenie w tym okresie było niesienie pomocy bezdomnym z terenu miasta Gniezna i powiatu. Stowarzyszenie realizowało ten cel przede wszystkim poprzez swoje dwa schroniska Ośrodka "Pomocna Przystań" gdzie mieszkali bezdomni oraz poprzez prowadzony punkt pomocy doraźnej dla osób spoza schronisk. . Udzielana była w nim pomoc w postaci kąpieli, wydawania odzieży, posiłku lub w miarę możliwości interwencyjnego noclegu osobom w kryzysie. Schronisko miało charakter domu rodzinnego, w którym jego mieszkańcy stanowili wspólnotę domu, w którym naczelnym hasłem było: "POMAGAJĄC INNYM, POMAGAMY SOBIE"
Stowarzyszenie dysponowało dwoma schroniskami oraz budynkiem warsztatu remontowo-usługowego, gdzie prowadzona była aktywizacja zawodowa podopiecznych Stowarzyszenia. Podopieczni korzystali z programów aktywizacji zawodowej z Powiatowego Urzędu Pracy i ZDZ w Poznaniu. Wyposażenie warsztatów było możliwe dzięki dotacjom konkursowym Urzędu Miasta Gniezna, Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego, Urzędu Wojewody Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (FIO). Prowadzony był także warsztat artystyczno-rzemieślniczy, w ramach którego podopieczni mogli rozwijać swoje zainteresowania artystyczne. Stowarzyszenie pozyskiwało na swoją działalność środki z konkursów UM w Gnieźnie, Urzędu Wojewody Wielkopolskiego, programu FIO, programów ministerialnych i innych (łącznie ponad 30 programów). W naszych schroniskach (łącznie 50 miejsc) przebywało 40-60 osób (w okresie zimowym dostawki). Od początku istnienia ośrodka prowadzona była w schroniskach terapia antyalkoholowa (psychiatra, psycholog i dwie terapeutki) współfinansowana przez Urząd Miasta Gniezna. Była ona częścią ogólnego, autorskiego programu pracy z bezdomnym Stowarzyszenia pod nazwą "Metoda małych kroków i pozytywnego wzmocnienia"
Część osób objęta była indywidualnymi programami wychodzenia z bezdomności we współpracy z MOPS w Gnieźnie (pracownicy socjalni). Stowarzyszenie otrzymało od władz miasta mieszkanie rotacyjne, gdzie realizowany był program reintegracji i powrotu do społeczności dla najlepszych podopiecznych. Prowadzone działania:
-pomoc ludziom bezdomnym,
-aktywizacja zawodowa bezdomnych,
-wsparcie dla osób biednych (punkt charytatywny ośrodka),
-działania interwencyjne,
-integracja społeczna osób defaworyzowanych poprzez organizację licznych imprez integracyjnych

Historia
Stowarzyszenie istnieje od 2004 roku. 9 września 2005 r. otworzyło w pełni funkcjonalny (działał już wcześniej) pierwszy dom przy ul. Pocztowej 6 dla 25-35 bezdomnych z terenu miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Budynek PKP (zrujnowana noclegownia drużyn konduktorskich) pozyskano dzięki władzom miasta i władz PKP i po wyremontowaniu go i zagospodarowaniu przyległego terenu, zaadaptowano dla potrzeb schroniska. Dokonano tego przede wszystkim pracą samych bezdomnych, którzy początkowo mieszkając w bardzo trudnych warunkach, nie szczędzili trudu i poświęcenia. Uruchomienie schroniska było możliwe także dzięki pomocy i ofiarności mieszkańców Gniezna, licznych sponsorów i dobroczyńców. Do schroniska przyjmowano wszystkich skierowanych przez MOPS, samorządy lokalne, parafie i inne organizacje. Warunkiem przyjęcia była stwierdzona, trwała (przynajmniej kilkumiesięczna) bezdomność i pełna abstynencja alkoholowa. Kierownictwo schroniska pomagało swoim mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów życiowych próbach poszukiwania pracy (warsztat). Prowadzono także punkt charytatywny, na który składały się: punkt wydawania odzieży i jedzenia, łaźnia i pralnia dla osób bezdomnych spoza schroniska. Od lutego 2007 roku posiadaliśmy także w Gnieźnie filię naszego schroniska. Dzięki przychylności Prezydenta i władz miasta otrzymaliśmy w użytkowanie od Spółki „Urbis” budynek z rozległym terenem rekreacyjnym i ogrodowym. Filia Kawiary mogła pomieścić 15-20 osób (w okresie zimowym do 25 osób). Na terenie schroniska realizowane były takie same programy jak w schronisku przy ul. Dodatkowym walorem filii był duży teren poszklarniowy, gdzie nasi podopieczni prowadzili intensywne uprawy warzyw. Praca w ogrodzie była bardzo ważnym elementem wspomagania terapii AA oraz wspomagała proces rehabilitacji zarówno fizycznej jak i psychicznej naszych mieszkańców. Oczywiście zebrane plony wzbogacały menu obu naszych schronisk. Duży teren rekreacyjny był idealnym miejscem do przeprowadzania różnego rodzaju imprez. W ramach programu integracji społecznej, razem z naszymi mieszkańcami zrealizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań integracyjnych (Dzień Dziecka, Święto Pyry, spotkania z władzami miasta, przyjaciółmi Stowarzyszenia, rodzinami podopiecznych itd.). W ramach tego programu odbyły się także wyjazdy naszych podopiecznych z obu schronisk na pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Łagiewnik i Bolechowa. Stowarzyszenie "Dom" wynajęło od PKP na ten cel budynek przy ul. Pocztowej 9, który własnymi siłami został zaadoptowany. Rozwijaliśmy także nasze warsztaty. Działa ślusarnia, stolarnia, brygada remontowa oraz warsztat artystyczno-rzemieślniczy. Otrzymywaliśmy różne zamówienia na prace remontowe, budowlane, stolarskie, ślusarskie i inne. Warsztat artystyczno-rzemieślniczy mógł pochwalić się wieloma pracami (obrazy olejne i w temperze, wiele malowideł na szkle, rzeźby w drewnie itd.). Prace wykonane w warsztacie artystyczno-rzemieślniczym wystawiane były na wielu wystawach zarówno o zasięgu regionalnym jak i ponadregionalnym. Dzięki współpracy z PUP w Gnieźnie mieszkańcy mogli brać udział w programie przygotowania zawodowego. Od stycznia 2009 do 2014 r. nasi podopieczni brali także udział w siedmiu szkoleniach zawodowych w ramach programu unijnego prowadzonego przez ZDZ w Poznaniu. Wszystkie zajęcia praktyczne odbywają się na terenie naszych warsztatów. Praca zarobkowa pozwalała naszym podopiecznym na poprawę swojej sytuacji finansowej, a zyski warsztatu pozwały na uzupełnienie środków potrzebnych na prowadzenie schronisk. W ramach integracji społecznej nasi mieszkańcy wykonywali wiele prac społecznych dla dobra miasta i zaprzyjaźnionych instytucji publicznych. W 2011 roku Stowarzyszenie zakupiło pawilon typu blaszak i warsztaty zostały przeniesione na teren schroniska przy ul. Pocztowej 6. W 2013 roku warsztat został ocieplony i otynkowany i ostatecznie zaadoptowany na cele warsztatowe. Dzięki dotacji MRPiPS w 2016 mogliśmy wyremontować oba schroniska a wszystkie prace wykonali nasi bezdomni. W 2017-18 braliśmy udział w programie MOK "Ostatnia Mila" w ramach którego powstał teatr bezdomnych "Antrakt". Pod opieką aktora teatru gnieźnieńskiego przygotowano i przedstawiono trzy spektakle. Powstała także grupa taneczna "Tango bez granic", w ramach której nasi podopieczni w raz z paniami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowały pokaz tańca towarzyskiego. W 2021 roku dzięki wsparciu MRiPS realizowaliśmy program aktywizacji bezdomnych w naszym ośrodku, na który składało się dalsze wyposażenie warsztatów oraz zrealizowanie projektu "Stragan Stowarzyszenia". W jego ramach w naszych warsztatach wykonano szereg maskotek i wyrobów rzemieślniczych a w schronisku filii Kawiary wyhodowano warzywa, wykonano przetwory i wszystko to zaprezentowaliśmy na "Jarmarku Staropolskim" w Gnieźnie. Stragan dalej działał przy filii Kawiary, gdzie sprzedawaliśmy nasze produkty. Niestety w 2022 roku Urząd Miasta Gniezna w konkursie na prowadzenie schronisk przekazał cały nasz dorobek, wypowiadając nam umowy najmu, Fundacji "Dobro się niesie" z Poznania, która nigdy nie prowadziła schronisk dla bezdomnych i która powstała na niespełna pół roku przed konkursem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam życzenia Świąteczne.
09/04/2026

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam życzenia Świąteczne.

WSPOMNIENIE ŚWIĄTECZNE (18 XII)Tradycyjnie jak co roku złożyliśmy wizytę Prymasowi Polski Abp. Wojciechowi Polakowi. Zło...
31/12/2025

WSPOMNIENIE ŚWIĄTECZNE (18 XII)

Tradycyjnie jak co roku złożyliśmy wizytę Prymasowi Polski Abp. Wojciechowi Polakowi. Złożyliśmy życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i podarowaliśmy tradycyjny kwiat - gwiazdę betlejemską. Spotkanie jak zawsze upłynęło w miłej atmosferze.

WSPOMNIENIE ŚWIĄTECZNE (6XII)Jak co roku odwiedziliśmy dzieci z Domu Samotnej Matki Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej...
31/12/2025

WSPOMNIENIE ŚWIĄTECZNE (6XII)

Jak co roku odwiedziliśmy dzieci z Domu Samotnej Matki Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Było wspólne śpiewanie kolęd i oczywiście prezenty, które rozdawał Św. Mikołaj, w którego wcielił się Pan Marian. W miłej atmosferze spędziliśmy Mikołajkowy wieczór. Do zobaczenia za rok !

Mamy kolejną smutną wiadomość. Dziś o godz. 10-tej na cmentarzu przy ul. Dalkowskiej w Gnieźnie pożegnaliśmy Pana Wacław...
17/02/2025

Mamy kolejną smutną wiadomość. Dziś o godz. 10-tej na cmentarzu przy ul. Dalkowskiej w Gnieźnie pożegnaliśmy Pana Wacława. Pan Wacław był osobą w kryzysie bezdomności i przebywał w bardzo zimnym pustostanie. Mimo pomocy doraźnej niesionej przez litościwych ludzi, zmarł po przewiezieniu na SOR. Pan Wacław był emerytowanym górnikiem. Jeszcze rok temu, gdy zabraliśmy go z lasu, w którym koczował, udało się nam jemu pomóc. Często przychodził do naszego klubu. Był życzliwy i pomocny, ciekawie opowiadał górnicze historie. Zmagał się z licznymi problemami w tym z chorobą alkoholową. Tej zimy nie udało się mu przeżyć. Nikt nie chce być na pustostanie, spać w zimnie i w mrozie, w ciemności i o głodzie. Są różne przyczyny takiego losu. Trzeba zrobić wszystko by pomagać kompleksowo takim ludziom, włączając w to przede wszystkim schroniska. Ważne by prowadzący schronisko przyciągali osoby bezdomne swą empatiom i sercem, bez przykrych słów i poniżania. Każdy człowiek ma swoją godność, a osoby w kryzysie bezdomności często tak bardzo się wstydzą, swojego wyglądu, boją się, że nie dadzą rady i nie widzą innej drogi, czują się odrzuceni i izolują się od społeczeństwa. Nasze Stowarzyszenie mając odpowiednie środki i bazę wychodziło po podopiecznych w teren, zabierając ich na pokój pierwszego kontaktu w schronisku. Zwracamy się do zarządzającego schroniskiem Stowarzyszenia „Szansa” by niezwłocznie został otwarty pokój pierwszego kontaktu, który interwencyjnie ratuje ludzkie życie. Takie pokoje są na wszystkich schroniskach. Panie zarządzające schroniskiem dobrze wiedzą jak to powinno działać, bo przez szereg lat pracowały w tym ośrodku, które wtedy prowadziło Stowarzyszenie DOM. Pokój ma osobne wejście i nie koliduje to z regulaminem. Tej zimy, po zamknięciu w październiku schroniska na ul. Kawiary, zmarło w terenie tragicznie aż 5 osób. Przyczynia się do tego także częste wyrzucanie i nie przyjmowanie bezdomnych do schroniska, by nie było „przepełnienia”. Sprawia to, że więcej osób bezdomnych pojawiło się na ulicach naszego miasta. W związku z dramatyczną sytuacją, Stowarzyszenie DOM będzie prosić Pana Prezydenta o otwarcie domu na ul. Kawiary. Prosimy o to w ten mroźny i niebezpieczny dla bezdomnych czas, mając na względzie jego zapewnienie, że jeżeli będzie trudna sytuacja, to dom zostanie otwarty.

11/02/2025

Powiatowe Stowarzyszenie „DOM” z wielkim smutkiem przyjęło wiadomość o śmierci dwóch bezdomnych w pożarze. Nadeszły mroźne noce i w związku z tym wzrosło zagrożenie bezpieczeństwa i życia osób bezdomnych. Ubolewamy, że przed okresem zimowym władze miasta zamknęły jedno ze schronisk przy ul. Kawiary. Bezdomni są obecnie stłoczeni w schronisku przy ul. Pocztowej na piętrowych łóżkach, co nie daje dużej możliwości tzw. dostawek. Zlikwidowano pomieszczenie piwniczne pierwszego kontaktu, co także ograniczyło ilość dostępnych miejsc. Jest to ogromne utrudnienie dla osób bezdomnych, w większości starszych, z orzeczeniami o niepełnosprawności. Niestety wzrosła ilość bezdomnych przebywających poza schroniskiem. Przyczyn tego jest wiele, w tym oczywiście głównym winowajcą jest alkohol. Jednak nasze Stowarzyszenie DOM, prowadząc ośrodek nie traciło kontaktu z osobami opuszczającymi schroniska. Znaliśmy i monitorowaliśmy miejsce przebywania bezdomnych i w mroźne dni ściągaliśmy ich do schroniska, nawet pod wpływem alkoholu. Mieliśmy przez wiele lat wypracowany system, aby ich zabezpieczać, a w schronisku separować od innych domowników, ponieważ mieliśmy odpowiednie warunki lokalowe z osobnym wejściem, z których obecnie zrezygnowano. Nikt w trakcie naszej działalności w Gnieźnie nie zamarzł, nie było tak dramatycznych wydarzeń. Niestety fundacja, która przejęła po nas schroniska, nie miała doświadczenia w ich prowadzeniu i po dwóch latach po prostu odeszła, mimo sowitych dotacji miejskich, jakie otrzymywała. Obecnie schronisko prowadzi nowe Stowarzyszenie „Szansa” funkcjonujące dopiero od połowy 2024 roku. Docierają do nas sygnały o złej atmosferze w schronisku, braku empatii, kiepskim jedzeniu i zbyt surowym regulaminie, szczególnie w części dotyczącej przyjęć, braku profesjonalnej terapii antyalkoholowej (myśmy prowadzili terapię z 2 terapeutkami uzależnień, psychiatrą, psychologiem). Niech to, co się wydarzyło w niedzielę 9 lutego 2025 skłoni osoby odpowiedzialne w Gnieźnie za los bezdomnych, do podjęcia odpowiednich działań usprawniających profilaktykę i opiekę nad tą grupą osób. Stowarzyszenie DOM chętnie się włączy w takie działania. Obecnie w miarę naszych skromnych możliwości, pomagamy osobom bezdomnym oferując spotkanie, posiłek, ciepłą odzież, w ramach Klubu Integracji.

Powiatowe Stowarzyszenie DOM składa najserdeczniejsze życzenia Świąteczne członkom i przyjaciołom naszego Klubu Integrac...
25/12/2024

Powiatowe Stowarzyszenie DOM składa najserdeczniejsze życzenia Świąteczne członkom i przyjaciołom naszego Klubu Integracji „Pomocna Przystań” oraz wszystkim naszym bezdomnym, gdziekolwiek teraz jesteście.
Niech Boże Dzieciątko Jezus, które narodziło się w skromnej szopce a w przyszłości poznało, co to bezdomność i bardzo ukochało bezdomnych i ubogich, zawsze będzie z Wami i otacza Was opieką i swym kochającym sercem.
Życzymy Wam aby nadchodzący rok przyniósł spełnienie marzeń, wiele zdrowia i pokonania wszelkich trudności życia.

Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły …

Stowarzyszenie DOM na 35-leciu Caritas Archidiecezji GnieźnieńskiejZostaliśmy zaproszeni na uroczystość 35-lecia Caritas...
09/12/2024

Stowarzyszenie DOM na 35-leciu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Zostaliśmy zaproszeni na uroczystość 35-lecia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To jednocześnie 20 lat naszej pięknej współpracy. Stowarzyszenie nasze, oprócz gratulacji, wyraziło ogromną wdzięczność za wielką pomoc i wsparcie w naszej działalności na rzecz osób bezdomnych i ubogich. Od 2004 roku, kiedy powstało Stowarzyszenie DOM i nasz pierwszy dom ośrodka „Pomocna Przystań”, cieszyliśmy się wsparciem, pomocą duchową i materialną. Błogosławieństwo Ks. Abp Henryka Muszyńskiego i pomoc ówczesnego dyrektora Caritas Ks. Jacka Dziela, przeprowadziło nas przez trudne początki działalności. Coroczne spotkania opłatkowe z Prymasami podtrzymywały nas i krzepiły duchowo, dając siłę do pracy z bezdomnymi. Oferowana nam pomoc, przede wszystkim żywnościowa, pomagała podnosić jakość życia w naszych schroniskach i była docenieniem znaczenia naszej pracy. Ta współpraca trwa do dziś, o czym świadczy pielgrzymka naszych podopiecznych z Klubu Integracji "Pomocna Przystań" na Jasną Górę z okazji "VIII Międzynarodowego Dnia Ubogich", w całości sfinansowana przez Caritas.
Jeszcze raz serdecznie za wszystko DZIĘKUJEMY. BÓG ZAPŁAĆ.

Adres

Ulica Dąbrówki 1
Gniezno
62-200

Godziny Otwarcia

Wtorek 11:00 - 14:00
Czwartek 11:00 - 14:00

Telefon

+48661263009

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Powiatowe Stowarzyszenie "DOM" w Gnieźnie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Powiatowe Stowarzyszenie "DOM" w Gnieźnie:

Udostępnij