Tworzymy wydarzenia, dbamy o zabytki i budujemy wspólnotę. Zapraszamy codziennie w godzinach 10.00-18.00. Oficjalny profil Centrum św.
Jana zarządzany przez . ⚠️ Uwaga: strona www.centrumswjana.pl jest NIEAKTYWNA i nie należy do nas.
23/03/2026
Szanowni Państwo,
w związku z wydarzeniem zewnętrznym, Centrum św. Jana będzie dzisiaj dostępne do zwiedzania do godz. 15.00.
Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy już jutro od godz. 10.00.
15/03/2026
Ostatnie godziny głosowania! 🤞
13/03/2026
Czy wiecie, czym jest traseologia? W kryminalistyce jest to dział zajmujący się badaniem śladów poruszania się, na przykład śladów opon czy obuwia. A wiecie, że kiedyś badaniom poddawano na przykład ślady końskich kopyt?
U nas wprawdzie nikt końskich tropów badać nie będzie, ale ślady stóp (no, jednej stopy) jak najbardziej omówimy w czasie najbliższego wykładu w ramach cyklu "Ocalone od zapomnienia". Przyjrzymy się Centrum św. Jana z perspektywy tajemnic i śladów, które dostrzegą tylko najbardziej czujne oczy.
Jak Wasza gotowość do rozwiązywania zagadek gotyckiej świątyni?
▪️31 marca, godz. 18.00
▪️Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 | Gdańsk
▪️parter, pętla indukcyjna (do 10 rzędu)
▪️prelegentka: Iwona Berent
06/03/2026
W świętojańskim cyklu poznaliśmy już dwadzieścia dziewięć tajemnic Centrum św. Jana z różnych obszarów historii tego niezwykłego zabytku. Podczas ### wykładu okaże się jednak, że budynek ten ma sekrety, o których jeszcze Państwo nie wiecie!
Gdzie znajduje się ślad dziecięcej stópki? O co chodzi z powrotem „Grety”? I co z tym wszystkim ma wspólnego sokół wędrowny?
Tego dowiecie się Państwo podczas marcowego wykładu. Więcej tajemnic nie zdradzamy, zapraszamy do Centrum już 31 marca o godz. 18.00. Do świata janowych tajemnic zaprasza Iwona Berent.
03/03/2026
Pierwszy wtorek marca – a w naszym kalendarzu naprawdę sporo się dzieje: spotkania z historią w tle, rozmowy o współczesności, poezja na żywo, twórcze warsztaty, muzyczne emocje i nowa wystawa, która udowadnia, że świat jednak się nie skończył 😉
🌱 5 marca (czwartek), godz. 17.30, NCK - Ratusz Staromiejski, parter, dawna księgarnia
Warsztat tworzenia ilustracji | Zajęcia dla osób dorosłych
Prowadzenie: Agata Królak https://tiny.pl/m_7ywkyy0
🌱 12 marca (czwartek), godz. 18.00-19.30, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Przedsiębiorcze Polki w Norwegii: między szklanym sufitem a sukcesem
Prelegenci: dr Rafał Raczyński, dr Kamila Kowalska
🌱 14 marca (sobota), godz. 18:30-19:30 i 20:30-21:30, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
1 Irlandczyk w Gdańsku | Występ stand-upowy w języku angielskim
wydarzenie zewnętrzne
🌱 17 marca (wtorek) o godz. 18:00, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Uroczystość wręczenia Medali Stolema
wydarzenie zamknięte
🌱 18 marca (środa), godz. 18.00-20.30, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Cztery Pory Miejsca | Zima. Stare Miasto. Ratusz | wykład – warsztat – spacer w ramach cyklu spotkań Historia mieści się... https://tiny.pl/bw20b-shm
🌱 20 marca (piątek), godz. 12.00-14.00, Grid ArtHub, Gdańsk, ul. Niterów 3 (1. piętro)
Po LeŚni | Prezentacja publikacji i spotkanie z twórcami i twórczyniami książki
🌱 21 marca (sobota), godz. 18.00-19.30, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Bałtyckie Spotkania Chóralne*
Wystąpią: Mixed Choir Keila (Estonia), Children Choir Via Stella (Łotwa), Vilnius Santaros Clinics Mixed Choir (Litwa), Chór Mieszczan Gdańskich (Polska)
wydarzenie zewnętrzne https://tiny.pl/05-ssfq79
🌱 do 22 marca (niedziela), godz. 9.00-18.00, NCK - Ratusz Staromiejski, Galeria
Ciach-ciach! | WYSTAWA ilustracji Agnieszki Żelewskiej
🌱 23 marca (poniedziałek), godz. 18.00, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Uroczystość wręczenia nagród Skra Ormuzdowa
wydarzenie zamknięte
🌱 26 marca (czwartek), godz. 18.00-19.30, NCK - Ratusz Staromiejski, Galeria
Świat nie skończył się w 2012 | Przemysław Garczyński, Edyta Kowalewska, Magdalena Pela i Michał Wirtel | wernisaż wystawy https://tiny.pl/v2xf83v82
🌱 27 marca (piątek) - 6 maja (środa), godz. 9.00-18.00, NCK - Ratusz Staromiejski, Galeria
Świat nie skończył się w 2012 | Przemysław Garczyński, Edyta Kowalewska, Magdalena Pela i Michał Wirtel | wernisaż wystawy https://tiny.pl/v2xf83v82
🌱 27 marca (piątek), godz. 13.00, NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Gala wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury
🌱 29 marca (niedziela), godz. 11.00-12.30 , NCK - Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
CCLVI Krakowski Salon Poezji w Gdańsku
Wystąpią: Dorota Kolak, Igor Michalski, Olga Stokłosa
🌱 31 marca (wtorek), godz. 18.00-19.00, NCK - Centrum św. Jana
Tajemnice kościoła św. Jana, czyli czego jeszcze nie wiecie? | ### wykład cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką | Cykl wykładów
Prelegentka: Iwona Berent
27/02/2026
🌊 Mamy nominację do Pomorskich Sztormów! 🌊
Piątkowe wieczory są fajne, ale ten po prostu dodał nam wiatru w żagle! ✨ Zwłaszcza że od rana uśmiech nie schodzi nam z twarzy – dotarły do nas wieści o nominacji do nagrody! 🏆
Projekt , który realizowaliśmy na początku wakacji, został oficjalnie nominowany w plebiscycie Pomorskich Sztormów w kategorii:
✨ SZTORM KULTURALNY ✨
Radość, duma, satysfakcja... sami nie wiemy, które emocje są silniejsze. To dla nas ogromne wyróżnienie, że nasza „leśna” przestrzeń w gotyckich murach Centrum św. Jana wywołała tyle pozytywnych fal! 🌊💚
🗳️ Teraz wszystko w Waszych rękach! To Czytelnicy i Czytelniczki Wyborcza.pl Trójmiasto zadecydują, czy zasługuje na miano Sztormu Kulturalnego.
Pamiętajcie: głosować można CODZIENNIE (raz na dobę)! ⏱️
To nie sprint, a kulturalny maraton, więc każda Wasza codzienna wizyta na stronie głosowania przybliża nas do zwycięstwa!
Jakie są zasady?
1. Kliknijcie w link: https://tiny.pl/yvm4z21n9
2. Znajdźcie kategorię Sztorm Kulturalny.
3. Oddajcie głos na NCK Gdańsk i projekt !
4. Ustawcie sobie przypomnienie na jutro rano 😉
Dajcie znać w komentarzu (🌲🌊), jeśli pierwszy głos już został oddany! Dziękujemy, że jesteście z nami! Cudownego weekendu!
Pomorskie Marta Szadowiak Remigiusz Dorawa Gosia Golińska .korga .kminikowska .katarzyna Marcin Dymiter Katarzyna Ustowska-Gmerek
21/02/2026
Już jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika.
To doskonała okazja, by powiedzieć głośno i wyraźnie: dziękujemy.
Dzięki Przewodniczkom i Przewodnikom mury zaczynają mówić, stare fotografie ożywają, a daty z podręczników zamieniają się w poruszające opowieści. To oni wspierają rozwój turystyki, edukacji i kultury. Inspirują do odkrywania, zadawania pytań i patrzenia głębiej.
Doceniamy Waszą pracę, profesjonalizm i serce wkładane w każdą opowieść. Dziękujemy za pasję, cierpliwość i odpowiedzialność za nasze wspólne dziedzictwo.
Niech każdy dzień przynosi Wam uważnych słuchaczy, dobre emocje i satysfakcję z pracy, która ma znaczenie. 💛
A u nas
🔴w NCK - Ratusz Staromiejski o 13.00 przed budynkiem pod pomnikiem Heweliusza czekać będzie na Was Pani Ewa Moszczyńska
🔵w NCK - Centrum św. Jana o 13.30 przed budynkiem czekać będzie na Was Pan Ryszard Lasota
08/02/2026
Zanim zacznie się nowy tydzień, dzielimy się elektryzującą wiadomością.🎶 Nowe dzieło Wojciecha Blecharza dla
Otrzymaliśmy dofinansowanie MKiDN w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” na realizację nowego utworu Wojciecha Blecharza – Speranza na organy solo.
Kompozycja powstaje specjalnie dla barokowych organów w Centrum św. Jana i będzie kluczową częścią projektu , poświęconego ekologii audialnej i relacji człowieka z przestrzenią dźwiękową.
🎼 Prapremiera: 24 lipca 2026 🎹 Wykonanie: Renāte Stivriņa
Bądźcie z nami – wkrótce pokażemy Wam pierwsze materiały z rezydencji kompozytorskiej! 🎬
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .blecharz
Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Centrum św. Jana w Gdańsku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
W marcu 1945 r. kościół św. Jana spłonął, jednakże w zasadniczym zrębie swych murów ocalał. Zniszczeniu uległo wiele elementów architektonicznych, jak więźba dachowa, dach, okna i posadzka, większość pól sklepiennych w prezbiterium i dwa w transepcie. Powstały liczne spękania i naruszenie konstrukcji, wieża straciła latarnię, dach i całą wewnętrzną konstrukcję. W gruzach legły bliźniacze kamieniczki barokowe przy południowej ścianie prezbiterium. Ocalały jednak zabytki ruchome z bogatego wyposażenia kościoła św. Jana (m.in. epitafia, stalle, obrazy, chrzcielnica, grupa Ukrzyżowania), bowiem w roku 1943 zostały ewakuowane i przewiezione do innych obiektów w okolicach Gdańska, głównie na terenie Żuław i na Kaszubach. W kościele pozostał tylko kamienny ołtarz główny, wykonany przez Abrahama van den Blocke, którego nie można było ewakuować ze względu na jego olbrzymie rozmiary, oraz epitafium Schrödera w nawie południowej prezbiterium. Obudowano je tylko i w ten sposób zabezpieczono.W okresie powojennym, ok. 1947 r., wykonano prace zabezpieczające konstrukcję obiektu przy ścianie wschodniej, która w płd.-wsch. narożniku prezbiterium odchyliła odchyliła od pionu o kilka centymetrów. Dla jej zabezpieczenia wprowadzono przyporę od zewnątrz i prze- murowano naroże. Założono również ławę żelbetową na osiach słupów i ścian prezbiterium i zakotwiono ją nad nawami korpusu zachodniego. Nad częścią prezbiterium i transeptu wykonano lekką drewnianą więźbę dachową i przekryto ją dachówką esówką. W latach 50 XX w. wykonano również więźbę dachową nad korpusem nawowym oraz pokryto ją dachówką ceramiczną. Otwory wejściowe i zniszczone ostrołukowe okna maswerkowe zostały częściowo zamurowane i zabezpieczone deskami.W latach 1969–71 odbudowano dach wraz z latarnią na wieży. W latach osiemdziesiątych XX w. zrekonstruowano zniszczone w czasie wojny sklepienia w części prezbiterialnej i transepcie kościoła. W kolejnych – wzmocniono fundamenty filarów w korpusie nawowym i jeden z filarów prezbiterium. W wyniku zniszczeń wojennych i braku właściwego zabezpieczenia obiektu, w maju 1986 r. jeden z ceglanych filarów w korpusie nawowym zawalił się. Podjęto wtedy decyzję o odbudowie zniszczonego filara w konstrukcji betonowej oraz o zabezpieczeniu pozostałych oryginalnych pięciu filarów w korpusie nawowym betonowymi opaskami. Obiekt przez wiele lat służył jako magazyn kamiennych detali architektonicznych ocalonych z ruin Głównego Miasta w trakcie odbudowy miasta. Od czasu zakończenia II wojny światowej kościół należał do Skarbu Państwa, prowadzone w tym czasie w obiekcie doraźne prace budowlano-remontowe nie zabezpieczały zabytku przed postępującą destrukcją i dewastacją.Dopiero w 1991 roku kościół został przekazany Archidiecezji Gdańskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Cztery lata później, w 1995 r., Archidiecezja zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. Swoje miejsce znalazło tu też – od 1998 r. – Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. W roku 2008 podpisano aneks do wcześniejszej umowy, wydłużający okres użytkowania do 50 lat, do roku 2045. Od 1995 r. Nadbałtyckie Centrum Kultury jako użytkownik kościoła prowadzi w kościele prace rewaloryzacyjne i adaptacyjne na centrum kultury. Jednocześnie w obiekcie odbywają się wydarzenia artystyczne, koncerty, wystawy.
1995 – 2008
Centrum św. Jana powstało w roku 1995 w wyniku porozumienia pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury a Archidiecezją Gdańską, właścicielem kościoła św. Jana w Gdańsku. Na mocy wzajemnych uzgodnień NCK zobowiązało się do zarządzania odbudową zniszczonego obiektu w celu uruchomienia w nim miejsca łączącego funkcję sali koncertowej i wystawowej. Od początku działania w Centrum św. Jana odbywają się koncerty, pokazy, przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. Głównym założeniem prowadzonej w tym miejscu działalności kulturalnej jest wykreowanie miejsca otwartego na różnorodne projekty i przedsięwzięcia artystyczne, miejsca służącego zarówno artystom, jak i odbiorcom sztuki, miejsca, w którym następuje naturalna synchronizacja pomiędzy zachowanym dziedzictwem historyczno-kulturowym a współczesnością.Podstawowym narzędziem realizacji tych założeń jest ścisła współpraca Nadbałtyckiego Centrum Kultury z większością instytucji i organizacji kulturalnych na Pomorzu w celu współorganizacji różnorodnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Dzięki takim zasadom działania, na przestrzeni 13 lat kościół św. Jana stał się miejscem prezentacji wydarzeń w ramach znanych, cyklicznych festiwali, takich jak: Festiwal Szekspirowski (organizator – Fundacja Teatrum Gedanense), Świętojańskie Świętowanie (organizatorzy – Nadbałtyckie Centrum Kultury i Państwowa Opera Bałtycka), Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy (organizator – Nadbałtyckie Centrum Kultury), Festiwal Kultur Świata Okno na świat (organizator – Nadbałtyckie Centrum Kultury), Gdańska Wiosna Muzyczna (organizator – Zespół Muzyki Dawnej Ca****la Gedanensis), Festiwal Muzyki Gospel Camp Meeting (organizator – Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Osieku), Festiwal Gwiazd (organizator – Stowarzyszenie Kultury Akademickiej Instytut Sztuki). W kościele św. Jana odbywały się również wydarzenia realizowane wspólnie z Urzędem Miejskim w Gdańsku (m.in. Koncert Pojednania w wyk. Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Mehty w obecności Prezydentów RP i RFN – 1999, Koncert dla Grassa – 2007), Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Europejskim Centrum Solidarności, Instytutem Kultury Miejskiej, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, Gdańskim Archipelagiem Kultury, Teatrem Wybrzeże, Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, trójmiejskimi uczelniami – Uniwersytetem Gdańskim, Akademią Muzyczną i Politechniką Gdańską oraz licznymi organizacjami pozarządowymi.Dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu i promocyjnemu zarówno Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jak i innych instytucji i organizacji kulturalnych Pomorza, kościół św. Jana stał się rozpoznawalny na kulturalnej mapie Pomorza, Polski, a nawet Europy, jako niepowtarzalne miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań ludzi kultury. Fakt ten wskazuje na wielki potencjał kulturotwórczy tego miejsca. Od roku 1995 Nadbałtyckie Centrum Kultury prowadzi prace konserwatorskie i budowlane, zmierzające do zabezpieczenia zabytkowego obiektu. Prace rozpoczęto od wzmocnienia konstrukcji w części wschodniej kościoła, poprzez wstrzyknięcie betonu w fundamenty i pod filary, by ostatecznie usunąć zagrożenie dla statyki obiektu. Ponadto zrekonstruowane zostały okna maswerkowe, wrota w transepcie północnym i południowym oraz kamienna posadzka w prezbiterium i transepcie, pod którą ułożona została instalacja grzewcza. Przeprowadzono badania i wstępną konserwację zachowanych polichromii ściennych oraz konserwację płyt nagrobnych. Konserwatorzy przywrócili również historyczny kształt epitafium Schrödera oraz unikatowego ołtarza głównego.W roku 2005 do kościoła powrócił zabytkowy krucyfiks z belki tęczowej, który od czasu zakończenia II wojny światowej znajdował się w kościele św. Trójcy w Gdańsku. Obecnie po wstępnej konserwacji zawieszony jest na ścianie wschodniej południowego transeptu, w przyszłości być może powróci na swoje pierwotne miejsce w nawie głównej prezbiterium. Kościół jest siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. W każdą niedzielę i święta o godzinie 12.00 odbywają się tu msze, gromadzące ludzi kultury i sztuki.
2009 – 2012
Projekt rewaloryzacji i adaptacji, etap I
Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – etap I
Źródło finansowania:
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 6
Turystyka i dziedzictwo kulturowe
Działanie 6.3
Regionalne dziedzictwo kulturowe o potencjale turystycznym
Beneficjent:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Kwalifikowana wartość projektu:
14 633 004,23 zł
Kwota dofinansowania:
11 001 923,08 zł
Głównym celem projektu była poprawa atrakcyjności turystyczno-kulturalnej kościoła św. Jan, miejsca o bogatych walorach historycznych i kulturowych.
Rewaloryzacja obiektu zakładała przeprowadzenie prac konserwatorskich prowadzących do utrwalenia i zachowania zabytkowej substancji kościoła wraz z historycznym wyposażenie, natomiast prace budowlano-adaptacyjne zmierzały do powstawania profesjonalnie wyposażonej sali widowiskowo-koncertowej funkcjonującej przez cały rok.
W celu pozyskania przestrzeni dla zaplecza administracyjno-socjalnego Centrum św. Jana, przy elewacji południowej prezbiterium kościoła powstały dwie kamieniczki połączone z wnętrzem obiektu łącznikiem. Kamieniczki są rekonstrukcją budynków powstałych pierwotnie w 1650 roku i zniszczonych doszczętnie w wyniku działań II wojny światowej. Od strony elewacji południowej kościoła zrekonstruowano również ogrodzenie.
Prace wykonane w kościele św. Jana podczas pierwszego etapu projektu rewaloryzacji i adaptacji:
prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła przy ceglanych ścianach, filarach i sklepieniach obejmujące: korpus nawowy, prezbiterium i transept, kaplicę św. Ducha i kruchtę pod wieżą, oraz w krypcie rodziny Zappio. Podczas konserwacji ścian odkryto wiele ciekawych, niewidocznych do tej pory malowideł pochodzących z różnych okresów funkcjonowania kościoła;
prace konserwatorskie przy elewacji południowej kościoła oraz wieży, na której zrekonstruowane zostały tarcze zegarowe, a wewnątrz wieży godziny ponownie wybija oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r.;
konserwacja 16 płyt nagrobnych wydobytych w trakcie prac ziemnych, które zostały umieszczone w zrekonstruowanej kamiennej posadzce;
w oparciu o przekazy historyczne zrekonstruowano rzeźbione wrota pod wieżą;
wykonano kapitalny remont dachu kościoła wraz z wieżą, podczas prac na dachu kościoła po 189 latach na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu przywrócona została sygnaturka;
prace budowlane – w korpusie nawowym wykonano prace ziemne: zagęszczenie i stabilizację gruntu, ułożono instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesny system zabezpieczeń przeciwpożarowych i antywłamaniowych, instalację ogrzewania podłogowego oraz wybudowano abonencką stację transformatorową;
na ścianie zachodniej wykonano dwie współczesne empory – dolna na potrzeby sceny oraz górna stanowiąca łącznik komunikacyjny pomiędzy wieżą a wnętrzem kościoła;
przeprowadzono prace budowlano-adaptacyjne w wieży, której wnętrze w całości dostosowano na potrzeby Centrum, tworząc tam zespół nowoczesnych garderób;
obiekt został wyposażony w niezbędne do funkcjonowania centrum kultury nowoczesne urządzenia techniczne: scena oraz trawersy, na których zamontowane zostało profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie sceniczne, widownia składająca się z obrotowych foteli, system zaciemniania gotyckich okien przy pomocy elektrycznie sterowanych rolet, sprzęt multimedialny oraz lampy oświetlające całe wnętrze kościoła;
aby pozyskać przestrzeń dla zaplecza administracyjno-socjalnego Centrum św. Jana, zrekonstruowano dwie kamieniczki oraz łącznik prowadzący do wnętrza kościoła.Kamieniczki odbudowano z dużą dbałością o odtworzenie ich historycznego wyglądu. Elewacje pokryte zostały tynkiem w kolorze ugrowym, odtworzona została drewniana stolarka okienna wraz z okiennicami oraz kamienne rzeźbione szczyty. Kamieniczki powróciły na swoje pierwotne miejsce i jak dawniej ozdabiają ulicę Świętojańską;
również w oparciu o przekazy ikono-graficzne z poł. XIX w. zrekonstruowane zostało ogrodzenie wraz z dwoma bramami od strony ul. Świętojańskiej;
Do kościoła św. Jana powróciła także część historycznego wyposażenia – zabytki ruchome przechowywane od czasów II wojny światowej na terenie innych obiektów w Gdańsku. Dzieła te, obok będących już w kościele zabytków – kamiennego ołtarza, nagrobka Schrödera, gotyckich drzwi do kaplicy i krucyfiksu z belki tęczowej – utworzyły stałą ekspozycję zachowanego dziedzictwa kulturowego tego miejsca i udostępnione zostały do regularnego zwiedzania przez turystów.
Na swoje historyczne miejsce powróciły m.in. epitafia: Adelgundy Zappio, Wawrzyńca Fabriciusa, Tomasza Moviusa, Urlicha Kanzlera, a także zwieńczenie stalli snycerzy, cykl obrazów „Panny mądre i głupie”, rzeźby św. Katarzyny i Michała Archanioła oraz kwatera witraża z 1600 r.
Centrum św. Jana rozpoczęło na nowo funkcjonowanie w czerwcu 2011 r.
Fotograficzna prezentacja efektów rewaloryzacji i adaptacji
Strona internetowa szczegółowo opisująca projekt
2016 – 2020
Projekt rewaloryzacji i adaptacji, etap II
Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – etap II
Źródło finansowania:
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 8
Konwersja
Działanie 8.3
Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe
Beneficjent:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Kwalifikowana wartość projektu:
8 026 966,25 zł
Kwota dofinansowania:
4 816 179,75 zł
Prace wykonane w kościele św. Jana podczas drugiego etapu projektu w latach 2016-2019:
Konserwacja elewacji wschodniej kościoła;
Konserwacja zabytków ruchomych: kaplicy cechu Żeglarzy oraz epitafium Jana Storcha i ich ponowne wyeksponowanie w zabytkowym wnętrzu kościoła;
Konserwacja zachowanych elementów empory południowej wraz z jej rekonstrukcją oraz ponowne wyeksponowanie empory w zabytkowym wnętrzu kościoła;
Wykonanie drugiego etapu konserwacji ołtarza głównego obejmującej zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, scalenie kolorystyczne poszczególnych elementów ołtarza, uczytelnienie inskrypcji oraz rekonstrukcję polichromii i złoceń;
Remont Zaułku Zachariasza Zappio wraz z przełożeniem bruku;
Rekonstrukcja organów bocznych z lat 1760-1761, obejmująca rekonstrukcję instrumentu, konserwację dekoracji snycerskiej prospektu organowego oraz rekonstrukcję empory organowej.
Ponadto w ramach drugiego etapu projektu zaplanowano:
Wykonanie digitalizacji kościoła i zabytków ruchomych;
Udostępnienie zasobów kultury Centrum św. Jana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w formie wirtualnej kolekcji zabytków, wirtualnego spaceru i aplikacji mobilnej wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości;
Stworzenie systemu tablic informacyjnych o historycznym wyposażeniu Centrum;
Adaptacja poddasza kościoła na funkcje wystawiennicze.