27/05/2026
Europa nie jest słaba. Gdyby Unia Europejska wydawała na zbrojenia tyle samo, co teraz, ale wspólnie - bylibyśmy drugą potęgą militarną świata. Nasze bezpieczeństwo nie zależałoby od chwilowego kaprysu Stanów Zjednoczonych, tylko byłoby w pełni w naszych rękach. Jako państwo członkowskie takiej Unii, ze wspólną polityką obrony, Polska, Estonia ani inne państwa bałtyckie już nigdy nie musiałyby się obawiać agresji ze strony Rosji.
Niewiele brakowało, a taka Europa byłaby rzeczywistością. 27 maja 1952 Niemcy, Francja, Włochy i kraje Beneluxu podpisały Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Obronną. Zgodnie z jego założeniami miały powstać wspólne siły zbrojne, które obok armii amerykańskiej stanowiłyby drugi filar NATO. Niestety traktat nie został ratyfikowany - dziś wiemy, że był to wielki błąd.
Jedyne, co stoi na przeszkodzie, by wrócić do tej idei, to brak woli politycznej. Liderzy polityczni w Europie nie rozumieją sytuacji, w której się znajdujemy albo nie mają odwagi, by na nią odpowiednio zareagować. Za to w Volcie nie mamy wątpliwości, co trzeba zrobić 💪🏻
Zjednoczona, federalna Europa będzie potęgą. Podzieleni jesteśmy skazani na dominację innych mocarstw. Wybór należy do Europejczyków i Europejek 😌