Ratusz Głównego Miasta - Muzeum Gdańska

Ratusz Głównego Miasta - Muzeum Gdańska Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza.
(1)

Jej sylwetka dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu zabytkowej części miasta. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. Od połowy XV w. stał się centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji. Dokładna data powstania budowli nie jest znana. Powstanie pierwszego, murowanego i jednopiętrowego obiektu można da

tować na I poł. XIV w. Został on rozbudowany przez mistrza murarskiego Heinricha Ungeradina w latach 1379-82. Ogólny rozwój miasta skutkował kolejnymi przebudowami Ratusza w XV i XVI w. W dotychczasowych gabarytach nie mógł on już spełniać swoich rozmaitych funkcji: urzędowali w nim burmistrzowie i obradowała Rada Miasta i Ława, wyrokował sąd nazywany Wetowym, miał swą siedzibę burgrabia, będący reprezentantem króla polskiego w mieście i zbierał się tzw. Trzeci Ordynek.

3 października 1556 r. wybuchł w Ratuszu groźny pożar. Usuwanie skutków zniszczeń trwało kilka lat i zapoczątkowało przebudowę gmachu w stylu renesansowym. Najpierw w latach 1559-1560 wykonano nowy, wspaniały hełm wieży. Następnie, w 1561, na iglicy umieszczono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem. Bogacące się na pośrednictwie handlowym gdańskie mieszczaństwo dążyło do podkreślenia pozycji miasta również poprzez nadanie odpowiedniego splendoru ratuszowym wnętrzom. W ich upiększaniu w końcu XVI i na początku XVII wieku udział brali twórcy złotego wieku sztuki gdańskiej, tacy mistrzowie, jak: Izaak van den Block, Hans Vredeman de Vries, Willem van der Meer czy Anton Moeller. Najbardziej reprezentacyjną kondygnacją stało się pierwsze piętro. Mieściło ono najważniejsze sale Ratusza czyli Wielką Salę Rady (Sala Czerwona, Letnia) i Wielką Salę Wety (Sala Biała). Do 1921 r. Ratusz był siedzibą władz miejskich. Druga wojna światowa zapisała się okrutnie w historii cennego zabytku. Podczas działań wojennych w marcu 1945 r. pożar strawił hełm wieży i drewniane stropy, a mury dodatkowo ucierpiały od pocisków i bomb. Ocalałe ich fragmenty były tak nadwątlone, że nawet zwykła burza groziła katastrofą. Według wstępnych ustaleń budynek nie nadawał się do odbudowy i zakwalifikowany został do rozbiórki. Ostatecznie jednak udało się go uratować i zaadoptować na Muzeum. Podjęta w 1946 r. odbudowa Ratusza była przedsięwzięciem trudnym i zaliczana jest do wybitnych osiągnięć polskiej powojennej sztuki konserwatorskiej. Po wielu pracach murarsko-konserwatorskich 2 kwietnia 1970 r. odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę Muzeum Historii Miasta Gdańska. W 2000 r. na ratuszowej wieży w zamontowany został nowy , wspaniały 37-dzwonowy carillon, wykonany przez holenderską wytwórnię dzwonów i carillonów Royal Eijsbouts w Asten. W okresie letniego sezonu turystycznego można wejść na galerię widokową w wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska.

🌙 Gotowi na zwiedzanie Ratusza w Noc Muzeów?Zabytkowe serce Drogi Królewskiej zaprasza na wieczorny spacer śladami dawny...
15/05/2026

🌙 Gotowi na zwiedzanie Ratusza w Noc Muzeów?

Zabytkowe serce Drogi Królewskiej zaprasza na wieczorny spacer śladami dawnych rajców i dostojników. Możesz tu zobaczyć dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Miasto Gdańsk: wypełnioną symboliką i malarstwem Wielką Salę Rady (głowa do góry!) oraz Wielką Salę Wety.

⏰ Czekamy na Was od 18:00 do 24:00.
🔹 Szczegóły organizacyjne Nocy Muzeów 👉 nocmuzeow.ikm.gda.pl/info

👋 Do zobaczenia w muzeum!

fot. A. Grabowska | Muzeum Gdańska

🔔 Ostatnia szansa: Wyczółkowski, jakiego nie znacie! Majówka w mieście to idealny moment, by odkryć artystę, który nieus...
30/04/2026

🔔 Ostatnia szansa: Wyczółkowski, jakiego nie znacie!

Majówka w mieście to idealny moment, by odkryć artystę, który nieustannie eksperymentował i zaskakiwał formą. Tylko do najbliższej niedzieli (3 maja) zapraszamy na wystawę „Codziennie inny. Oczami Leona Wyczółkowskiego”.

Zobaczcie rzadko prezentowane dzieła, w tym unikatowe przedstawienia Miasto Gdańsk zanim prace wrócą do Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy! ⏳

👋 Do zobaczenia w muzeum!

Drodzy Zwiedzający, jutro Ratusz będzie częściowo zamknięty. Szczegóły poniżej 👇🔴 Wystawa stała będzie nieczynna do 14:0...
22/04/2026

Drodzy Zwiedzający, jutro Ratusz będzie częściowo zamknięty. Szczegóły poniżej 👇

🔴 Wystawa stała będzie nieczynna do 14:00.
🟢 Galeria Palowa będzie otwarta. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy "Nasi chłopcy".

Powodem nagłego zamknięcia są prace techniczne w obiekcie. ⚒️Przepraszamy za niedogodności.

👋 Do zobaczenia w muzeum!

Kiedy Gdańsk stał się miastem demokratycznym i wolnym? 🤔Nad tym zastanowimy się w następny czwartek (9 kwietnia) podczas...
02/04/2026

Kiedy Gdańsk stał się miastem demokratycznym i wolnym? 🤔

Nad tym zastanowimy się w następny czwartek (9 kwietnia) podczas promocji katalogu wystawy „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku�po 1989 roku” . To pytanie otwiera rozmowę o tradycji „miasta niepokornego” – o sporach i protestach, które współtworzą lokalną wspólnotę. Bo demokracja nie mówi jednym głosem – rodzi się z różnicy postaw, przekonań i potrzeby bycia usłyszanym.

Punktem wyjścia będzie publikacja towarzysząca ekspozycji, pokazująca przemiany obywatelskiej aktywności po 1989 roku oraz wielość perspektyw. Przyjrzymy się także kulisom powstania omawianej książki.

W rozmowie udział wezmą:
– prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański)
– dr Przemysław Ruchlewski (Europejskie Centrum Solidarności)
– Karolina Misztal-Świderska (fotoreporterka)
Prowadzenie: dr hab. Magdalena Żadkowska (Uniwersytet Gdański)

Promocja katalogu wystawy „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku po 1989 roku”
🔹 9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 17.00
🔹 Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
🔹 Wstęp wolny (liczba miejsc: 70)

📘 Cena katalogu w dniu premiery: 80 zł (po premierze: 110 zł)

❗ Wystawa „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku po 1989 roku” w Ratuszu Głównego Miasta została przedłużona do 25 maja 2026 r.

fot. P. Wilczyńska | Muzeum Gdańska

👋 Do zobaczenia w muzeum!

❌ Informujemy, że w dniach 23–27 marca wystawa „Wolne Miasto Gdańsk” w Ratuszu Głównego Miasta będzie niedostępna dla zw...
23/03/2026

❌ Informujemy, że w dniach 23–27 marca wystawa „Wolne Miasto Gdańsk” w Ratuszu Głównego Miasta będzie niedostępna dla zwiedzających z powodu prac modernizacyjnych.

Pozostała część wystawy stałej pozostaje dostępna bez zmian.

Przepraszamy za utrudnienia.

Rozpoznajecie te miejsca na zdjęciach z 1972 roku? 📸 Wtedy wszystko się zaczęło (ponownie!). Dziś Jarmark św. Dominika t...
18/03/2026

Rozpoznajecie te miejsca na zdjęciach z 1972 roku? 📸 Wtedy wszystko się zaczęło (ponownie!). Dziś Jarmark św. Dominika to ikona, którą chcemy wspólnie chronić.

Zapraszamy na konsultacje społeczne w Ratusz Głównego Miasta. Twoja opinia pomoże nam przygotować oficjalny wpis na listę dziedzictwa kulturowego.

👉 Wpisujemy Jarmark św. Dominika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

🕒 Start: najbliższy piątek (20 marca), 17:30, Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47.

TWOJE ZADANIE: Oznacz w komentarzu kogoś, kto pamięta Jarmarki sprzed lat i wyciągnij go na to spotkanie! Budujemy plan ochrony Jarmarku i Twój głos jest tu kluczowy. ☝️🤓

❗ Rejestracja trwa tylko do dziś: https://jarmarkswdominika.pl/niematerialne-dziedzictwo-kulturowe/

👋 Do zobaczenia w muzeum!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami – a u Wyczółkowskiego rozkwita już od dawna! 🌸Kwiaty były jednym z jego ulubionych mo...
06/03/2026

Wiosna zbliża się wielkimi krokami – a u Wyczółkowskiego rozkwita już od dawna! 🌸

Kwiaty były jednym z jego ulubionych motywów. Malował je z niezwykłą czułością. Jak pisał jego uczeń Teodor Grott, „kwiaty Wyczół kochał”. Goździki, róże, azalie czy anemony trafiały do pracowni artysty specjalnie z wiedeńskich cieplarni, by mógł wydobyć z nich „duszę” dekoracyjnym walorem linii i płaską plamą koloru.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Codziennie inny. Oczami Leona Wyczółkowskiego", podczas którego Olga Droździecka przybliży nie tylko kwiatowe fascynacje Mistrza. 🧐

👉 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Codziennie inny. Oczami Leona Wyczółkowskiego"
🔹 14 marca (sobota), godz. 12:00
🔹 Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47
🔹 Bilety możesz kupić online i w kasie. Link znajdziesz w komentarzach.
🔹 Następne oprowadzanie: 18 kwietnia.

👋 Do zobaczenia w Muzeum!

🐾 „Nie-ludzka” historia miasta? Poznaj Gdańsk pełen zwierząt!Zapraszamy na prezentację publikacji „Gdańsk pełen zwierząt...
13/02/2026

🐾 „Nie-ludzka” historia miasta? Poznaj Gdańsk pełen zwierząt!

Zapraszamy na prezentację publikacji „Gdańsk pełen zwierząt” – pierwsze z dwóch spotkań poświęconych roli i znaczeniu zwierząt w dawnym Miasto Gdańsk.

To opowieść o mieście widzianym z innej perspektywy – przez pryzmat relacji ludzi i zwierząt, od średniowiecza po współczesność. Publikacja, wpisująca się w nurt animal studies, jest pierwszą próbą całościowego ujęcia historii gdańskiej fauny.

Podczas spotkania usłyszymy trzy krótkie wykłady (ok. 20 minut każdy):
🔹 dr Julia Możdżeń – o zwierzętach w wilkierzach gdańskich do końca XV wieku
🔹 dr Piotr Paluchowski – o psach w XVIII-wiecznych anonsach prasowych
🔹 dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – o zwierzętach gdańskich naturalistów pierwszej połowy XVIII wieku

Porozmawiamy także o zeszłorocznej wystawie prezentowanej w Ratuszu i o tym, jak bardzo splatały się ścieżki ludzi oraz zwierząt w historii miasta.

Promocja publikacji “Gdańsk pełen zwierząt”. Spotkanie pierwsze: Zwierzęta w dawnym Gdańsku
🔹 19 lutego 2026 (czwartek), godz. 17:00
🔹 Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47
🔹 Wstęp wolny

👋 Do zobaczenia w muzeum!

fot. T. Zgliński | Muzeum Gdańska

📣 Ponad 200 zdjęć, 36 lat protestów i marszów, setki emocji i jeden wspólny mianownik – potrzeba zabrania głosu. „Wielog...
09/01/2026

📣 Ponad 200 zdjęć, 36 lat protestów i marszów, setki emocji i jeden wspólny mianownik – potrzeba zabrania głosu.

„Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku po 1989 roku” to opowieść o mieście, które wychodzi na ulice – z nadzieją, sprzeciwem, energią wspólnoty. Wystawę zobaczysz w Ratuszu Głównego Miasta do 7 kwietnia.

Zaplanuj swoją wizytę 👇
www.bit.ly/WizytawMuzeumGdanska

👋 Do zobaczenia w muzeum!

fot. A. Grabowska, P. Wilczyńska | Muzeum Gdańska

Zobacz je, zanim znikną z Ratusza... 🧐Wystawa Marii Lorek dobiega końca – zostało mało czasu, by zanurzyć się w jej niez...
16/12/2025

Zobacz je, zanim znikną z Ratusza... 🧐

Wystawa Marii Lorek dobiega końca – zostało mało czasu, by zanurzyć się w jej niezwykłym świecie!

Artystka sięga po techniki dawnych mistrzów, by opowiadać współczesne historie. Wiele prac powstało na deskach złoconych płatkowym złotem w technice florenckiej, znanej z gotyckich ołtarzy. Subtelne portrety i detale budują opowieść o cielesności, wrażliwości i trwaniu. Wystawa trwa do 29 grudnia 2025.

❗ Muzeum będzie nieczynne w dniach 23-26 grudnia.

Organizatorzy: ToTuart, Muzeum Gdańska

👋 Do zobaczenia w muzeum!

Adres

Ulica Długa 46/47
Gdansk
80-831

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 12:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00

Telefon

+48585733128

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ratusz Głównego Miasta - Muzeum Gdańska umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Ratusz Głównego Miasta - Muzeum Gdańska:

Udostępnij