Biblioteka Gdańskich Szkół Autonomicznych

Biblioteka Gdańskich Szkół Autonomicznych Biblioteka, centrum kulturalne Gdańskich Szkół Autonomicznych. Mnóstwo nowości literackich! Zapraszamy serdecznie ❤️

Ważne spotkanie w niedzielę, 7 czerwca!GAK Winda zaprasza. Szczegóły w linku na 🏳️‍🌈 Coming out bywa momentem ulgi, ale ...
05/06/2026

Ważne spotkanie w niedzielę, 7 czerwca!

GAK Winda zaprasza. Szczegóły w linku na

🏳️‍🌈 Coming out bywa momentem ulgi, ale też ceną płaconą za szczerość. Dla wielu osób LGBTQ+ decyzja o ujawnieniu swojej tożsamości nie jest jednorazowym gestem odwagi, lecz codziennym balansowaniem między potrzebą bycia sobą a lękiem przed odrzuceniem, utratą bliskich relacji czy doświadczeniem przemocy.

Raporty społeczne pokazują, że w Polsce wiedza o mniejszościach i ich akceptacja wciąż nie są czymś oczywistym. Niewiele osób może liczyć na pełne wsparcie najbliższych, a ujawnienie się nadal wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa, naruszeniem granic czy zerwaniem więzi.

W kolejnej odsłonie „Reflektora społecznego” przyjrzymy się coming outowi z różnych stron: od społecznych wyobrażeń i reakcji rodziny po codzienne decyzje o tym, kiedy mówić, komu ufać i jak zadbać o siebie.

🗓️ Kiedy: 7 czerwca 2026, godz. 17:00
📍 Gdzie: Winda GAK, ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza), Gdańsk Wrzeszcz
🔸 Dla kogo: osoby 16+
🎟️ Wstęp: bezpłatny

W debacie udział biorą:
👁️‍🗨️ Adriana Kapała – historyczka i archiwistka, absolwentka Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Od 2025 Prezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Członkini Rady Programowej QueerMuzeum Warszawa.

👁️‍🗨️ Kacper Potępski (on/jego) – w sieci dzieli się doświadczeniem życia jako transpłciowa osoba neuroróżnorodna. Prywatnie jest specjalistą od marketingu, RODowitym działkarzem, starociowym szperaczem, kocim tatą i narzeczonym Stewuni. Współprowadzi sklep Where is W***y, oferujący produkty dla osób transpłciowych i niebinarnych.

👁️‍🗨️ Mateusz Sulwiński – prezes stowarzyszenia Stonewall w latach 2019-2022. Studiował stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym, organizowaniem pomocy psychologicznej dla osób LGBT+, kontaktem z mediami oraz projektami specjalnymi.

👁️‍🗨️ Piotr Jankowski – wiceprezes Zarządu Tolerado, w latach 2021-2025 członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, koordynator projektów, m.in: wypracowania Standardów Obsługi przyjaznych osobom LGBTQIA+ dla UM Gdańska, pierwszego gdańskiego mieszkania wspomaganego dla młodych osób LGBTQIA+ w kryzysie bezdomności oraz Poradni Prawno-Psychologicznej dla osób queerowych, współorganizator Trójmiejskich Marszów Równości. Od 2024 Radny Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe.

https://facebook.com/events/s/reflektor-spo%C5%82eczny-widzialnos/27546782868240078/

Nominacje do Nike ogłoszone. Które z tych tytułów już macie przeczytane?
05/06/2026

Nominacje do Nike ogłoszone.

Które z tych tytułów już macie przeczytane?

Z Londynu skok na dość daleką Północ. Czy wiecie, że na Wyspach Owczych współczynnik dzietności jest jednym z najwyższyc...
05/06/2026

Z Londynu skok na dość daleką Północ.

Czy wiecie, że na Wyspach Owczych współczynnik dzietności jest jednym z najwyższych w Europie?

Albo że co siódmy Farer (czyli mieszkaniec archipelagu) nazywa się Jensen, Hansen albo Jacobsen?

Lub że na wyspach spora część dróg publicznych biegnie tunelami podmorskimi, z których najdłuższy ma ponad 11 km i znajduje się prawie 190 metrów pod poziomem morza, a jego ozdobą jest rondo zamienione w dzieło sztuki?

To już wiecie.

Ale książkę też warto przeczytać, nawet jeśli nie wybieracie się w najbliższym czasie na Wyspy Owcze!

Wspaniały powód, żeby wybrać się do Gdyni! Telewizja Sky Orunia. Książka oraz Łukasz Orbitowski zapraszają!
04/06/2026

Wspaniały powód, żeby wybrać się do Gdyni!
Telewizja Sky Orunia. Książka oraz Łukasz Orbitowski zapraszają!

W latach 50. ubiegłego wieku kapitan sowieckiego niszczyciela stacjonującego w Gdyni zakochał się w polskiej studentce stomatologii i uciekł z nią motorówką do Szwecji. W maju 2022 roku pisarz Łukasz Orbitowski wydał swoją książkę "Chodź ze mną", która była zainspirowana tymi historycznymi wydarzeniami, a ja zaproszę was w czerwcu 2026 r. na dwa literacko-historyczne spacery, które zaprezentują wybrane miejsca i fakty z historii Gdyni z dwóch perspektyw – historycznej i książkowej.

Odwiedzimy m.in. Kamienną Górę i majestatyczny „Dom Pod Murzynem” oraz osiedle "Paged" na Obłużu, pokaże także gdyńskie kluby i restauracje, w których zakochani bohaterowie ksiażki spędzali noce na tańcach i rozmowach. Sporą rolę w spacerze odegra też niezidentyfikowany obiekt latającym, który miał spaść do basenu portowego w Gdyni w latach 50. ubiegłego wieku, na miejscu zaprezentujęnajnowsze odkrycia związane z tym tajemniczym zdarzeniem.

To propozycja zarówno dla osób, które przeczytały książkę, jak i tych, którzy lekturę mają jeszcze przed sobą.

Chodźcie z nami!

Oto terminy spacerów:

Sobota, 13.06. 2026
Start: godz. 11, Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15
Organizator: Biblioteka Gdynia

Niedziela, 21.06. 2026
Start: godz. 12, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Organizator: Festiwal Non-Fiction

Udział w obu spacerach jest bezpłatny, w trakcie czekają nas dwie podróże komunikacją miejską (bilety we własnym zakresie).

Dobiegają końca nasze biblioteczne czytanki, bo przecież już niedługo koniec roku szkolnego!Tym razem pani Karolina czyt...
03/06/2026

Dobiegają końca nasze biblioteczne czytanki, bo przecież już niedługo koniec roku szkolnego!

Tym razem pani Karolina czyta książkę "Pan Brumm wybiera się na wycieczkę". Lektura w sam raz na wakacje 😍

"Flisacy się śmieją: nowi nadrzeczni mieszkańcy, kiedy faktycznie przebywają w swoich luksusowych czterech ścianach, a n...
02/06/2026

"Flisacy się śmieją: nowi nadrzeczni mieszkańcy, kiedy faktycznie przebywają w swoich luksusowych czterech ścianach, a nie obijają się po zagranicznych plażach czy kurortach narciarskich, są na pewno zawsze podenerwowani. Dla wielu z nich Tamiza stanowi wyłącznie tapetę, wysokiej klasy szykowne tło dla ich wymanikiurowanego życia - mieszkanie kupili bez oglądania i teraz wiszą cały czas na telefonie, skarżąc się swym agentom na hałas przepływających łodzi albo na to, że z ich balkonu widać elektrownię."

Wspaniała to książka, która w bardzo poetycki sposób pokazuje podszewkę Londynu - mroczną, ciemną, zazwyczaj brudną i niezbyt ładnie pachnącą. Ale robi to w taki sposób, że chce się tam zaglądać, bez obawy i strachu.

Wydało Wydawnictwo Książkowe Klimaty. A ja polecam najserdeczniej.

Jak to dobrze, że jest niedziela, można zostać w domu i czytać!"Maja i czas motyli", której autorem jest Radek Rak, zach...
31/05/2026

Jak to dobrze, że jest niedziela, można zostać w domu i czytać!

"Maja i czas motyli", której autorem jest Radek Rak, zachwyciła mnie od pierwszej chwili. Sama okładka wystarczy, by przepaść z kretesem. A te ilustracje w środku 😍
To opowieść dwutorowa, ludzko-zwierzęca. Bohaterką jest jedenastoletnia Maja, której rodzice się rozstają, więc jej życie rozpada się na dwie części - tę z tatą i tę z mamą. Mama mieszka w apartamentowcu z rachityczną zielenią w donicach, tata - w tajemniczym, starym domu z ogrodem i przyrodą na wyciągnięcie ręki. Dla Mai las i ogród to ucieczka od problemów w szkole i w życiu, ale im więcej dziewczynka czyta o florze i faunie, tym bardziej zadomawia się w tym otoczeniu. Nawet szkoła i niemiła pani od biologii nie są w stanie zabić w niej zachwytu światem roślin i zwierząt.

Cudowna książka.

Chciałabym, aby każde dziecko miało ją okazję przeczytać.

Bardzo serdecznie polecam!

😍Loesje Polska.
30/05/2026

😍
Loesje Polska.

Dzieje się, i to po sąsiedzku!!!Świetne książki, rozmowa o nich, a do tego spotkanie z autorem!!! Prawdziwa gratka.Polec...
29/05/2026

Dzieje się, i to po sąsiedzku!!!

Świetne książki, rozmowa o nich, a do tego spotkanie z autorem!!!

Prawdziwa gratka.

Polecam serdecznie, a zaprasza Pułapka.

Więcej informacji w komentarzu.

Gdańsk Miasto Literatury Unesco zaprasza jutro na spotkanie performatywne "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę". Godzina 1...
28/05/2026

Gdańsk Miasto Literatury Unesco zaprasza jutro na spotkanie performatywne "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę".

Godzina 19:00, ul. Długa 35. Polecam serdecznie!

Adres

Ulica Osiek 11/12
Gdansk
80-842

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:15 - 16:00
Wtorek 08:15 - 16:00
Środa 08:15 - 16:00
Czwartek 08:15 - 16:00
Piątek 08:15 - 15:00

Telefon

583014881

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Biblioteka Gdańskich Szkół Autonomicznych umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Biblioteka Gdańskich Szkół Autonomicznych:

Udostępnij

Kategoria