20/05/2026
II Gminny Turniej Pięknego Czytania za nami📖
2️⃣8️⃣ uczestników ze szkół podstawowych z Bilczyc, Gdowa, Jaroszówki, Książnic, Niegowici, Szczytnik, Wiatowic, Winiar i Zręczyc wzięło wczoraj udział w II Gminnym Turnieju Pięknego Czytania zorganizowanym przez Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie. Uczestnicy zmierzyli się z dwoma zadaniami. W pierwszym etapie czytali wybrany przez siebie i przygotowany wcześniej fragment utworu, a następnie tekst wybrany przez organizatorów - ten sam dla wszystkich - dostarczony uczestnikom na kilka chwil przed prezentacją.
Uczniów oceniało Jury w składzie:
▶️ Elżbieta Gawryszewska – na co dzień pracuje w Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdowie i Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, gdzie prowadzi m.in. chóry szkolne. Jest założycielką i dyrygentką gdowskiego chóru TUTTE LE CORDE, który jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. W codziennej pracy z młodzieżą oraz dorosłymi chórzystami szczególny nacisk kładzie na właściwą dykcję i poprawność wymawiania wyrazów. Te kwestie były jej też bliskie w czasie naszego II Gminnego Turnieju Pięknego Czytania
▶️ Elżbieta Matuszyk – Bibliotekarz z blisko 40 letnim stażem pracy, wieloletni dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie, juror konkursów recytatorskich. Pani Elżbieta Matuszyk doskonale wie, jak ważne jest unikanie błędów językowych, poprawne wypowiadanie się i stałe doskonalenie techniki czytania i mówienia. W czasie Turnieju oceniała przede wszystkim dykcję, interpretację tekstów i ogólne wrażenie artystyczne.
▶️ Jan Zawała – nauczyciel języka polskiego, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Gdowie oraz Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Gdowie. W swojej pracy zawsze krzewił i rozwijał czytelnictwo wśród wychowanków, zwracał uwagę na posługiwanie się poprawną polszczyzną oraz propagował kulturę języka polskiego wśród dzieci i młodzieży.
Jury po uważnym wysłuchaniu prezentacji 28 uczestników postanowiło przyznać I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Podczas oceny prezentacji członkowie Jury brali pod uwagę płynność czytania i dykcję, interpretację tekstu oraz ogólne wrażenie. Jury nagrodziło następujące osoby:
Kategoria: uczniowie klas 4️⃣ - 6️⃣
🥇 miejsce: Oliwia Gabryś (SP Gdów )
🥈 miejsce: Michalina Bednarek (SP Niegowić)
🥉 miejsce: Daniel Borysiewicz (SP Zręczyce)
🏅 wyróżnienie: Emilia Szklarzewicz (SP Bilczyce)
🏅 wyróżnienie: Gabriela Szybowska (SP Winiary)
🏅 wyróżnienie: Patrycja Mardosz (SP Niegowić)
Kategoria: uczniowie klas 7️⃣ - 8️⃣
🥇 miejsce: Joanna Mika (SP Winiary)
🥈 miejsce: Igor Bartosz (SP Gdów)
🥉 miejsce: Gabriela Grzesiak (SP Gdów)
🏅 wyróżnienie: Robert Włosiński (SP Szczytniki)
🏅 wyróżnienie: Stanisław Mazgaj (SP Wiatowice)
🏅 wyróżnienie: Patrycja Mika (SP Winiary)
Dyplomy oraz nagrody (karty podarunkowe o wartości od 100 do 250 złotych ufundowane przez Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas) wręczył laureatom Zastępca Wójta Gminy Gdów Grzegorz Piętak wraz jurorami.
Słowa wdzięczności za pracę włożoną w przygotowanie uczniów zostały skierowane również do nauczyli i opiekunów. Okolicznościowe podziękowania otrzymały następujące osoby: Renata Bukowiec, Marta Gałka, Agata Turek, Monika Grzesiak, Karol Nikodem, Joanna Drewniak, Anna Szostak, Elżbieta Strojna, Dorota Szostak, Agnieszka Fiust, Małgorzata Bukowska – Zając, Ilona Plata, Wioletta Nowak, Kinga Bajda oraz Jolanta Dubiel.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowaniu i przeprowadzenie wydarzenia. Do zobaczenia za rok!
Fot. Maria Jelonek-Bankowicz (Gmina Gdów)