15/11/2022
🔴12 listopada rozpoczęła się w Elblągu zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta.
🔴Można ocenić, że próba odwołania władz miasta na rok przed wyborami samorządowymi poskutkuje szybką destabilizacją sytuacji wewnętrznej Elbląga. W świetle prawa, w sytuacji odwołania Prezydenta i Rady Miasta, władzę w Elblągu przejąłby jednoosobowo P*S-woski Komisarz nominowany przez Premiera rządu. Taki stan rzeczy pozwoliłby np. na przekazanie Skarbowi państwa „Portu morskiego Elbląg” (czego P*S się domagał, lecz spotkał się ze sprzeciwem ze strony Prezydenta Witolda Wróblewskiego i władz miasta).
🔴Bardzo możliwe, że Witold Wróblewski nie spełnił wszystkich oczekiwań, które pojawiały się po stronie mieszkańców, ale dokonując oceny jego pracy należy przede wszystkim zauważyć ile inicjatyw w Elblągu się udało przez 8 ostatnich lat. W tym czasie między innymi SLD miało istotny wpływ na zarządzanie strategicznymi obszarami, ponieważ Wiceprezydentem jest przez cały ten czas Janusz Nowak – lider elbląskiego SLD (obecnie Nowej Lewicy).
🔴W okresie rządów Wróblewskiego Elbląg został znacząco oddłużony, zabezpieczono na najbliższe lata energię cieplną dla elblążan dzięki zawarciu korzystnej umowy z Energa Kogeneracja, wykonano szereg bardzo istotnych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak wiadukt na zatorze i torowisko tramwajowe na ul. 12-go lutego, poprawie uległ standard miejskiego taboru tramwajowego poprzez zakup nowych niskopodłogowych wagonów polskiej produkcji, zrewitalizowano park „Dolinka”, oraz naprawiono ulice, których stan przysparzał kłopotów kierowcom, powstawały ronda na newralgicznych skrzyżowaniach, były i nadal są prowadzone prace modernizacyjne w elbląskich placówkach oświatowych.
🔴Obecnie, pomimo ogólnokrajowego kryzysu elblążanie nie odczuwają szczególnie drastycznie jego skutków, to znak, że rządzi tu roztropny gospodarz.
🔴Jako Federacja Młodych Socjaldemokratów opowiadamy się przeciwko organizacji referendum odwoławczego w Elblągu.