Biblioteka w Dzierzgoniu w latach 1948 – 2008
Starosta Powiatowy w Sztumie, działając zgodnie z Zarządzeniem Ministra Oświaty z dn. 17 grudnia 1948 roku, powołał Miejską Bibliotekę Publiczną w Dzierzgoniu. Biblioteka od ponad 59 lat służy mieszkańcom miasta i regionu udostępniając materiały biblioteczne: książki, czasopisma, zbiory specjalne, prowadzi przy tym działaln
ość kulturalno-edukacyjną i informacyjną. Zapiski dotyczące powstania i działalności biblioteki Miejskiej w Dzierzgoniu pochodzą z 1948 roku, informacje te znajdują się w pamiętniku mieszkanki naszej miejscowości. Krzywej 14, podlegała merytorycznie pod Bibliotekę Powiatową w Sztumie, obejmowała nie tylko miasto, lecz praktycznie i rejon Gminnej Rady Narodowej przez organizowanie i prowadzenie punktów bibliotecznych we wsiach gromad, później gmin. Pierwszym kierownikiem i zarazem jedynym bibliotekarzem i organizatorem była pani Monika Sass, która pracowała do 1955 roku. Książki ofiarowali mieszkańcy, którzy po wojnie sprowadzili się na ziemie odzyskane i ze swoim skromnym dobytkiem przywieźli również książki w języku polskim. Korzystali z niego mieszkańcy miasta i okolicznych wsi, a także dzieci i młodzież szkolna. W 1955 roku bibliotekę przeniesiono do lokalu przy ulicy Słowackiego, a jej kierownictwo przejęła Leokadia Piskorska. Usytuowanie w centrum miasta było bardzo wygodne dla ludzi, dlatego też z biblioteki korzystało coraz więcej czytelników, co 5-ty mieszkaniec Dzierzgonia odwiedzał bibliotekę. Od 1960 do 1969 roku kierownikiem była Daniela Malinowska, człowiek nad podziw zaangażowany w prace społeczne i kulturalno-oświatowe. Brak szczegółowych sprawozdań z lat 1948-1969 nie pozwala na dokładniejsze prześledzenie historii tej placówki. W marcu 1969 roku dyrektorem została Irena Karczmarek z wykształcenia bibliotekarz, posiadała wiele zalet potrzebnych pracownikowi Kultury, zapał do pracy, zmysł organizacyjny i z poświęceniem godnym naśladowania pracowała do końca 1999 roku. Od 2000 roku do chwili obecnej kierownikiem biblioteki jest Elżbieta Lipska, bibliotekarz z zawodu i powołania. W 1985 roku został utworzony Oddział dla Dzieci w pomieszczeniu po byłym Klubie Ruch w Domu Kultury przy ul. Odrodzenia, gdyż w obecnym lokalu przy ul Słowackiego o powierzchni 56 m² brakowało czytelni i nie było miejsca dla pracy z czytelnikiem dziecięcym. Kierownikiem oddziału dla Dzieci została Elżbieta Wilewska, absolwent Studium Bibliotekarskiego w Gdańsku. Prawidłowe funkcjonowanie placówki bibliotecznej zależy w dużej mierze od zatrudnienia odpowiedniej ilości pracowników z kwalifikacjami, dlatego też obecnie obsada jest trzy-osobowa. W zawodzie bibliotekarskim znaczącą rolę odgrywa doświadczenie praktyczne, znajomość wielotysięcznego księgozbioru oraz gustów i zainteresowań czytelników. REGULAMIN BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
1. Prawo korzystania ze zbiorów biblioteki mają wszyscy obywatele.
2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
3. Przy zapisie należy okazać dowód osobisty.
4. Dzieci są zapisywane na podstawie dowodu osobistego rodziców lub opiekunów.
5. Czytelnikom, którzy nie są stałymi mieszkańcami, książki wypożycza się po wpłacie kaucji / zwrotnej /.
6. Jednorazowo można wypożyczyć 4 książki: 2 naukowe i 2 beletrystyczne.
7. Książki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 4 tygodnie.
8. Za niezwrócenie w terminie wypożyczonej książki, pobiera się opłatę w wysokości 10 groszy od woluminu, za każdy rozpoczynający się tydzień po terminie zwrotu.
9. Książkę zagubioną lub zniszczoną, należy odkupić albo zwrócić jej wartość wraz z kosztami oprawy i opracowania.
10. Czytelnik winien zawiadomić bibliotekarza o zmianie adresu zamieszkania.
11. Z księgozbioru podręcznego i czasopism korzystać może tylko na miejscu, po wpisaniu się do zeszytu„Czytelni”.
12. Czytelnik zobowiązany jest szanować książki i chronić je przed zniszczeniem.