Aktywny i kulturalny Senior

Aktywny i kulturalny Senior Edycja 2023

Aktywny i kulturalny Senior to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Amicus dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.

24/12/2023

🎄 Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy Zarząd Stowarzyszenie "Amicus" Gminy Dzierzążnia 🎄

Ludziom i naturze - przez edukację do działania
Aktywny i kulturalny Senior

📰🗞 GAZETA AKTYWNY SENIOR Zapraszamy do lektury ostatniego w tym roku numeru Naszej gazety "Aktywny Senior".Projekt pn. „...
22/12/2023

📰🗞 GAZETA AKTYWNY SENIOR

Zapraszamy do lektury ostatniego w tym roku numeru Naszej gazety "Aktywny Senior".

Projekt pn. „Aktywny i kulturalny Senior” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023

6 grudnia 2023 roku Stowarzyszenie „Amicus” Gminy Dzierzążnia zorganizowało uroczystość wigilijną połączoną z podsumowan...
09/12/2023

6 grudnia 2023 roku Stowarzyszenie „Amicus” Gminy Dzierzążnia zorganizowało uroczystość wigilijną połączoną z podsumowaniem projektu pn. "Aktywny i kulturalny Senior” realizowanego w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025. Edycja 2023. W uroczystości wzięli udział: pan wójt Adam Sobiecki, ks. proboszcz Grzegorz Mierzejewski , pani sekretarz Urzędu Gminy w Dzierzążni Monika Konczewska, pani dyrektor Szkoły w Dzierzążni Beata Garlej oraz członkinie i członkowie Stowarzyszenia Amicus uczestniczący w projekcie. Uczestnicy projektu przedstawili przygotowany pod kierunkiem Łukasza Zarzyckiego Program słowno-muzyczny, podzieliliśmy się opłatkiem a na koniec była niespodzianka, przybył do nas św. Mikołaj, który obdarował obecnych upominkami lub rózgami, w zależności od zasług:) . Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.

Na kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu pn. „Aktywny i kulturalny Senior”, które odbyło się 5 grudnia 202...
09/12/2023

Na kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu pn. „Aktywny i kulturalny Senior”, które odbyło się 5 grudnia 2023r. seniorzy postanowili własnoręcznie wykonać świąteczne ozdoby i zawiesić je na bożonarodzeniowej choince. Tym razem na warsztaty zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzierzążni.
Dawniej przed świętami w wielu domach własnoręcznie przygotowywano ozdoby. Dzieci cięły bibułki i słomki, pracowicie sklejały ogniwa łańcuchów. Z delikatnych wydmuszek jaj powstawały mikołaje, ptaszki, pajacyki lub koniki. Malowano pięknie szyszki i orzechy. Powstawały papierowe łańcuchy, malowano karteczki z życzeniami, tworzono zabawki z drewna, kasztanów czy barwnych szkiełek. Z bibułki robiono koszyczki, w których znajdowały się orzechy. Wykonywano jeżyki, które zastępowały nam teraźniejsze bombki. Wtedy ich jeszcze nie było.
Na choince wieszaliśmy także jabłka z naszej jabłonki i tworzyliśmy ozdoby ze słomy. Taka choinka była czymś wspaniałym i miała dla mnie ogromne znaczenie. Żeby ją przystroić, trzeba było się wspólnie napracować. A teraz wystarczy pójść po dekoracje do sklepu – wspominała jedna z uczestniczek warsztatów.
Tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były rzeczy łatwo dostępne: jabłka, pierniki czy orzechy. Przystrojona w ten sposób choinka cieszyła nie tylko oczy dorosłych, ale też brzuchy dzieci – dodawali inni seniorzy.
Wspólne tworzenie ozdób choinkowych w większości domów przeszło do historii i dlatego nasi seniorzy postanowili tę tradycję przekazać młodszym. Okazało się, że większość dzieci nie wiedziała, co to są wydmuszki i jak można je ozdobić, żeby powstały z nich bożonarodzeniowe ozdoby.
Bombki choinkowe, jakie możemy dziś kupić na każdym kroku, są przepiękne, kolorowe, błyszczące i robią ogromne wrażenie. Jednak chwilami można poczuć tęsknotę za dawnymi, skromniejszymi ozdobami.
Co do samej choinki, wielu zastąpiło ją sztuczną, ze względu na wygodę. Nasza choinka też była sztuczna, ale zamiast sklepowych bombek zawisło na niej mnóstwo własnoręcznie wykonanych ozdób.
Projekt ,,Aktywny i kulturalny Senior” realizowany przez Stowarzyszenie Amicus dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,, Aktywni+,, na lata 2021-2025, edycja 2023.

Na początku listopada 2023 r. uczestnicy projektu „Aktywny i kulturalny Senior”  uczestniczyli w spotkaniu zaduszkowym, ...
08/11/2023

Na początku listopada 2023 r. uczestnicy projektu „Aktywny i kulturalny Senior” uczestniczyli w spotkaniu zaduszkowym, podczas którego prowadząca Pani Michalina Kierska zapoznała wszystkich z historią tego święta, a następnie seniorzy wykonywali stroiki na groby.
Zaduszki - Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych w kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegały się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich. Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. Jeszcze w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane pominkami, przypominkami, wypominkami, dziadami. Obrzędy te stały się inspiracją do napisania II części „Dziadów” przez Adama Mickiewicza.
W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, przyozdabia groby oraz zapala na nich znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami. We wschodnich częściach Polski urządzano w Zaduszki uczty, często organizowane na grobach, aby zapewnić sobie przychylność zmarłych i pomóc im w osiągnięciu spokoju.
W drugiej części spotkania przystąpiono do wykonania stroików, wiązanek na groby. Sztuczne kwiaty, ozdoby, gąbki zostały zakupione w ramach projektu, a część materiałów, głównie gałązki świerku, mahonii i innych roślin zimozielonych przynieśli sami seniorzy. Część osób tworzyła stroiki na drewnianych specjalnie do tego przygotowanych stelażach, niektórzy układali kompozycje kwiatowe w płaskich doniczkach wypełnionych ziemią lub florystyczną gąbką. Pod koniec spotkania był czas na podziwianie swoich dzieł, porównywanie ich z kompozycjami wykonanymi przez innych.
Projekt ,,Aktywny i kulturalny Senior” realizowany przez Stowarzyszenie Amicus dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,, Aktywni+,, na lata 2021-2025, edycja 2023.

📰🗞 GAZETA AKTYWNY SENIOR Zapraszamy do lektury drugiego numeru Naszej gazety "Aktywny Senior".Projekt pn. „Aktywny i kul...
29/10/2023

📰🗞 GAZETA AKTYWNY SENIOR
Zapraszamy do lektury drugiego numeru Naszej gazety "Aktywny Senior".

Projekt pn. „Aktywny i kulturalny Senior” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023

4 października odbyło się spotkanie uczestników projektu „Aktywny i kulturalny Senior ” poświęcone obyczajom związanym z...
09/10/2023

4 października odbyło się spotkanie uczestników projektu „Aktywny i kulturalny Senior ” poświęcone obyczajom związanym z kiszeniem kapusty oraz prowadząca Michalina Kierska przeprowadziła warsztaty zielarskie. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Amicus" Gminy Dzierzążnia dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,, Aktywni+,, na lata 2021-2025, edycja 2023.

🥬Na początku spotkania dyskutowano i wspominano jak w rodzinnych domach naszych seniorów kiszono kapustę.
Kiszenie kapusty było kiedyś wielkim wydarzeniem, które gromadziło całe rodziny. O walorach zdrowotnych i leczniczych kiszonej kapusty wiedziały już nasze prababcie, dlatego w każdym domostwie nie mogło zabraknąć beczki z kiszoną kapustą. Kiszenie rozpoczynało się wczesnym rankiem, a kończyło późnym wieczorem. Czas pracy przy kiszeniu kapusty umilano sobie opowieściami oraz śpiewem. Aby praca lepiej szła, śpiewano przyśpiewki, np. „Nie masz ci to, nie masz, jak u chłopa na wsi, psu ogon utnie, kapustę omaści”.
W zależności od liczebności rodziny kapustę kiszono w beczkach lub w wielkich garnkach kamiennych. Jak wspominali seniorzy, do kiszenia kapusty musiała być dobra beczka, najlepiej dębowa. Wykonywali je bednarze z okrawków dębowych. Każda przed użyciem musiała być dobrze wymoczona, dokładnie wymyta i wyparzona. Parowanie wykonywano przed samym napełnieniem w ten sposób, że na dnie beczki na kawałku blachy kładziono rozgrzany na ognisku lub w kuchni kamień, polewając go wodą. Potem beczkę nakrywano płótnem. Nowe beczki przynajmniej przez dwa tygodnie moczono, kilka razy zmieniając wodę. Do kiszenia przeznaczano kapustę białą, zupełnie dojrzałą, o głowach zwartych. Główki warzywa należało oczyścić z uszkodzonych liści, a obrane pokroić na połówki i poszatkować. Tę pracę najczęściej wykonywali mężczyźni na szatkownicy suwanej, jakiej niekiedy używa się do dziś. W dużych gospodarstwach lub w folwarkach, gdzie kiszono dużo kapusty, przychodzili z pomocą sąsiedzi.
Zakorzenionym w tradycji sposobem było udeptywanie kapusty w beczce bosymi nogami, co najczęściej robili chłopcy w czystych kalesonach, po uprzednim niemal rytualnym, dokładnym umyciu nóg. Kapustę do beczki wkładano partiami. Po włożeniu kolejnej warstwy, kapustę ugniatano chodząc w beczce dookoła ścianki. Niektóre z obecnych na spotkaniu pań dokładnie pamiętają, że w młodości też wskakiwały do beczki i udeptywały kapustę. Do jej ugniatania służyła też duża, drewniana goca, która często była pożyczana od sąsiadów, bo nie każda gospodyni ją miała.
Dziś mało kto kisi w domu kapustę i to w takich ilościach. Zgodnie z tradycją, kiszenie należało zakończyć do Wszystkich Świętych, bo inaczej kapusta mogła się nie ukisić.
Nie ma nic lepszego jesienią i zimą jak surówka z kiszonej kapusty do obiadu. Nie od dziś wiadomo, że to prawdziwe źródło zdrowia i naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Początek jesieni to już najwyższy czas na kiszenie kapusty. Nie potrzeba wiele - duży kamionkowy garnek lub słój, ostry nóż, dobra kapusta, odrobina cierpliwości i nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do roboty. Bo najlepsza jest oczywiście ta domowa kiszona kapusta, przygotowana z ekologicznych składników, bez zbędnych dodatków, takich jak ocet spirytusowy czy kwas cytrynowy. Kapusta kiszona przygotowana samodzielnie w domu ma zdecydowanie łagodniejszy i lepszy smak niż ta, którą oferują nam sklepy. Do kiszenia wybieramy jesienne odmiany białej kapusty. Główki powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, a więc raczej nie kupujmy ich w markecie. Lepiej jest wybrać się na targ lub odwiedzić gospodarstwa ekologiczne.
Właśnie taką kapustę kisiły panie i panowie obecni na zajęciach.

🌿 W drugiej części spotkania przeprowadzono warsztaty zielarskie. Prowadząca zapoznała uczestników zajęć z właściwościami, sposobem zbierania, suszenia ziół i przepisami na herbatki ziołowe. Poleciła też cytryniec chiński - roślinę (pnącze), które ma bardzo dużo właściwości leczniczych.
Zioła to postać leku, która składa się z jednego lub kilku wysuszonych i rozdrobnionych surowców roślinnych. Przygotowuje się z nich nalewki, wyciągi, a także odwary, napary i maceracje. Po odpowiednim przygotowaniu przeznaczone są do stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego. Można z nich zrobić naturalne kosmetyki. Leczenie ziołami jest znane i wykorzystywane już od lat. Surowce roślinne wykazują tak zróżnicowane działanie, że nie sposób wymienić wszystkich ich właściwości. Ze względu na różnorodność związków czynnych występujących w surowcach roślinnych działają one tak wszechstronnie, że nie sposób znaleźć schorzenie, w którym z mniejszym lub większym powodzeniem nie były lub nie są obecnie wykorzystywane zioła.

☕ PRZEPIS NA PRZEPYSZNĄ WŁASNORĘCZNIE PRZYGOTOWANĄ ZIELONĄ HERBATKĘ

Zdrowe młode liście: malin, winogron, czarnej porzeczki, wiśni (najlepsze stare odmiany), cytryńca chińskiego, jeżyny umyć, osuszyć, usunąć ogonki, porwać na mniejsze cząstki i wkładać partiami do słoika, starannie ubijając drewnianym tłuczkiem. Słoik zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na około 2 dni ( zależy od temperatury otoczenia), aż liście zmienią kolor. Następnie wyjąć je, większe można pokroić i powoli wysuszyć. Suchą herbatkę zapakować na przechowanie do papierowych torebek.

CYTRYNIEC CHIŃSKI – OWOC O PIĘCIU SMAKACH.
-obniża stężenie cholesterolu we krwi i normalizuje poziom cukru
-pomaga przy: depresji, senności, znużeniu psychicznym i zmęczeniu fizycznym
-uspokaja i zmniejsza stres
-stosowana przy: niedokrwistości, chorobach płuc, oraz wątroby
-lek na impotencję
-roślina mocno owocująca, mrozoodporna
Łodyga elastyczna i oplata pnie drzew, altan, pergol

Przedstawiamy harmonogram warsztatów w miesiącu październiku 🗓Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodz...
04/10/2023

Przedstawiamy harmonogram warsztatów w miesiącu październiku 🗓
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz osób starszych Aktywni + na lata 2021-25. Edycja 2023

18 września 2023 uczestnicy projektu Aktywny i kulturalny Senior ponowne spotkali się z tradycją dawnej wsi. Tym razem p...
19/09/2023

18 września 2023 uczestnicy projektu Aktywny i kulturalny Senior ponowne spotkali się z tradycją dawnej wsi. Tym razem przy ognisku, aby wspólnie uczestniczyć w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które kojarzy się z wykopkami. Spotkanie rozpoczęła prowadząca Michalina Kierska, która przybliżyła wszystkim informacje o wykopkach i informacje o ziemniakach.

🥔Co to są wykopki? Jak sama nazwa wskazuje, to wydobywanie z pola różnych warzyw, np. ziemniaków czy buraków. W Polsce wykopki najczęściej przypadają na ostatnie tygodnie września, choć wszystko zależy od odmian roślin i czasu ich zasiania oraz pogody.
Wraz z początkiem września w powietrzu wyczuwalne są już pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni. Nadchodzi czas zbioru płodów rolnych, a wykopki ziemniaków związane są z przygotowaniem zapasów na zimę. Jesienne zbiory warzyw tradycyjnie były okazją do integrowania lokalnych społeczności. Na wsiach panowało przekonanie, że praca w grupie jest lżejsza. Zatem rośliny zbierano z pól gromadnie – sąsiedzi wspólnie i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki.
Ziemniak nasz przaśny… jest jednym z najpopularniejszych warzyw, królujących w polskich domach i potrawach w nich przyrządzanych.
A z ziemniakami to było tak…Ojczyzną ziemniaka (kartofla, łac. solanum tuberosum) są tereny Ameryki Południowej, m.in. dzisiejszego Peru, Chile, Boliwii i Ekwadoru. Stąd gatunek ten rozprzestrzenił się na cały świat. Do Europy przywędrowały w połowie XVI wieku i zostały przywiezione na jednym ze statków wiozących łupy wojenne hiszpańskich konkwistadorów. Za ich sprawą, ziemniaki na stałe zawitały do Włoch, Francji, Anglii, Irlandii oraz dalej do Niemiec i Polski.
Kartofle czy ziemniaki? Zarówno pierwsze, jak i drugie określenie było i nadal funkcjonuje w codziennym użyciu. Wyraz kartofel pochodzi z języka włoskiego i używano wówczas nazwy tartufo, co znaczyło "trufla”. Stąd też został zapożyczony niemiecki Kartoffel, a dawniej Tartuffel, który zadomowił się w mowie potocznej. Co ciekawe, wynikało to z tego, że stare odmiany ziemniaków były uderzająco podobne do trufli i także rosły pod ziemią.
Z pewnością niemały wpływ na popularność ziemniaków w polskiej kuchni odegrała nasza historia. Do Polski trafiły po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Podobno podczas trwania odsieczy król wysłał do swojej Marysieńki wór ziemniaków. Początkowo uprawiano je jako roślinę ozdobną w ogrodach królewskich. Natomiast gdy rozpoczęto podawanie potraw ziemniaczanych w Wilanowie, nie wzbudziły one większego entuzjazmu. Później kojarzyły się z przeciętnością i pospolitością, ale miały też działanie lecznicze, np. przy dolegliwościach reumatycznych ręce i nogi obkładano gorącymi kartoflami.
Na wsiach także patrzono z nieufnością na ziemniaki. Początkowo przegrywały one z kaszami i chlebem. Dopiero za panowania Augusta II Mocnego zdobyły dużą popularność, gdyż według historii z Saksonii miał sprowadzać sadzeniaki wozami. Król codziennie domagał się, by do posiłków podawano mu półmisek smażonych ziemniaków. Właśnie wtedy zdobyły największe uznanie wśród elit magnackich i popularność wśród chłopów. Ziemniaki szybko zyskały swoich smakoszy i stały się wówczas jednym z podstawowych pokarmów w kuchni chłopskiej. Podawano je najczęściej z kapustą, ale przygotowywano też placki i baby ziemniaczane. Gotowane w łupinach, spożyte z solą i odrobiną masła stanowiły syty i smaczny pokarm dla pospólstwa. Pieczone w gorącym popiele miały smak kasztanów. Zaś wiele osób gotowało je z mięsem, a jeszcze inni smażyli w maśle, najpierw obrane, pokrojone i obgotowane w wodzie. Opis ten w pełni obrazuje jak wówczas polska kuchnia polubiła ziemniaki. Jednak dopiero na przełomie XIX/XX wieku stały się ważnym gospodarczo surowcem, a możliwości ziemniaczanego przetwórstwa były niezliczone. Powstawały nowe, wręcz udziwnione potrawy z ziemniakiem w roli głównej. Wtedy też na szeroką skalę był wykorzystywany w gorzelnictwie.
Współczesne regiony Podlasia, Wielkopolski, Śląska, Kaszub i Podkarpacia oraz innych rejonów szczycą się mnogością oryginalnych potraw regionalnych sporządzanych z ziemniaka. Można z nich przygotować różne sałatki, zupy, służą jako zasadniczy dodatek do dań głównych w formie gotowanej, pieczonej i smażonej, nadają się do zapiekanek, sporządzania kiszek ziemniaczanych, placków i babek, są składnikiem różnego rodzaju klusek, pierogów, kartaczy i krokietów.
Natomiast pieczenie ziemniaków w tradycji ludowej ma swoją obrzędowość. Związane było z wykopkami, które rozpoczynano w dzień świętej Tekli (23 września). Legenda głosi, że w dniu jej imienin mieszkańcy wsi obowiązkowo piekli ziemniaki w ogniskach, a każdy uczestnik odpustu musiał ich skosztować, gdyż były pożywieniem po ciężkiej pracy. W wykopki zaangażowane były głównie kobiety, ale też całe rodziny. Czasem korzystano również z pomocy sąsiedzkiej i wspólnie kopano motykami oraz zbierano ziemniaki na polu jednego gospodarza, a później u następnego. Dawniej kopaczki konne pracowały tylko u bogatszych gospodarzy i w ziemskich majątkach, przy zbiorze ziemniaków za pieniądze albo za ulęgałki (gruszki), także za zboże, za worek ziemniaków lub na tzw. odrobek, czyli pomoc przy zbieraniu kartofli z pola. Wykopanie i zebranie wszystkich plonów z pól musiało zakończyć się przed dniem świętej Jadwigi, przypadającym 16 października.
Współcześnie wielu rolników stosuje specjalne maszyny - kombajny lub kopaczki do warzyw bulwiastych. Kiedyś jednak cały ten proces wykonywało się ręcznie. Warto pamiętać, że wykopki powinny odbywać się w dzień suchy, w którym temperatura gleby przekracza 10 stopni Celsjusza. Późne odmiany ziemniaków można przechowywać do sześciu miesięcy w suchym pomieszczeniu, niepodatnym na mrozy.
Do wykopków często angażuje się całą rodzinę lub wiejską społeczność, która pomaga w wygrzebywaniu ziemniaków. Po skończonej pracy, w wielu miejscowościach, odbywają się spotkania przy ognisku, połączone ze słuchaniem lokalnej muzyki i pieczeniem wydobytych warzyw.
Nasi seniorzy również spotkali się przy ognisku na wspólne biesiadowanie, któremu towarzyszyło pieczenie kiełbasek i ziemniaków oraz śpiewy i wspomnienia z dzieciństwa związane z wykopkami. Seniorki wymieniły się również przepisami dań przygotowanych z ziemniaków. Potrawą szczególnie popularną w naszym rejonie jest tzw. kartoflak czyli babka ziemniaczana. Każda gospodyni ma własny sprawdzony przepis na przyrządzenie tego smakowitego dania.
Walory smakowe pieczonych ziemniaków podkreślił Julian Tuwim w swoim wierszu pt. „Kartofle”:
Czujesz? Ogniskiem pachną te pogańskie lata, Gdy iskrami trzaskały żagwie jałowcowe I dym wełnistym kłębem za wiatrem ulatał, I marszczyły się z żaru kartofle surowe.
[...] I nigdy tak kartofel podany do stołu Nie nęcił, jak ten właśnie, z przyswędem i węglem, Łapczywie wytrącony patykiem-pocięglem Z siwej, gorącej mąki leśnego popiołu.
Tradycja pieczenia ich w popiele jest w Polsce nadal podtrzymywana. Do dziś w małych miejscowościach można usłyszeć powiedzenie ”W dzień świętej Tekli, będziem ziemniaki piekli”...

Projekt Aktywny i kulturalny Senior realizowany przez Stowarzyszenie "Amicus" Gminy Dzierzążnia dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025, edycja 2023.

7 września br uczestnicy projektu pn. " Aktywny I kulturalny Senior " odbyli kolejną etnograficzną wycieczkę, tym razem ...
09/09/2023

7 września br uczestnicy projektu pn. " Aktywny I kulturalny Senior " odbyli kolejną etnograficzną wycieczkę, tym razem na Kurpie.
Na początku pod kierunkiem pani przewodnik zwiedziliśmy Myszyniec i uczestniczyliśmy w warsztatach bartniczych gdzie wykonaliśmy dekoracyjne świece woskowe, warsztaty poprowadziła pani Basia Bartniczka z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego.
Bartnictwo odradza się na Kurpiach, zostało wpisane w 2020 roku w Paryżu na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Światowego UNESCO, co dowodzi jego rangi i roli jaką odgrywało w dawnych czasach nie tylko na Kurpiach ale i w kraju. Następnie zobaczyliśmy Muzeum multimedialne w Dzwonnicy, Bazylikę Mniejszą i wieżę widokową .
Dzwonnica to najstarszy murowany obiekt na Kurpiach a obecnie Multimedialne muzeum; na poszczególnych ekranach prezentowana jest historia miejscowości, charakterystyka stroju kurpiowskiego czy tradycje bursztyniarskie. Do dzwonnicy przytwierdzone są żelazne "kuny", które służyły do karania mniejszych przestępców.
Bazylika określana mianem "Katedry Kurpiowskiej" i jeden z największych kościołów na Mazowszu, to główny ośrodek życia religijnego regionu, parafia swoimi korzeniami sięga XVII w., w środku polichromie z motywami ludowymi, zabytkowe feretrony z XVIII w. oraz ołtarze, świątynia posiada relikwie czterech świętych, na ścianie w kruchcie widnieje modlitwa "Ojcze nasz" w gwarze Kurpiowskiej.
Wieża widokowa wznosi się na wysokość 50m, z niej roztacza się wspaniały widok na całą miejscowość i okoliczne lasy - pozostałość dawnej Puszczy Kurpiowskiej. Po obiedzie pojechaliśmy do Kadzidła, gdzie Pan Paweł z Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle pokazał nam pamiątki po ksiedzu Mieszce, opowiedział o nim i przekazał wiele innych ciekawostek o miejscowości. Na zakończenie zwiedziliśmy Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle.
Obejrzeliśmy stare zabytkowe chałupy kurpiowskie, budynki gospodarcze, spichlerz, kuźnię, stodołę, oborę i inne. W chacie z Golanki z XIX wieku prezentowane jest dawne wyposażenie i meble, zapoznaliśmy się z wystrojem chat kurpiowskich, zajrzeliśmy do alkierza, dowiedzieliśmy się co to święty kąt, kula, śparogi itd.
Podczas powrotu do domu w autokarze uczyliśmy się kurpiowskich pieśni "Cerwonem zasiała" i "Moja mamo jado goście"
Projekt pn. „Aktywny i kulturalny Senior” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu etnograficznego po Kurpiach.

Przedstawiamy harmonogram warsztatów w miesiącu wrześniu 🗓Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny ...
04/09/2023

Przedstawiamy harmonogram warsztatów w miesiącu wrześniu 🗓
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz osób starszych Aktywni + na lata 2021-25. Edycja 2023

1 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Aktywny i kulturalny Senior”  z cyklu comiesięcznych spotk...
03/09/2023

1 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Aktywny i kulturalny Senior” z cyklu comiesięcznych spotkań poświęconych kulturze ludowej. Projekt ,,Aktywny i kulturalny Senior,, realizowany przez Stowarzyszenie Amicus dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,, Aktywni+,, na lata 2021-2025, edycja 2023.
Spotkanie tym razem poświęcone było ludowym zwyczajom dożynek . Prowadząca spotkanie przypomniała , że czas zakończenia żniw był nazywany w kulturze ludowej dożynkami, wyżynkiem, zażynkiem. W ramach symbolicznego zakończenia żniw na polu zostawiano nieskoszone „dwie kosy” zboża, które związywano powojem (by się nie pochyliło) i nazywano kozą lub przepiórką. Zboże to dożynano dopiero przed 15 sierpnia, by kłosy wykorzystać do zrobienia ziela na święto Matki Boskiej Zielnej, dlatego z czasem zaczęto świętować dożynki 15 sierpnia. Po udekorowaniu przepiórki, kobiety wiły dwa wianki – którymi obdarowywano najlepszych żniwiarzy: żeńcę – czyli mężczyznę najlepiej koszącego zboże oraz podbieraczkę – kobietę, która najszybciej podbierała skoszone zboże i robiła z niego snopy. Tak ustrojeni przodownicy pracy szli wraz z pozostałymi uczestnikami żniw do dworu lub gospodarza. Właścicielowi ziemskiemu i jego żonie przekazywano wianki. Pod kierunkiem Pani Michaliny Kierskiej uczestnicy projektu wykonali wieniec dożynkowy, który został wykorzystany podczas dożynek gminno-parafialnych w Nowym Guminie. Serdecznie dziękujemy pani Michalinie Kierskiej za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu pięknego wieńca dożynkowego.
Podczas sierpniowych warsztatów muzyczno-teatralnych chórzyści pod kierunkiem pana Łukasza Zarzyckiego, zgodni ze starą prawdą - "trening czyni mistrza", poznawali i intensywnie ćwiczyli opracowany pod nich repertuar. Chórzyści stają się bardziej świadomi tego, jak działają ich głosy, uczą się technik oddychania, a przede wszystkim ćwiczą i wzmacniają swój głos. Utwory, na których bazują, są dla większości uczestników znane, ale mimo wszystko dość wymagające, dlatego potrzeba wielu prób jest duża. Już niebawem pierwsze efekty ciężkiej, ale bardzo przyjemnej pracy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Adres

Pluskocin 25
Dzierzaznia
09-164

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Aktywny i kulturalny Senior umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria