Lata powojenne - to lata, w których „szalały pożary”…
Podczas organizacji życia gminy Dubeninki i napływu ludności osiedlowej powstawały często pożary, które były poniekąd plagą. Spowodowane one były głównie złym stanem urządzeń kominowych w budynkach, okresami suszy, wybuchami niewypałów z okresu wojny, a w wielu przypadkach wzniecone przez szabrowników plądrujących opustoszałe mienie niemieckie.
Wobec takich faktów ludzie zaczynali rozumieć, że nie mogą, żyć w odosobnieniu i liczyć tylko na swoje siły. Jedną z dróg zabezpieczenia własnego mienia była konieczna Organizacja Straży Pożarnej. Poczynienia były oparte na zarządzeniu władz starostwa w 1947r., który w walce z pożarami na terenie powiatu gołdapskiego ogłosił alarm przeciwpożarowy dla całego rejonu i powoływał stałe dyżury przy telefonie, nakazując utworzyć w oparciu o posterunki Milicji Obywatelskiej i element osadniczy - Ochotnicze Straże Przeciwpożarowe oraz stałe patrole lotne na terenie wszystkich gmin. Ponadto w każdej gminie nakazywał również powołać grupę operacyjną, złożoną z 5 osób na czele z sołtysem, zdolna w każdej chwili podjąć akcję gaśniczą pożaru. Całością spraw organizacyjno-nadzorczych władze starostwa obarczały wójtów i sekretarzy gmin. Natomiast za pożary powstałe na terenie gromad, odpowiedzialnym czynił sołtysów. W latach powojennych pracowano intensywnie przy dalszej organizacji straży pożarnych. z inicjatywy mieszkańców wsi Dubeninki powołana została jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubeninkach. Pierwszym Naczelnikiem OSP został wybrany dh Witold Jabłoński. Wówczas ciężka sytuacja powojenna nie pozwalała na stworzenie dogodnych warunków do działania. W tym okresie wówczas nie było problemu z pomieszczeniem na strażnicę. Obiekt zniszczony działaniami wojennymi potrzebował remontu. Mieszkańcy widząc potrzebę ze strony zagrożenia przeciwpożarowego, nie czekali na pomoc władz gromadzkich w sprawach finansowych, rozpoczęto odnawianie budynku w ramach czynów społecznych. Alarmy ogłaszano używając metalowej trąbki lub używając metalowej felgi od koła. Po kilku latach działalności rozpoczęto organizowanie różnego rodzaju imprezy kulturalno – rozrywkowe. W roku 1956 jednostka OSP zakupiła pompę spalinową, kaski ochronne, węże oraz kilka mundurów strażackich. W roku 1965 w związku z dużym zagrożeniem pożarowym jednostka otrzymała pierwszy samochód typu STAR 25 (skrzyniowy) do przewożenia sprzętu do akcji ratowniczych i strażaków. Od tego czasu powstała jednostka typu „S 1”. Z roku na rok swoją działalnością, zdyscyplinowaniem Druhów i działaniem w terenie, bez zastrzeżeń przybywało więcej nowoczesnego sprzętu. Problemem w tym okresie była stara nie remontowana remiza, która wówczas groziła zawaleniem. W 1968 roku ponownie przeprowadzono remont strażnicy z możliwością organizowania zabaw wiejskich. W 1989 roku dh Bolesław Korenkiewicz wraz z Urzędem Gminy w Dubeninkach podjeli decyzję o rozbudowie. Dzisiejszy obiekt który znajduje się w Dubeninkach przy ulicy Granicznej posiada trzy garaże, świetlicę oraz pomieszczenia socjalne, które służą strażakom jak i mieszkańcom Dubeninek. W roku 1995 Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej RP Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubeninkach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
11 grudnia 2020 roku dzięki zaangażowaniu Zarządu, strażaków, samorządu Gminy Dubeninki jednostka otrzymała pierwszy nowy samochód ratowniczo gaśniczy matki MAN 13.290. Było to największe wydarzenie w historii jednostki i całej miejscowości.