04/03/2026
Gmina Dopiewo realizuje projekt pod nazwą „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap II”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (Działanie 3.2: Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w ramach ZIT). Projekt realizowany jest przez Miasto Poznań jako Partnera Wiodącego wraz z 16 Partnerami.
W ramach zadania w Gminie Dopiewo zrealizowane zostaną roboty budowlane związane z budową dróg dla pieszych i rowerów w ramach zadań pn. „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Konarzewa do Trzcielina (wzdłuż drogi powiatowej nr 2412P)”, „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Więckowic do Dopiewa (wzdłuż drogi powiatowej nr 2403P)”, „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Plewisk do Gołusek (wzdłuż drogi powiatowej nr 2416P)”.
Efektem projektu będzie wybudowanie około 53 km nowej infrastruktury rowerowej, budowa oraz rozbudowa 14 zintegrowanych węzłów przesiadkowych, utworzenie 6 obiektów Bike&Ride i 5 obiektów Parkuj i Jedź, dodatkowo szeroko zakrojone działania edukacyjno-promocyjne.
Główną grupą docelową są mieszkańcy Metropolii Poznań, w tym ludność gmin zaangażowanych w projekt. Głównym celem projektu jest integracja poszczególnych komponentów transportu zbiorowego oraz podniesienie konkurencyjności komunikacji zbiorowej i rowerowej względem samochodów osobowych. Kluczowym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa stanu środowiska przyrodniczego poprzez trwałą zmianę nawyków transportowych mieszkańców aglomeracji.
Wartość całego projektu realizowanego w latach 2024-2028 wyniesie 244 560 996,20 zł, z czego wysokość wkładu z Funduszy Europejskich dla całego Projektu: 120 926 984,03 zł. Szacowany koszt zadania realizowanego przez Gminę Dopiewo to 18 224 518,33 zł, przy dofinansowaniu na poziomie 10 747 446,00 zł