Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie

Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie SP nr 38 im. Ludwika Zamenhofa ul. Sikorskiego 56, kontakt: tel. 34 506 50 06 ; e-mail: [email protected] Sikorskiego 56. Edmund Patorski. A. Nowara, R.

HISTORIA SZKOŁY



LATA PRZEDWOJENNE

Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie mieści się przy ul. To jedna z najstarszych szkół w tym mieście. Jej historia sięga 1919 roku kiedy to najprawdopodobniej została powołana do życia jako Szkoła Powszechna Nr 1. Nie miała wtedy swojej s

iedziby. Lekcje odbywały się w prywatnych domach przy ul. Wieluńskiej 16 i Wieluńskiej 14. Niestety, autorka niniejszego szkicu nie dotarła do aktu powołującego tę placówkę do życia. Jedyne dokumenty z początków życia szkoły to księgi zawierające arkusze ocen. Najstarsza dotyczy roku szkolnego 1921/22. Dzieci uczyły się religii, języka polskiego, matematyki, przyrody, geografii, historii, rysunków, robót, śpiewu, gry i gimnastyki, robót kobiecych, a skala ocen była następująca: 4-b.dobrze, 3-dobrze,2-dostatecznie,1-niedostatecznie. Pierwszym kierownikiem był najprawdopodobniej p. Razem z nim pracowali: p. Rittel lub Kittel, F. Dobrzymiewicz, J. Bien, F. Kulej, J. Butrymowicz, p. Dobiecka, p. M. Sokołowska, p. Chmielewska, p. Osmęda. Dzielnica, w której pracowała szkoła, była dzielnicą robotniczą, a więc biedną. Rodzice nie zawsze potrafili bądź mogli właściwie zająć się dziećmi. W 1924 roku Szkoła Powszechna nr 1 kierowana przez p. E. Patorskiego w dalszym ciągu pozbawiona była własnego budynku, a lekcje dla 729 uczniów dbywały się w wynajętych salach następujących budynków: ul. Wieluńska 16 , ul. Stara 16, Rynek Wieluński 2, Św. Barbary ul. ks. Kordeckiego. Kancelaria szkoły mieściła się przy ul. Wieluńskiej 16. Nauka trwała od godziny 8 - 18.W 1928 roku siedzibą SP nr 1 staje się kamienica przy ul.7 Kamienic 11. Nauka odbywała się na dwie zmiany w 6 salach. W skład szkoły weszły jeszcze dwie sale na Lisińcu, gdy ten został włączony w granice miasta. W tym też roku SP nr 1 otrzymuje imię ks. Szkoła Powszechna nr 1 im. Kordeckiego była szkołą III stopnia, realizującą program 7 klas. Do obwodu szkoły (w 1935 roku) należą ulice: Bielska, Chłopickiego (dziś Sikorskiego) od numeru 136 do końca, Ewy, św. Jana (chłopcy),Kujawska, Lisiniecka, Łódzka, Mazowiecka, Paulińska (dziś Kubiny), Polewska, św. Rocha, 3 Maja (chłopcy), Stara, Rynek Wieluński, Zaułek Wieluński ,Wieluńska (chłopcy). Kierownikiem SP nr 1 był w dalszym ciągu p. Patorski wspaniały nauczycieli wychowawca, dobry organizator i gospodarz. To on zaadaptował do celów szkolnych dodatkowo izby lekcyjne przy ul.3 Maja. Tam i na Lisińcu uczyły się dzieci z kl. I-IV pod kierunkiem takich nauczycieli jak: Wojciech Bielecki, Stanisław Zach, Helena Grubieniowa, Ludwik Orleański. Oprócz nich w skład grona wchodzili: p. E Czarnołęski, małżeństwo Józef i Feliksa Wasikowie, Helena Kern, Sobieraj, Henryk Pietrzak, Eugeniusz Krajewski, Emilia Walczak i ks. prefekt Gawron. Szkoła przy ul.7 Kamienic tętniła życiem, prężnie działała opieka szkolna. To właśnie zaangażowanie rodziców i innych mieszkańców dzielnicy sprawiło, że szkoła bogaciła się w nowe książki do biblioteki, pomoce naukowe, można było prowadzić dożywianie dzieci. Czas jednak mijał, zmieniały się warunki pracy i życia w szkole. Przybywało dzieci, a budynek przy ul.7-Kamienic 11 starzał się i niszczał przez nikogo nie konserwowany. Trudne warunki lokalowe miały także inne szkoły częstochowskie. Dopiero tuż przed II wojną światową Zarząd Miejski wybudował dwa gmachy szkolne przy ul. Sabinowskiej i ul. Chłopickiego 178 kosztem 423 tys. zł. Nowy budynek zaprojektowany przez inż. Czesława Janickiego i inż. arch. Edwarda Usakiewicza wybudowano dla SP nr 1 przy ul. Chłopickiego 178 (dziś Sikorskiego 56). Otwarcie nowej siedziby nastąpiło w 1938 roku i było wielkim wydarzeniem dla uczniów, ich rodziców i mieszkańców dzielnicy. Budynek był nowoczesny, z jasnymi, słonecznymi salami, przestronnymi korytarzami. Przewidziano w nim centralne ogrzewanie, umywalnie, natryski (ciepła i zimna woda). Dookoła posadzono krzewy i młode lipy, które zdobią go do dziś. LATA WOJNY I OKUPACJI

Lata II wojny światowej i okupacji to najtrudniejszy okres w historii SP nr 1. Złożywszy stosowny wniosek władzom niemieckim , szkoła wznowiła działalność w budynku przy ul. Chłopickiego 178. Jednak budynek ten został jej odebrany. Odtąd szkoła jest rozproszona i ustawicznie przenoszona: ul. Chłopickigo 178,ul. Dąbrowskiego 14, Kruszwickiej 2/4, Paulińskiej 12 (2 razy), Al. NMP 56 (gmach gimnazjum 2 razy), Waszyngtona 62, św. Rocha 37. Działania okupanta skierowane przeciw polskim nauczycielom nie omijają nauczycieli SP nr 1. Aresztowano, a następnie wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu następujących pedagogów:
p. Edmunda Patorskiego
p. Henryka Pietrzaka (obaj aresztowani w lutym 1941)
p. Stanisława Zacha
p. Wojciecha Bieleckiego (obaj aresztowani w lipcu 1941}
p. Edwarda Szwarca aresztowany we wrześniu 1941
p. Czesława Milkę
p. Henryka Szubę (obaj aresztowani 4 czerwca 1942)
Niestety , żaden z nich nie przeżył obozowej męki. Piękną kartę polskiego szkolnictwa zapisali nauczyciele tajnego nauczania. I tu nie zabrakło nauczycieli SP nr 1: pp. Feliksy i Józefa Wasik, p. Piotra Skibińskiego, p. Janiny Kielar, p. Ludwika Orleańskiego, p. Emilii Jawornik z domu Walczak. SZKOŁA W OKRESIE POWOJENNYM

Piękny nowy budynek otwierany z taką radością w 1938 roku, w 1945 był zdewastowany, bo Niemcy urządzili w nim szpital polowy. Tuż po wyzwoleniu kierownik szkoły p. R. Szymczyński i p. Jawornik postanowili przywrócić szkołę do życia. Pracy było bardzo dużo, ale przystąpiono do niej z wielkim zapałem. Jak zwykle pomagali rodzice, którzy przekazywali szkole niezbędny sprzęt: krzesła, ławy, stoły. Rozpoczęto remont. Już w maju szkoła była na tyle gotowa do pracy, że urządzono w niej pierwsze zebranie polonistów. Dla nich lekcję pokazową w klasie V prowadziła p. Emilia Jawornik. Nowym kierownikiem szkoły zostaje p. Bronisław Klimczak. Życie szkolne nabiera tempa i rumieńców-rozwijają swą działalność organizacje młodzieżowe: drużyna harcerska męska i żeńska, szkolne koło PCK, powstaje pierwsza szkolna biblioteka z wydzielonym księgozbiorem dla analfabetów. Równolegle trwa odbudowa i odnawianie gmachu, uzupełnianie i naprawa ogrodzenia, porządkowanie boiska. Ciągle pozostaje sporo do zrobienia. Praca jest bardzo trudna, bo klasy liczą nawet 60 uczniów. Do tego dochodzą trudne warunki spowodowane ciężką sytuacją materialną nauczycieli i dzieci. Te najbiedniejsze są dożywiane - około 200 dzieci. Darmowe posiłki dla nich składały się z chleba ze smalcem i białej kawy. W kwietniu 1948 roku z okazji konferencji polonistów gościł w szkole Gustaw Morcinek. Wielkim osiągnięciem było zradiofonizowanie w 1949 roku wszystkich izb lekcyjnych i korytarzy. Od 01.09.1960 w budynku 7 klasowej Szkoły Powszechnej nr 1 przy ul. Sikorskiego 56 rozpoczęła działalność nowa szkoła średnia - Liceum im. K. Świerczewskiego. Obie placówki połączono. Szkoła nosi nr 7. W 1962 roku w wyniku reformy utworzono"12-latkę". Szkoła otrzymała nazwę: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 5 im. Zmienia się kierownictwo. Odchodzi p. Bronisław Klimczak, a od 1963 roku nowym dyrektorem jest p. mgr Antoni Kwieciński. Przybywają nowi nauczyciele specjaliści z wyższym wykształceniem. W 1965 roku następuje podział szkoły na podstawówkę i liceum ogólnokształcące. Zmienia się wówczas nazwa i numer szkoły. Od września 1965 roku aż do dziś dawna SP nr 1 nosi nazwę Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie. Budynek także podzielono. W starej części, wybudowanej w 1938 roku ,ulokowano podstawówkę, w nowej, dobudowanej po wojnie, VIII Liceum im. Stan taki trwał do momentu likwidacji liceum czyli do 1979 roku. Wtedy decyzją władz oświatowych SP 38 przenosi się do części budynku zwolnionej przez liceum, a do starej części wprowadza się Szkoła Podstawowa Specjalna nr 5. Odtąd obie szkoły będą dzielić budynek przy ul. Sikorskiego 56 przez kilka lat - bo do czerwca 1999 roku. W dniu 14.10.1987 roku SP nr 38 otrzymała imię dr Ludwika Zamenhofa. Akt nadania imienia nastąpił podczas uroczystej akademii, na której obecni byli przedstawiciele władz oświatowych i władz miasta. I odtąd pełna nazwa naszej szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa nr 38 im. dr Ludwika Zamenhofa. Przez wszystkie powojenne lata SP nr 1,a potem SP nr 38 były widoczne w mieście poprzez osiągnięcia swych uczniów i nauczycieli. Uczniowie zainteresowani sportem zdobywali i zdobywają dla szkoły puchary, dyplomy i wyróżnienia w różnych dziedzinach sportu. Piękną kartę w historii szkoły zapisało szkolne koło PCK. Jego opiekunką była p. mgr Stefania Gorzelak, która prowadziła je od 1965 do 1993 roku. Koło w 1967 roku otrzymało dyplom za zdobycie II miejsca w Zlocie Posterunków Sanitarnych PCK. Członkowie koła wykonywali szereg prac społecznych na rzecz Domu Dziecka i Państwowego Domu Opieki przy ul. Wieluńskiej. Dzieci pomagają seniorom, odwiedzając pensjonariuszy Domu z okazji Dnia Kobiet, Dnia Babci i Dziadka, prezentując program artystyczny i obdarowując gospodarzy drobnymi upominkami. Członkowie koła włączają się aktywnie do wszystkich akcji organizowanych przez PCK na terenie miasta i kraju. Prężnie już od kilkunastu lat działa Młodzieżowa Akademia Życia pod opieką p. mgr B. Całus. Dzieci przygotowują występy artystyczne o tematyce p/a prezentując je nie tylko na terenie szkoły, ale także i w mieście. W naszej szkole działa także drużyna harcerska i zuchowa. Opiekunką 45CDH Vagabunda jest od wielu lat dh. hm. Anna Dymek. Pod jej opieką harcerze brali udział we wszystkich akcjach Hufca i Komendy Chorągwi Częstochowskiej, uczestniczyli w biwakach i rajdach. Latem druhna Anna Dymek zabiera swoich harcerzy na obóz do Targanic w Beskidach. Uczniowie szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych. I tu dochowaliśmy się laureatów z fizyki, geografii, j. polskiego i historii. Od wielu lat jesteśmy uczestnikami konkursów matematycznych: międzynarodowego "KANGUR" i ogólnoeuropejskiego "ALFIK". I w tych konkursach nasi młodzi matematycy mogą pochwalić się wspaniałymi sukcesami. Bierzemy też udział w konkursie dotyczącym znajomości Biblii. I w tej dziedzinie zanotowaliśmy sukcesy. Do tradycji szkoły wszedł też doroczny konkurs kolęd organizowany przez Samorząd Uczniowski klas młodszych i starszych. W życiu współczesnej szkoły niezwykle ważna jest integracja z lokalnym środowiskiem. Temu celowi służy organizowany już od czterech lat festyn środowiskowy. Ciekawy program tego niedzielnego spotkania mieszkańców dzielnicy ze szkołą przyciąga wiele osób. Sporą atrakcją festynu jest losowanie głównej nagrody, którą jest rower górski. Losuje się także inne cenne nagrody, które udaje się pozyskać dzięki sponsorom. Dziś SP nr 38 im. dra Ludwika Zamenhofa kierowana przez p. mgr Annę Dymek to tętniąca życiem placówka, która cieszy się sympatią uczniów i rodziców. Dzięki temu swe stałe miejsce w środowisku. KIEROWNICY I DYREKTORZY

Szkoła Powszechna nr 1 im. Augustyna Kordeckiego
Edmund Patorski 1919 do lutego 1941
Ludwik Orleański 1941/42
Seweryn Salomonowicz 1942/43
Roman Szymczyński 1943 - 01.09.1945
Bronisław Klimczak 1945 - 1963
1960 - 1962 Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 7 w Częstochowie
1962 - 1965 Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 5 im. gen. Karola Świerczewskiego
Antoni Kwieciński 1963 - 1965
od 01.10.1965 - Szkoła Podstawowa nr 38
od 14.10.1987 - Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa
Bogumił Czyżewski 1965 - 10.1968
Roman Rosiek od 10.1968 - 1971
Monika Sochańska 1971 - 1979
Jerzy Lisowski 1979 - 1991
Ewa Dobrzyńska 1991 - 1998
Anna Dymek 1998 do chwili obecnej

Harmonogram zakończenia roku szkolnegoMsza święta – 25 czerwca 2026 r. (czwartek) godz. 9.0026 czerwca 2026 r. (piątek)8...
23/06/2026

Harmonogram zakończenia roku szkolnego

Msza święta – 25 czerwca 2026 r. (czwartek) godz. 9.00

26 czerwca 2026 r. (piątek)
8.30-9.30 sala widowiskowa - klasy IV-V

9.00- 9.30 boisko szkolne - klasy I-III

10.00-11.00 sala widowiskowa - klasy VI, VIIa, VIIb

11.30-12.30 sala widowiskowa - klasy VIIc, VIId, VIII

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY dla klas 4-8 "TRZYMAJ FORMĘ”W związku z programem profilaktyki zdrowotnej „TRZYMAJ FORMĘ...
23/06/2026

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
dla klas 4-8 "TRZYMAJ FORMĘ”

W związku z programem profilaktyki zdrowotnej „TRZYMAJ FORMĘ”, ogłaszamy konkurs na zdjęcie przedstawiające, w jaki sposób dbasz o formę.
Prześlij zdjęcie, które przedstawia jak uprawiasz swój ulubiony sport.

Fotografie można przesyłać na dowolny poniżej wymienionych
służbowych adresy mailowych organizatorów:
[email protected]
[email protected]
[email protected]
przez okres wakacji i do 25 września 2026 r.
Szczegóły w regulaminie konkursu na stronie internetowej szkoły.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, które pomogą w utrzymaniu dobrej formy!🤩

Podsumowanie osiągnięć naszych uczniówW dniach 17 i 18 czerwca w naszej szkole odbyły się uroczyste apele podsumowujące ...
23/06/2026

Podsumowanie osiągnięć naszych uczniów
W dniach 17 i 18 czerwca w naszej szkole odbyły się uroczyste apele podsumowujące osiągnięcia uczniów w roku szkolnym.
17 czerwca miał miejsce apel dla klas 5–8, podczas którego wyróżniono uczniów osiągających wysokie wyniki w konkursach i zawodach. Wręczono liczne nagrody i dyplomy, doceniając zaangażowanie, pracowitość oraz rozwijanie talentów.
18 czerwca odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów klas 1–4. Został on poprzedzony występem Szkolnego Koła Teatralnego, który nagrodzono gromkimi brawami. Następnie wyróżniono uczniów za ich osiągnięcia w konkursach, zawodach
i akcjach edukacyjnych, wręczając nagrody oraz dyplomy.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów oraz radości z rozwijania swoich pasji.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za całoroczną pracę, zaangażowanie i wsparcie, które przyczyniły się do licznych osiągnięć naszej szkolnej społeczności.

W Dniu Dziecka klasy 6a i 6b wybrały się na tradycyjną krajoznawczą wycieczkę do ,,naszego" Olsztyna. Mimo pogody, która...
23/06/2026

W Dniu Dziecka klasy 6a i 6b wybrały się na tradycyjną krajoznawczą wycieczkę do ,,naszego" Olsztyna.
Mimo pogody, która nas straszyła czarnymi chmurami, wycieczka bardzo się udała. Były gry, zabawy integracyjne, lody, a także krótka lekcja historii.
Dwa tygodnie później owe klasy wybrały się na kolejną wycieczkę, gdzie tym razem odbyły spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Jedną z atrakcji była Jaskinia Nietoperzowa. Przewodnik, a nawet same nietoperze, które w jaskini swobodnie latały, oprowadzili nas, tworząc niezwykły klimat. Przerwą pomiędzy atrakcjami był pyszny obiad w historycznym miejscu, który kiedyś funkcjonował jako dworzec autobusowy. Drugą częścią wycieczki był przejazd na lotnisko w Balicach. Tam udaliśmy się do Centrum Edukacji Lotniczej, gdzie odbyły się warsztaty, które przybliżyły nam tajemnice podróżowania - od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu. W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Podsumowaniem było poznanie głównego budynku lotniska i przejście z instruktorem na taras widokowy. Tam nasi gospodarze na bieżąco informowali nas, które samoloty startują, a które lądują na płycie lotniska. Ten ostatni punkt wycieczki pozwolił nam się rozmarzyć i poczuć klimat podróżowania podczas wakacji!

19 marca 2026 r. odbyła się ###V Jubileuszowa Edycja  Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur.Z naszej szkoły ud...
20/06/2026

19 marca 2026 r. odbyła się ###V Jubileuszowa Edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur.
Z naszej szkoły udział wzięło 28 dzieci.
Uczniowie z najwyższymi wynikami mieli możliwość odebrać nagrody i wyróżnienia podczas uroczystej gali na Politechnice Częstochowskiej, która odbyła się 15 czerwca.
Byli to Maria Mila z kl. 4a oraz Franciszek Fliciński z kl. 4b, którzy uzyskali wynik bardzo dobry, a także Antoni Ziębiński kl. 6a i Oliwer Gosławski z kl. 8b z wynikiem wyróżniającym.
Serdecznie im oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku szkołnym spotkanie w ramach projektu z Edukacji regionalnej „Cudze chwalicie, swe...
19/06/2026

Dzisiaj odbyło się ostatnie w tym roku szkołnym spotkanie w ramach projektu z Edukacji regionalnej „Cudze chwalicie, swego nie znacie". Naszą 38. odwiedzili byli kolarze – Przemysław Kott – 5–krotny uczestnik Tour de Pologne, zwycięzca wielu wyścigów oraz Grzegorz Gronkiewicz – Mistrz Polski w kolarstwie szosowym z 2002 roku, pierwszy kolarz z Częstochowy, który wygrał indywidualnie etap TdP, potem zawodowy kolarz. Opowiadali o początkach swojej kariery, o jej przebiegu i o tym, czym zajmują się dzisiaj . Obecnie Grzegorz Gronkiewicz „Gronek” to Prezes, a Przemysław Kott „Kotek” V-ce Prezes klubu Kolejarz Jura Częstochowa, gdzie szkolą się młodzi adepci kolarstwa. Ponadto Przemysław Kott to właściciel sklepu Giant Częstochowa i wieloletni sponsor głównej nagrody – roweru na naszych szkolnych Festynach Rodzinnych. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. A „Gronek”, „Kotek”, prowadzący spotkanie, nauczyciel historii – Piotr Skuza oraz dwójka uczniów, zagrali w kapsle - jedną z ulubionych rozrywek młodych ludzi w czasach rozgrywanego kiedyś i bardzo popularnego Wyścigu Pokoju. Zwycięzcą, jak na mistrza przystało, został Grzegorz Gronkiewicz.
Spotkanie przygotowali i zorganizowali Pan Piotr Skuza, Pani Agnieszka Czerwińska, Pani Agnieszka Urbańczyk i Pan Konrad Dawid.
https://www.youtube.com/watch?v=iq3vxOEkIg8

🔬🧪 Piknik Naukowy 2026 🧪🔬Czerwiec w naszej szkole już od kilku lat nieodłącznie kojarzy się z Piknikiem Naukowym, który ...
18/06/2026

🔬🧪 Piknik Naukowy 2026 🧪🔬
Czerwiec w naszej szkole już od kilku lat nieodłącznie kojarzy się z Piknikiem Naukowym, który tradycyjnie przygotowują uczniowie klas ósmych dla swoich najmłodszych koleżanek i kolegów z klas pierwszych.
Ósmoklasiści po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, prezentując ciekawe doświadczenia i pokazy naukowe. Co najważniejsze, pierwszoklasiści mogli nie tylko obserwować eksperymenty, ale także samodzielnie wykonywać wiele z nich pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek.
Wśród atrakcji znalazły się m.in.:
⚡ wytwarzanie prądu z cytryn,
🍋 eksperymenty z cieczą nienewtonowską,
💧 pokaz działania silnika wodnego,
🎈 doświadczenia z balonami i cieczami o różnej gęstości,
🔍 oraz wiele innych fascynujących eksperymentów.
Najmłodsi uczniowie byli zachwyceni! Z ogromnym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia, zadawali mnóstwo pytań i odkrywali, że nauka może być świetną zabawą.
Dziękujemy ósmoklasistom za przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia i podzielenie się swoją wiedzą oraz pasją do nauki.
📸 Mamy dla Was zdjęcia z pikniku – zobaczcie sami, jak wiele się działo!

Spotkanie rekonstrukcyjne15 czerwca nasza sala widowiskowa zamieniła się w średniowieczną osadę. Odwiedzili nas panowie ...
18/06/2026

Spotkanie rekonstrukcyjne
15 czerwca nasza sala widowiskowa zamieniła się w średniowieczną osadę. Odwiedzili nas panowie Sebastian Pala, Michał Chrząszcz oraz Michał Tyras - pasjonaci rekonstrukcji walk rycerskich, o których z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli naszym uczniom. Dzieci dowiedziały się, ile ważył ekwipunek rycerza, jak wyglądała zbroja, narzędzia średniowieczne czy naczynia używane przez społeczeństwo w tym okresie. Mogły dotknąć prawdziwych elementów zbroi, co było dla wszystkich bardzo ekscytujące. Była to niezmiernie ciekawa i aktywna lekcja historii.

⚖️Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską – lekcja, która zostaje w pamięci.⚖️17 czerwca uczniowie klasy 4c oraz 6c ucz...
18/06/2026

⚖️Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską – lekcja, która zostaje w pamięci.⚖️

17 czerwca uczniowie klasy 4c oraz 6c uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu edukacyjnym pt. „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”, zorganizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oraz Fundację RHEA.
Gościem wydarzenia była sędzia Anna Maria Wesołowska, która w niezwykle ciekawy i przystępny sposób poruszała temat odpowiedzialności za własne zachowanie, bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież we współczesnym świecie.
Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły autentyczne historie z życia, oparte na sprawach, które pani Sędzia rozpatrywała podczas swojej wieloletniej pracy zawodowej. Przytoczone przykłady pokazały, jak pozornie błahe decyzje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i życiowych. Dzięki temu przekaz był bardzo wiarygodny i skłaniał do refleksji.
Spotkanie było cenną lekcją odpowiedzialności, rozwagi oraz świadomego podejmowania decyzji. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym wartościowym wydarzeniu i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom dokonywać mądrych i bezpiecznych wyborów na co dzień.

Przyjazna szkołaRządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży „Przyjazna szkoła” w latach 2025 – 20...
18/06/2026

Przyjazna szkoła

Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży „Przyjazna szkoła” w latach 2025 – 2027

Tytuł programu: Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży
„Przyjazna szkoła” w latach 2025–2027

Grupa docelowa

Program jest skierowany do szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, którzy spełniają warunki określone w programie.

Realizacja programu wspiera funkcjonowanie całej społeczności szkolnej, w tym dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa z krajów innych niż Ukraina, które pobierają naukę w polskich szkołach, ich polskich rówieśników, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.

Cel programu

Głównym celem programu jest wsparcie szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, poprzez stworzenie warunków, w których całe społeczności szkolne czują się bezpiecznie, a dzieci i młodzież mogą budować przyjazne relacje rówieśnicze oraz rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Zakres wsparcia

Moduł 1. „Pomoc asystenta” – dofinansowanie zatrudnienia asystentów, o których mowa w art. 165 ust. 8a ustawy Prawo oświatowe. Asystent m.in. diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania mające na celu przystosowanie się ucznia do nowych realiów, jego funkcjonowanie w polskich szkołach oraz umożliwienie mu w dalszej kolejności wyrównania szans edukacyjnych na tle całej społeczności szkolnej.

Moduł 2. „Dobrostan społeczności szkolnej”, którego celem jest realizacja różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, w tym:
- wsparcia uczniów poprzez konsultacje specjalistyczne, specjalistyczną pomoc psychologiczną, doradztwo zawodowe,
- wsparcia rodziców lub opiekunów uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych,
- wsparcia kadr systemu oświaty w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.

Moduł 3. „Doskonalenie kadr systemu oświaty”, którego celem jest doskonalenie i podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty, m.in. poprzez szkolenia kadry systemu oświaty w zakresie:

- wsparcia edukacyjnego wynikającego z doświadczenia migracji lub uchodźstwa,
- pracy z oddziałem i w zespołach klasowych, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa,
wspierania włączenia uczniów i uczennic,
- wsparcia indywidualnego uczniów i uczennic.

Adres

GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO 56
Czestochowa
42-200

Telefon

+48345065006

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie:

Udostępnij