02/06/2026
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta na spotkanie „Nowe Miasto – Historia budowy Osiedla Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie”.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Poznaj historię swojego miasta”.
Gościem będzie Magdalena Mąka – pracownik Działu Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, badaczka dziejów miasta, autorka publikacji i wystaw poświęconych Osiedlu Dyrekcji Kolei Państwowych oraz laureatka tytułu „Zasłużony dla Miasta Chełm”.
Podczas prelekcji uczestnicy poznają historię powstania Osiedla Dyrekcji Kolei Państwowych – jednego z najciekawszych założeń urbanistycznych okresu międzywojennego. Spotkanie przybliży okoliczności budowy „Nowego Miasta”, jego architekturę, założenia urbanistyczne oraz znaczenie dla rozwoju Chełma i życia jego mieszkańców.
📌9 czerwca 2026 r. (wtorek)
⏰godz. 11.00
📌sala widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)
Grupy zorganizowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu (82) 563-95-05.
Wstęp wolny!