07/02/2020
Zabytkowa wieża ciśnień w Bytomiu (ul. Oświęcimska) oglądać na pełnym ekranie!
"...od 1897 roku zaopatrywano w wodę z wykorzystaniem wieży ciśnień powstałej w tymże roku, położonej na południe od Dąbrówki Wielkiej, do której dostarczano wodę z ujęcia dawnej kopalni galmanu Rozalia w Dąbrówce Wielkiej. (...) zaprzestano poboru wody z Rozalii w 1917 roku, a sama wieża po 1922 roku znalazła się po stronie polskiej. (...) Dlatego od 1 stycznia 1926 roku przyłączono Bytom do stacji wodociągowej Zawada w Karchowicach (...), która znajdowała się po stronie niemieckiej (...)
Kolejną decyzją, podjętą z uwagi na niezależność gospodarki wodnej Bytomia od Polski, był plan wzniesienia nowej wieży ciśnień na terenie Bytomia. Pod budowę wybrano parcelę znajdującą się na wysokości około 292,5 m n.p.m., w jednym z najwyższych punktów miasta. (...) budowa obiektu rozpoczęła się 18 czerwca 1934 roku i trwała do 1935 roku.
(...) Budynek oddano do użytku 1 lutego 1936 roku i podłączono do wodociągu ze wspomnianej stacji Zawada. Jego zadaniami było wyrównywanie ciśnienia wody w miejskiej instalacji oraz utrzymywanie rezerwy wody w razie zwiększonego zapotrzebowania na nią. Wieża, należąca do Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, jest obecnie opróżniona, została wyłączona z eksploatacji wodociągowej w latach 70. XX wieku. W styczniu 2013 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu nakazał rozbiórkę wieży, co jednak nie doszło do skutku. Wieża, po stwierdzeniu licznych uszkodzeń zarówno samego betonu, jak i korozji elementów stalowych, została poddana renowacji i malowaniu w 2015 roku." - cyt. z drobnymi zmianami stylistycznymi z https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_ci%C5%9Bnie%C5%84_w_Bytomiu