Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, im. prof. Władysława Studenckiego
pl. Jana III Sobieskiego 3

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu (MBP Bytom) jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej miasta Bytomia poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy utrwalonych i rozpowszechnianych w różnych formach i na różnych nośnikach.

🤖🎲 Dzień Dziecka w Bibliotece! 🎉✨Już w poniedziałek, 1 czerwca, obchodzimy wyjątkowe święto wszystkich najmłodszych! Czy...
29/05/2026

🤖🎲 Dzień Dziecka w Bibliotece!
🎉✨Już w poniedziałek, 1 czerwca, obchodzimy wyjątkowe święto wszystkich najmłodszych! Czy wiedzieliście, że historia Dnia Dziecka sięga aż 1925 roku? To wtedy w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobrobytu Dzieci. W Polsce święto to na stałe zagościło w kalendarzach od 1952 roku.Jego cel jest piękny i niezmienny: ochrona praw dzieci, dbanie o ich rozwój i dawanie im czystej radości!
❤️Dla nas nasi najmłodsi czytelnicy są niezwykle ważni. Dlatego z wielką radością zapraszamy zaprzyjaźnione przedszkola oraz szkoły na świętowanie razem z nami!
📚🥳Zobaczcie, co przygotowaliśmy:
🗓 Poniedziałek, 1 czerwca:🤖 Godz. 9:00 - Spotkanie z robotami! Wyjątkowe warsztaty z podstaw kodowania dla przedszkolaków.
🎲 Godz. 11:00 - Spotkanie z grami planszowymi! Warsztaty stworzone specjalnie dla podopiecznych Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego „Edterek”.🌟 Drodzy Młodzi Czytelnicy!
🌟Z okazji Waszego święta życzymy Wam, abyście zawsze mieli odwagę marzyć i siłę do realizacji najśmielszych planów. Niech ciekawość świata prowadzi Was przez życie, a każdy dzień przynosi nowe, fascynujące odkrycia i mnóstwo radości!
🗺🚀Do zobaczenia między regałami! 👋🎈

27/05/2026

Cykl audycji „Mamy to! Nasz Bytom - nasz region” to podcast poświęcony zagadnieniom społeczno-kulturalnym i historycznym Bytomia i Górnego Śląska. W trakcie rozmów zostaną przedstawione osoby, działające na rzecz upowszechnienia kultury i sztuki oraz edukacji regionalnej, związane z Bytomiem. Każda z rozmów przeprowadzona z zaproszonym gościem ma na celu zainteresować Państwa poruszonym tematem i zachęcić do samodzielnego pogłębienia omawianej problematyki. Okazją do spotkań i rozmów jest chęć przybliżenia Państwu sylwetki osób działających na rzecz naszego miasta i naszego regionu.
Podcast to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu. Naszym gościem był ks. prof. dr hab. Jacek Jan Pawlik – misjonarz, etnolog, afrykanista, absolwent Sorbony, em. profesor w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Terenem jego badań jest Togo (Afryka Zachodnia). Ważniejsze publikacje: L’expérience sociale de la mort (Fribourg 1990), Zaradzić nieszczęściu (Olsztyn 2006), Iciin takaldau. Les contes bassar (Olsztyn 2010), Miasto kreatywnych ludzi (Olsztyn 2016), Twórcza codzienność mieszkańców Lomé (Olsztyn 2018), Ku nowej kulturze. Problemy adaptacyjne (Olsztyn 2020).
Tematem spotkania były wspomnienia księdza profesora Jacek Jan Pawlik z lat dziecinnych, jego droga do Zgromadzenia Słowa Bożego, Księży Werbistów i jego pobyt na misjach w Togo.

26 maja gościliśmy ks. prof. Jacka Pawlika SVD, który przyciągnął tłumy słuchaczy fascynującym wykładem o afrykańskich P...
27/05/2026

26 maja gościliśmy ks. prof. Jacka Pawlika SVD, który przyciągnął tłumy słuchaczy fascynującym wykładem o afrykańskich Pigmejach. Dowiedzieliśmy się m.in., że nie są oni jedną grupą, lecz mozaiką wielu plemion (jak Baka czy Mbuti) o odrębnych językach i kulturach.
Spotkanie było też okazją do zdobycia autografu w najnowszej książce Profesora pt. „Ludy tubylcze”, do której po wykładzie ustawiła się długa kolejka.
📸 Zwieńczeniem wieczoru było otwarcie wystawy „Misjonarz ze Śląska - O. Paul Schebesta SVD”. Poznajcie historię niezwykłego badacza z Piotrowic Wielkich, który w latach 30. XX wieku nie tylko opisał życie Pigmejów w Kongo, ale też pomógł im założyć stałe osady i plantacje bananów.📅 Nie zdążyliście na spotkanie? Nic straconego! Wystawę możecie oglądać u nas aż do 24 czerwca 2026 roku. Zapraszamy!

26/05/2026

Drodzy Czytelnicy!

Rozpoczynamy obchody jubileuszowego, XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – akcji promującej codzienne czytanie dzieciom w celu wspierania ich prawidłowego rozwoju. Akcja zaczyna się w Dzień Matki (26 maja), bardzo ważne święto dla każdego małego i dużego człowieka, natomiast kończy się Dniem Dziecka (1 czerwca), stanowiącym kolejną ważną datę dla wszystkich (bo dorośli też mają w sobie coś z dzieciństwa).

Tegoroczne świętowanie OTCD pragniemy zainaugurować przez przyłączenie się do wspólnego czytania „Lokomotywy”, stanowiącego tradycyjne otwarcie obchodów Tygodnia. Zachęcamy czytelników i inne osoby do przypomnienia sobie znanego i lubianego wiersza Juliana Tuwima nagraniem, znajdującym się na naszym YouTubowym kanale. Serdecznie dziękujemy panu Michałowi Stęchły, który zgodził się na podzielenie się z nami swoim własnym sposobem na recytację „Lokomotywy”.

Czytajmy dzieciom, czytajmy na głos i czytajmy wspólnie – nie tylko wiersze Tuwima, bo CZYTANIE daje nam MĄDROŚĆ i SIŁĘ.

Poza nagraniem, zaplanowaliśmy w naszej bibliotece kilka wydarzeń mających na celu promocję XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Odbędzie się parada bajkowych postaci, zorganizowana we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 2, oraz seria zajęć dla dzieci, dotycząca wartości, które pomagają nam w stawaniu się lepszymi ludźmi i budowaniu silnej społeczności.

Do zobaczenia w bibliotece!

🚂 Wyruszamy w podróż z „Lokomotywą”! XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom uważamy za otwarty! 🚂Drodzy Czytelnicy! ...
26/05/2026

🚂 Wyruszamy w podróż z „Lokomotywą”! XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom uważamy za otwarty!

🚂Drodzy Czytelnicy! Dzisiejszy Dzień Matki (26 maja) to idealny moment na start jubileuszowego, XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom! 🎉 Świętujemy aż do Dnia Dziecka (1 czerwca) – w końcu każdy z nas ma w sobie coś z dziecka!
👶❤️Tradycyjnie zaczynamy od wspólnego czytania kultowego wiersza Juliana Tuwima. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was coś naprawdę wyjątkowego!
🎬✨ Wielkie podziękowania wędrują do: ✨👏 Pana Michała Stęchły – za podzielenie się z nami swoją autorską, pełną energii recytacją „Lokomotywy”!
🎨 Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 – za fantastyczny udział w głośnym czytaniu oraz za stworzenie przepięknych prac plastycznych, które ilustrują kolejne wagony naszej długaśnej lokomotywy!
Efekty tej wspaniałej współpracy możecie podziwiać już teraz!

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube, gdzie czeka na Was gotowe nagranie:👉https://youtu.be/xd46_HPwMDA?si=3RkVa7ifrg-Op_ar🍿
Pamiętajmy: czytajmy dzieciom, czytajmy na głos i czytajmy wspólnie.
CZYTANIE daje nam MĄDROŚĆ i SIŁĘ! 💪
📚Do zobaczenia w bibliotece! 🏢👋

🏢👋

Przed nami XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD)!W dniach od 26 maja do 1 czerwca Miejska Biblioteka Publicz...
25/05/2026

Przed nami XXV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD)!

W dniach od 26 maja do 1 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza do udziału w jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie- -Mądrość- Siła”
Tegoroczny Tydzień zainaugurujemy 26 maja czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima w wykonaniu naszego czytelnika pana Michała Stęchłego. W kolejnych dniach zaprosiliśmy przedszkolaki z bytomskich przedszkoli do udziału w bajkowym korowodzie, głośnym czytania i rozmowach i o emocjach i wartościach połączonych z warsztatami plastycznymi. Zakończymy ten Tydzień czytaniem wierszy Juliana Tuwima nagranych przez dyrektora i pracowników naszej Biblioteki.
Będzie się działo!

🎨 Sensoryczny Dzień Dziecka w Pałacu w Miechowicach! 🎈Szukacie wyjątkowego sposobu na świętowanie Dnia Dziecka? Pałac w ...
25/05/2026

🎨 Sensoryczny Dzień Dziecka w Pałacu w Miechowicach! 🎈Szukacie wyjątkowego sposobu na świętowanie Dnia Dziecka? Pałac w Miechowicach zaprasza na niezwykłe wydarzenie, które poruszy wszystkie zmysły Waszych pociech!
📅 Kiedy: 1 czerwca 2026 r. (poniedziałek)
📍 Gdzie: Pałac w MiechowicachTo idealna okazja, aby spędzić ten wyjątkowy dzień w pięknych pałacowych wnętrzach i otoczeniu, biorąc udział w kreatywnych i rozwijających aktywnościach sensorycznych.
Szczegółowy harmonogram oraz lista atrakcji znajdują się na plakacie poniżej!
👇W imieniu organizatora zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci i rodziców! Do zobaczenia!
👋

Szukacie idealnego pomysłu na spędzenie Dnia Dziecka ze swoimi milusińskimi? Miasto Bytom zaprasza na wyjątkowe świętowa...
21/05/2026

Szukacie idealnego pomysłu na spędzenie Dnia Dziecka ze swoimi milusińskimi? Miasto Bytom zaprasza na wyjątkowe świętowanie! 1 czerwca czeka na Was dzień pełen spektakli, koncertów, rodzinnej zabawy oraz bliskiego kontaktu z naturą. Sprawdźcie, jakie atrakcje przygotowaliśmy w tym roku!🍁
https://www.bytom.pl/.../Dzien-Dziecka-w-Rozbarku-/idn:46609

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na fascynującą wystawę poświęconą o. Paulowi Schebeście SVD - wybitnemu ...
21/05/2026

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na fascynującą wystawę poświęconą o. Paulowi Schebeście SVD - wybitnemu etnologowi z naszego regionu, który uratował przed zapomnieniem kulturę afrykańskich Pigmejów.
📅 Kiedy? Wernisaż już 26 maja 2026 r. (wtorek) o godz. 17:00
📍 Gdzie? MBP Bytom, gmach główny (Hol, I piętro)W programie wydarzenia:
🎤 Wykład prof. Jacka Pawlika SVD o problemach ludów tubylczych📖 Promocja książki „Ludy tubylcze”
🖼️ Wyjątkowa wystawa fotografii oraz autentycznych zabytków z Afryki
O. Paul Schebesta łączył pracę misjonarza ze skrupulatną nauką. Walczył o prawa Pigmejów na arenie międzynarodowej i chronił ich języki przed wymarciem. Zobacz, jak śląskie pochodzenie ukształtowało tego niezwykłego badacza!
Wystawę można oglądać do 24 czerwca 2026 r. Wstęp wolny!
Więcej szczegółów w wydarzeniu na naszej stronie.
https://biblioteka.bytom.pl/misjonarz-ze-slaska-o-paul-schebesta-svd-zapraszamy-an-wyklad-oraz-wystawe/
Do zobaczenia!
👇

Aktualizacja systemu zarządzania bibliotekąUprzejmie informujemy, że w związku z aktualizacją komputerowego systemu zarz...
20/05/2026

Aktualizacja systemu zarządzania biblioteką

Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualizacją komputerowego systemu zarządzania biblioteką Prolib M21 gmach główny biblioteki oraz filie biblioteczne będą nieczynne w dniach od 22 do 26 czerwca br.

Jednocześnie zawiadamiamy, że w tym czasie nie będą naliczane kary za nieterminowy zwrot dokumentów.

Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

Adres

Pl. Sobieskiego 3
Bytom
41-902

Telefon

+48327870601

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu:

Udostępnij

Kategoria