Międzygórze - wioska beztroski

Międzygórze - wioska beztroski Ukryte w górach miejsce gdzie nie dociera zgiełk i stres codzienności. Piękne o każdej porze roku.

Jeśli szukacie fajnego i rozsądnego cenowo miejsca noclegowego w Międzygórzu to polecam dom moich rodziców. Na długi wee...
30/05/2026

Jeśli szukacie fajnego i rozsądnego cenowo miejsca noclegowego w Międzygórzu to polecam dom moich rodziców.

Na długi weekend to już za późno, ale na wakacje mają jeszcze trochę wolnych terminów.

Dom znajduje się w świetnej lokalizacji - przy ulicy Śnieżnej, na szlaku na Śnieżnik i 10-12 min pieszo od “centrum” Międzygórza.

Do wynajęcia są:
- 2 przestronne, niezależne pokoje. Każdy z podwójnym łóżkiem i rozkładaną sofą (idealny dla rodziny z 1-2 dzieci) i oczywiście również z łazienką. W korytarzu między pokojami do dyspozycji jest aneks kuchenny.
- Studio z własną kuchnią, łazienką, rozkładaną sofą i osobnym wejściem
- Mały pokój 2-osobowy z podwójnym łóżkiem i osobnym wejściem

Duża działka nad rzeką z miejscem na ognisko, grilla.

Koszt - 200 zł za dobę bez względu na liczbę gości.

Można przyjechać z psem (bezpłatnie).

Jest gdzie zaparkować auto (bezpłatnie).

Nie pośredniczę w tej transakcji więc w razie pytań lub chęci rezerwacji dzwońcie do mojej Mamy pod numer 694 869 763.

Więcej na https://marianna-miedzygorze.pl/
W imieniu Rodziców - zapraszam!

Audycja zawierała lokowanie produktu ;)

MATKA MIĘDZYGÓRZAPowszechnie uważa się, że to od Marianny Orańskiej rozpoczął się rozwój Międzygórza i to ona była MATKĄ...
26/05/2026

MATKA MIĘDZYGÓRZA
Powszechnie uważa się, że to od Marianny Orańskiej rozpoczął się rozwój Międzygórza i to ona była MATKĄ jego sukcesu. Jest w tym ziarno prawdy, ale nie o tym dziś. Ciekawych tematu odsyłam do mojego posta - link w komentarzu.

Marianna przecież miała też swoje dzieci, ba – przepisała jednemu z nich majątek obejmujący Międzygórze.

Pierwszą córkę - Charlottę urodziła w wieku 21 lat, w 9 miesięcy po ślubie. Był to rok 1831. Drugie dziecko - syn Albrecht zwany Młodszym (dla odróżnienia od jego ojca - też Albrechta) przyszedł na świat dopiero w 1837 roku. Trzy lata później urodziła się Elisabeth, niestety zmarła ona w 6 tygodni po narodzinach. Po kolejnych 2 latach przyszła na świat kolejna córka Marianny - Aleksandryna. Marianna miała wówczas 32 lata i wiek ten uważano za bardzo późny na macierzyństwo… a Marianna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa…

Wszystkie te dzieci pochodziły z “prawego” małżeństwa z Albrechtem Pruskim, z którym, jak wiadomo, relacje niezbyt się Mariannie układały, z różnych przyczyn, o których nie będę się teraz rozpisywał. Dość powiedzieć, że w 1845 roku Marianna opuściła swego męża. Póki co było to coś w rodzaju separacji. Rozwód nastąpił dopiero w 1849 roku, a Marianna była już wówczas prawdopodobnie w kolejnej ciąży… ze swoim koniuszym Johannesem van Rossumem.

Brzemienny stan nie przeszkodził jej jednak wybrać się w podróż do Palestyny. Łatwo sobie wyobrazić, jakie wtedy było to wyzwanie. Prawdopodobnie potrzebowała jednak Marianna zwentylować się po ciężkich przeżyciach związanych z rozwodem i wcześniejszym pożyciem. Zupełnie anonimowo - pod przybranym nazwiskiem hrabiny von Seitenberg (ówczesna nazwa obecnego Stronia Śląskiego) ruszyła w drogę. Podczas jednego z etapów podróży, na Sycylii, przyszedł dla Marianny czas rozwiązania. 30 X 1849 roku (7 miesięcy po rozwodzie) w Cefalù powiła swojego ostatniego syna – Johannesa Willema.

I teraz najlepsze…

Dalszej podróży nie zaniechała. Syna pozostawiła pod opieką lokalnej mamki, dotarła do tej Palestyny, wróciła do Holandii i dopiero w lutym 1851 roku (po prawie półtora roku) wróciła na Sycylię odebrać syna.

W każdym razie narodziny nieślubnego dziecka ostatecznie poróżniły ją z dworem pruskim i ściągnęły na głowę szereg konsekwencji, na które nie ma tu miejsca. Najważniejsze, że praktycznie utraciła kontakt ze swoimi starszymi dziećmi. Jej oczkiem w głowie pozostał ów najmłodszy Johannes, ale i on nieszczęśliwie zmarł w wieku 12 lat na szkarlatynę.

A gdzie w tym wszystkim Międzygórze? Otóż cały majątek stroński, do którego Wölfelsgrund należało, Marianna przepisała swojemu pierwszemu synowi Albrechtowi Młodszemu w ramach skromnego prezentu ślubnego. Było to w 1873 roku - na 10 lat przed śmiercią Marianny. Jak wspominają kroniki: „Albrecht nie miał charakteru jego matki i nie zapisał się w pamięci mieszkańców tak miło, ponieważ pozostawał im obcy". Nie przyjeżdżał często do Międzygórza. Jego bodaj najważniejszym dokonaniem było zaangażowanie się w budowę kościoła ewangelickiego (tego murowanego). Międzygórscy ewangelicy nie mieli bowiem aż do 1911 roku swojej świątyni i spotykali się w salce katechetycznej w miejscu współczesnego (opuszczonego) kina. Na budowę kościoła przekazał działkę i fundusze.

Ukończenia kościoła jednak nie doczekał, bowiem zmarł w 1906 roku, a majątek, w skład którego wchodziło Międzygórze, przejął jego syn (wnuk Marianny) Fryderyk Henryk Pruski. Ten z kolei był przeciwieństwem swojego ojca – był wesoły i otwarty i często odwiedzał Międzygórze. Kościół, za jego sprawą, został ukończony. Do szczytu potęgi doprowadził też lokalną gospodarkę leśną.

Ale to jedne z ostatnich przykładów mocnego zaangażowania właścicieli w życie Międzygórza. Zaiste skromniejsze ono było niż w przypadku Marianny. Za rządów jej potomków Międzygórze wprawdzie przeżywa swoje najlepsze lata, ale dzieje się to przede wszystkim za sprawą lokalnych przedsiębiorców - głównie rodzin Jaenisch i Weiss.

Fryderyk nigdy się nie ożenił, więc na nim wygasła linia Marianny po mieczu. Majątek, w skład którego wchodziło Międzygórze, zapisał trzem córkom swojego najmłodszego brata. Do realizacji tego testamentu w zasadzie nie dochodzi, albowiem Fryderyk umiera w 1940 roku, a po wojnie Wölfelsgrund staje się już polskim Międzygórzem.

No i tak to było z tym macierzyństwem Marianny…

…tzn na pewno nie tak było. Bo wszyscy rodzice wiedzą, że macierzyństwo, ogólnie rodzicielstwo jest dalece bardziej skomplikowane niż jakiś gość może ująć w jednym poście na FB, a mariannowe było w istocie szczególnie skomplikowane i tragiczne.

[WEHIKUŁ CZASU  #16]  Alpejski Dwór jest jednym z tych budynków przy ulicy Sanatoryjnej, a właściwie powyżej niej, który...
21/05/2026

[WEHIKUŁ CZASU #16] Alpejski Dwór jest jednym z tych budynków przy ulicy Sanatoryjnej, a właściwie powyżej niej, który dzięki nowym właścicielom dostał drugie życie. Dla mnie zawsze stanowił jeden z pierwszych znaków, że Międzygórze ma jeszcze przyszłość.

O jego przeszłości natomiast nie wiemy wiele, nie zachowało się też dużo zdjęć. Na pewno powstał w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku i na początku nosił nazwę Villa Ebersbach. Później otoczono go ogrodem z fontanną i kamiennymi posągami, które zaginęły zaraz po wojnie. Sam budynek nie był natomiast tak zdobny jak jego towarzysze z głównej osi ulicy Sanatoryjnej.

Należał do "kompleksu" budynków Niemiecko-Chrześcijańskiego Schroniska Hötzelei. Należy więc się domyślać, że był przeznaczony dla niemieckiej młodzieży. Kompleks to dużo powiedziane, ponieważ składał się z dwóch obiektów. Drugi znajduje się nieco poniżej, po lewej stronie drogi, patrząc w kierunku Alpejskiego Dworu. Do końca wojny prowadził go niejaki Willi Buth.

Po wojnie obiekt wszedł w majątek FWP i otrzymał nazwę Willa Nasza w zespole budynków Mimoza III. Od 1991 roku (edit) był siedzibą miejscowego GOPR, a przy okazji oferował też pokoje do wynajęcia. Obecnie placówka GOPR mieści się w nowo wybudowanym budynku przy końcu ulicy Śnieżnej.

W latach dwutysięcznych trafił w ręce prywatnych właścicieli i został pięknie wyremontowany. Oferuje miejsca noclegowe, a na parterze znajduje się klimatyczna restauracja, o której istnieniu (ku mojemu zdziwieniu) nie wszyscy wiedzą. Alpejski Dwór leży bowiem na uboczu, poza głównymi traktami, po których poruszają się turyści. Muszę przyznać, że jest to moja ulubiona restauracja (a jaki tam pieką chleb!) w Międzygórzu, nie tylko ze względu na jakość menu, ale też lokalizację w ciszy leśnego "gniazda".

EDIT: Zapomniałbym! Budynek ma też bogatą historię filmową. W serialu dla dzieci WOW budynek grał dom rodzinny głównych bohaterów filmu. Dodaje zdjęcie a o samym serialu więcej przeczytacie w linku w komentarzu. Grał też w "Pokocie" Agnieszki Holland.

Spacer przez Jawornicę jak zawsze piękny
18/05/2026

Spacer przez Jawornicę jak zawsze piękny

Ajć - przegapiłem, że 2 dni temu minęło okrągłe 60 lat od emsji pierwszego odcinka Czterech Pancernych, kręconego w duże...
11/05/2026

Ajć - przegapiłem, że 2 dni temu minęło okrągłe 60 lat od emsji pierwszego odcinka Czterech Pancernych, kręconego w dużej mierze w Międzygórzu. W tym miejscu warto przypomnieć mój post sprzed trzech (to też się wydaje tak dawno) - przewodnik po miejscach, gdze powstawał ten film.

Stowarzyszenie KLUB PANCERNYCH

Sklep w Międzygórzu to drażliwy temat. Myślę, że turyści, którzy tłumnie przyjechali do nas na majówkę, mogą to potwierd...
03/05/2026

Sklep w Międzygórzu to drażliwy temat. Myślę, że turyści, którzy tłumnie przyjechali do nas na majówkę, mogą to potwierdzić…

Jeszcze bardziej drażliwy może się wydać, jeśli powiem Wam, że w przedwojennym Międzygórzu dostępnych było kilka sklepów, w tym niektóre zakrawające wręcz na domy towarowe. Dosłownie na… domy.

Spójrzcie na przykład na ten budynek poniżej. Nie ten duży w tle. Ten duży to Tiroler Hof (obecnie Słoneczna. Ta w centrum, nie ta na Sanatoryjnej). Pisałem o nim już kiedyś, link znajdziecie w komentarzu.

Ale przed nim stał niegdyś niepozorny domek, który był prawdziwym supermarketem. Jak głoszą ówczesne reklamy, można było w nim kupić… właściwie wszystko. Perfumy, mydła, wina i likiery, przybory do kąpieli i higieny, towary korzenne, cygara, papierosy, tytoń, bieliznę, wyroby wełniane i pasmanteryjne, kryształ i porcelanę, widokówki, pamiątki i albumy, ozdoby do włosów, lakiery i farby, artykuły do sportów letnich i zimowych, wyroby żelazne i emaliowane, artykuły piśmiennicze i gazety.

Sklep powstał w 1884 roku, był prowadzony przez Oswalda Scholza i funkcjonował gdzieś do roku 1925. W każdym razie na pocztówkach z drugiej połowy lat dwudziestych już go nie ma, w jego miejscu postawiono fontannę. Ale mniej więcej w tym samym czasie w miejscu (niestety już nieistniejącego) sklepu GS, Max Schubert otworzył swój sklep, chociaż miał on raczej charakter spożywczo-tytoniowy. Jeśli chcecie poczytać o nim więcej, to link również w komentarzu.

PS W powojennym Międzygórzu też z zakupami problemu nie było, ba, w latach dziewięćdziesiątych istniał nawet sporych rozmiarów sklep samoobsługowy. Ale o tym już innym razem....

[3 GOTOWE POMYSŁY NA MAJÓWKĘ W MIĘDZYGÓRZU]Niestety w tym roku tylko 3 dni, ale za to pogoda ma być piękna. Z sygnałów, ...
28/04/2026

[3 GOTOWE POMYSŁY NA MAJÓWKĘ W MIĘDZYGÓRZU]

Niestety w tym roku tylko 3 dni, ale za to pogoda ma być piękna. Z sygnałów, które do mnie docierają - trochę Was do Międzygórza przyjedzie.

Dlatego łapcie 3 scenariusze na spędzenie tego czasu. Oczywiście zakładam, że przyjeżdżacie autem w piątek przed południem i wyjeżdżacie w niedzielę po południu.

⛰️MAJÓWKA TREKKINGOWA
Piątek: Przyjazd i na rozgrzewkę spacer przez Łysą Górę i Jawornicę (opisany tu: bit.ly/beztroski_szlak_1 ). Zakończony wizytą na Zaporze wodnej i nad Wodospad

Sobota: Wejście na Śnieżnik (na przykład tak: https://bit.ly/snieznik ) a dla zapaleńców dłuższa pętla przez Żmijowiec i Czarną Górę. Schronisko PTTK "Na Śnieżniku"

Niedziela: Wejście na Igliczną (Maria Śnieżna) z ewentualną wizytą w Ogrodzie Bajek.

🚗NIEZOBOWIĄZUJĄCA MAJÓWKA relaksacyjno-krajoznawcza
Piątek: W drodze do Międzygórza odwiedzamy Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim (konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów) . Po południu w Międzygórzu - Wodospad Wilczki i Zapora Wodna, zwiedzanie miejscowości.

Sobota: Wycieczka do Polanicy i Dusznik (Muzeum Papiernictwa) przez Bystrzyca Kłodzka (Rynek, mury obronne, baszty, trasa podziemna, Muzeum Filumenistyczne) + ewentualnie Kłodzko (Rynek, Twierdza Kłodzko).

Niedziela: Wejście na Igliczną z ewentualną wizytą w Ogrodzie Bajek.

👧MAJÓWKA RODZINNA - dla rodzin z dziećmi.
Piątek:Ogród Bajek, Wodospad Wilczki, Zapora, spacer po Międzygórzu.

Sobota: Błędne Skały i/lub Szczeliniec Wielki (można przy okazji zaliczyć Polanicę lub Duszniki - Muzeum Papiernictwa).

Niedziela: Wycieczka do Czech – Ścieżka w Obłokach i Most 721 w Horský resort Dolní Morava.

Więcej pomysłów na wycieczki i miejsca warte odwiedzenia w okolicy znajdziecie tutaj: https://bit.ly/wakacje-w-miedyzgorzu

A poniżej zdjęcia majowego Międzygórza, żebyście wiedzieli co Was czeka

Dolnośląska Organizacja Turystyczna poprawiła zeszłoroczną wtopę i w tym roku w broszurze prezentującej TOP100 atrakcji ...
26/04/2026

Dolnośląska Organizacja Turystyczna poprawiła zeszłoroczną wtopę i w tym roku w broszurze prezentującej TOP100 atrakcji turystycznych Dolny Śląsk, znalazło się Międzygórze.

No, pośredno - jest Wodospad Wilczki i jest Wieża Na Śnieżniku nie Międzygórze jako takie. Dobre i to, bo w zeszłym roku te atrakcje okazały się niegodne tego zacnego grona.

A mówiąc zupełnie obektywnie - unikatowy charakter Międzygórza predestynuje je to TOP100 atrakcji Polski a nie tylko Dolny Śląsk.

Swoją drogą zerknijcie ile do zobaczenia jest na samej Ziemi Kłodzkiej (a mapa i tak pomieściła pewnie 1/3 z tego). Dlatego do znudzenia będę powtarzał - Międzygórze nie jest miejscem tylko na weekend (chyba, że komuś zależy jedyne na strzeleniu fotki na Insta). Można zrobić sobie u nas bazę i zwiedzić całą Ziemię Kłodzką. A na to nawet i 2 tygodnie może być mało.

PS. Link do pełnej broszury w komentarzu.

To jest super sprawa! Możliwość wejścia na wieżę kościoła pw. Krzyża Świętego (tego górnego) nie zdarza się częstwo, wła...
23/04/2026

To jest super sprawa! Możliwość wejścia na wieżę kościoła pw. Krzyża Świętego (tego górnego) nie zdarza się częstwo, właściwie prawie nigdy. Choćby dlatego warto tego dnia zjawić się w Międzygórzu. A to tylko jedna z wielu atracji organizowanych z okazji Dnia Strażaka przez niezwykle ostatnio prężnie działającą (reaktywowaną) OSP w Międzygórzu. Zapraszamy!

🔥 Zapraszamy na unikalną przygodę z OSP w Międzygórzu! 🔥

Zarząd i Strażacy zapraszają na Dzień Otwarty „Straż Pożarna Dawniej i Dziś”! To jedyna taka okazja, by zobaczyć nasze samochody bojowe 🚒, sprzęt i mundury!

A dla najmłodszych przygotowaliśmy kurtynę wodną! 💦

⛰️ Dodatkowa atrakcja dnia: O 11:00 unikalny Spacer z Przewodnikiem Sudeckim! Druhna Dorota Kędzia poprowadzi Was przez Międzygórze z unikalnym wejściem na wieżę kościoła pw. Krzyża Świętego! Koszt to tylko wolne datki do puszki OSP.

Dołączcie do nas w sobotę, 9 maja, w Remizie OSP od 10:00 do 15:00!

Czekamy na Wasze uśmiechy! 👨‍🚒👩‍🚒

Plakaty z wydarzeń są w komentarzach.

Klub Przewodników PTTK w Międzygórzu

Śmiało! Pytajcie w komentarzach!
21/04/2026

Śmiało! Pytajcie w komentarzach!

Adres

Śnieżna
Bystrzyca Kłodzka Gmina
57-514

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Międzygórze - wioska beztroski umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij