Gdańskiej
TAK dla ułatwienia poruszania się pieszym
TAK przesunięcia 35 miejsc parkingowych z jednej strony ul.Gdańskiej na pusty parking za "Rywalem" i ul. Spacerując nią ciągle marzymy o tym, aby wizytówka naszego miasta chociaż po części przypominała największe deptaki polskich miastach, nie wspominając o zagranicznych metropoliach. Nie trzeba szukać daleko, bo wystarczy spojrzeć na ulicę Szer
oką w Toruniu, Piotrkowską w Łodzi czy ubóstwiane przez Polaków zakopiańskie Krupówki. Dlaczego Gdańska nie może tętnić życiem, a zamiast klaksonów będzie tam można usłyszeć śmiech turystów? Nic straconego! Organizacje rowerowe wyszły z propozycją utworzenia kontrapasu na Gdańskiej, w miejscu parkingów po zachodniej stronie jezdni. Nie chcemy w żaden sposób usuwać aut ze Śródmieścia, ale przesunąć je w mniej wyeksponowane zakątki miasta, jak boczne uliczki czy wielopoziomowe parkingi przy Galerii Drukarnia czy za byłym „Rywalem”. W miejsce tych parkingów może zostać utworzony kontrapas, który umożliwi jazdę rowerzystów pod prąd. Doświadczenia innych miast pokazują, że jest on całkowicie bezpieczny dla cyklistów. Co takie zabiegi zmienią na ulicy Gdańskiej?
1. Gdańska stanie się bardziej reprezentacyjną wizytówką Bydgoszczy, bo przestanie być wielkim parkingiem w centrum miasta.
2. Tramwaje nie będą blokowane przez źle zaparkowane auta.
3. Zjazd rowerów na ulicę usunie jednoślady z chodników, co poprawi bezpieczeństwo pieszych i cyklistów.
4. Liczba klientów w punktach handlowych nie zmniejszy się, ale wręcz zwiększy – przestrzeń zajmowana przez jedno auto może być wykorzystana na parking dla sześciu rowerzystów, którzy także będą klientami.
5. Mniejsza ilość aut na Gdańskiej to mniej szkodliwego dla człowieka hałasu