Ochotnicza Straż Pożarna Podlipie

Ochotnicza Straż Pożarna Podlipie "Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia"
605 213 318 - Prezes OSP
570 104 992 - Gospodarz OSP Zebranie to postanowiono zwołać na dzień 24.06.1956r.

Trochę historii...
Pierwsza myśl o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu zrodziła się po zaistniałej klęsce pożarowej w tej Gromadzie jaka miała miejsce w roku 1953. Spłoneło wówczas 13 zabudowań mieszkalnych oraz kilka zabudowań gospodarczych. Na zebraniu Aktywu Gromadzkiego, które to odbyło się w dniu 16.06.1956r. W tym historycznym zebraniu dla naszej gromady, któremu przewodniczył-

Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Podlipiu Śpiewak Józef- udział wzięli: Kaczmarzyk Stanisław, Bartkowiak Franciszek, Sadowski Tadeusz, Kondek Stefan, Cebo Edward, Jałowiec Edward, Wilk Stefan, Ciepluch Władysław, Paluch Józef, Szlęzak Marian, Szymczyk Józef, z których został powołany Komitet Założycielski Ochotniczej Straży Pożarnej. Bartkowiak Franciszek omawiając znaczenie Straży Pożarnych szczególnie na wsi, wskazał na konieczność zwołania zebrania Gromadzkiego, na które przyjedzie Komendant Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Olkuszu. Po otworzeniu zebrania przez Śpiewaka Józefa i powołaniu sekretarki zebrania Sydonii Baniowej głos zabrali: Ziarnik Czesław- omawiając działalność Ochotniczych Straży Pożarnych oraz prawa jej członków, następnie wskazał drogę jaką można zdobyć sprzęt pożarniczy. Szlęzak Stanisław omówił krótko sprawę otrzymania możliwie w jak najkrótszym czasie ręcznej sikawki strażackiej od Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukownie, co jeszcze bardziej zdopingowało mieszkańców Gromady do wstępowania w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie po omówieniu składu Komendy OSP przez Ziarnika Czesława przystapiono do wyboru spośród zgłoszonych, Członków Komendy OSP w Podlipiu w skład której wybrano:
Komendant-Bartkowiak Franciszek
Z-ca komendanta ds. kulturalno oświatowych-Cebo Edward
Z-ca komendanta ds. technicznych-Machnik Eugeniusz
Sekretarz – Jałowiec Edward
Skarbnik- Kondek Stefan
Gospodarz- Sadowski Tadeusz
Członek Komendy- Gzyl Bronisław
Członek Prezydium- Szymczyk Józef
Czynnościom założycielskim stało się zadość! Straż Istnieje! Ale bez żadnego sprzętu i strojów. Komenda występuje z prośbą do dyrekcji Zakładów Hutniczych w Bolesławiu o udzielenie jakiejkolwiek pomocy. Dyrekcja i Komenda Straży Pożarnej przy zakładach Hutniczych doceniając naszą prośbę i znaczenie Ochotniczych Straży Pożarnych udziela nam cennej pomocy w postaci węży, prądownic, pasów z toporkami, bosaków oraz syreny elektrycznej. Następnej cennej pomocy udziela nam sąsiednia Straż Pożarna z Bukowna oraz Straż Pożarna przy Zakładach Metalowych w Sławkowie w postaci ręcznej sikawki strażackiej, 9 sztuk hełmów metalowych i 3 odcinki węża. Ważne daty:
Rok 1953-klęska pożarowa w Gromadzie Podlipie

24.06.1956r.-powołanie do życia OSP Podlipie

26.02.1957r.-zakupiono pierwszą motopompę spalinową

Rok 1958-zakup pierwszego wozu bojowego"Dżyms"

12.07.1959r.-wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę strażnicy OSP Podlipie oraz przekazanie Sztandaru dla OSP. Rok 1962-zakończenie budowy remizy

Rok 1987-przekazanie drugiego sztandaru dla OSP. Rok 1993-pozyskanie nowego samochodu pożarniczego Ural. Rok 2024-pozyskanie pojazdu specjalnego typu QUAD

Rok 2024-pozyskanie fabrycznie nowego średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego Scania 370XT

Obecnie OSP Podlipie posiada 3 samochody bojowe: GCBA 5/16 Ural, GBA RT Scania 370XT, SLOP Renault Traffic oraz pojazd typu QUAD Can-Am Outlander. Nasza jednostka posiada również niezbędny sprzęt do niesienia natychmiastowej pomocy oraz ratowania życia i mienia.

Dziękujemy za zaproszenie, niezmiernie miło nam gościć po raz kolejny w sąsiedniej Gminie  mając możliwość przybliżenia ...
19/05/2026

Dziękujemy za zaproszenie, niezmiernie miło nam gościć po raz kolejny w sąsiedniej Gminie mając możliwość przybliżenia dzieciom naszej pracy 🔥

Dziękujemy za zaproszenie, jak co roku bardzo ucieszyliśmy się z możliwości odwiedzenia dzieci 🔥
19/05/2026

Dziękujemy za zaproszenie, jak co roku bardzo ucieszyliśmy się z możliwości odwiedzenia dzieci 🔥

01/05/2026

CHALLENGE DLA MILANKA🩷

Dziękujemy za nominację Centrum Kultury W Bolesławiu i Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Bukownie

Nominujemy:
Ochotnicza Straż Pożarna Mędrzechów
Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku
Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu

Zasady:
✔️ zrób 10 pompek lub przysiadów
✔️ wpłać min. 100 zł na zbiórkę
✔️ nominuj 3 kolejne jednostki do udziału w akcji

Czas na realizację wyzwania: 72 godziny ⏳

Link do zbiórki:
https://www.siepomaga.pl/milanek-adamus


wśród fanów

Edit: Dziękujemy za wspólną zabawę 💪🏻Drodzy Mieszkańcy, gotowi?! 💦Wyjeżdżamy 💦
06/04/2026

Edit: Dziękujemy za wspólną zabawę 💪🏻

Drodzy Mieszkańcy, gotowi?! 💦
Wyjeżdżamy 💦

💦💦💦💦💦💦💦💦Drodzy mieszkańcy - w szczególności ci najmłodsi, zachęcamy do wspólnej zabawy i obchodów Śmigusa Dyngusa Straża...
05/04/2026

💦💦💦💦💦💦💦💦
Drodzy mieszkańcy - w szczególności ci najmłodsi, zachęcamy do wspólnej zabawy i obchodów Śmigusa Dyngusa
Strażacy przejadą przez Podlipie Krążek i Międzygórze od godziny 10:00
💦💦💦💦💦💦💦💦

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz naszej jednostkiPrzekazane darowizny wykorzystujemy na zakup wyposażenia ...
18/02/2026

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz naszej jednostki
Przekazane darowizny wykorzystujemy na zakup wyposażenia niezbędnego przy akcjach ratowniczo-gaśniczych stale się rozwijając
Z góry dziękujemy za wsparcie 🔥🔥

30/01/2026

🧑‍🚒 Challenge dla Allanka 🧑‍🚒
Serdecznie dziękujemy za nominację od MDP OSP w Starym Bukownie

🫵 przyjmujemy wyzwanie i ochoczo dołączamy do ! 🏆

❗️Zasady wyzwania:❗️
👉 Każda nominowana jednostka ma 3 dni, aby wykonać zadanie: 20 jak najszybszych pajacyków.
👉Następnie nominuje kolejne 3 instytucje, aby akcja mogła dotrzeć do jak największej ilości osób i trwać dalej do osiągnięcia celu!
#️⃣Link do zbiórki:
‼️ https://www.siepomaga.pl/allan-kuras ‼️
Do wyzwania nominujemy:
🚒 MDP OSP Żurada
🚒 MDP OSP w Krzykawie
🚒 MDP OSP w Laskach
Powodzenia! 🔥

25/01/2026

Dziękujemy KRAV MAGA na Jurze za konkretną dawkę wiedzy i umiejętności dla naszych Druhen i Pań uczestniczących w warsztatach 💪🏻

Dziękujemy za rzeczowe szkolenie 💪🏻
11/01/2026

Dziękujemy za rzeczowe szkolenie 💪🏻

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu ze swojego wyposażenia przekazała w użytkowanie naszej jednostce ...
09/01/2026

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu ze swojego wyposażenia przekazała w użytkowanie naszej jednostce ponton ratunkowy wraz z przyczepą transportową. Sprzęt ten znacząco wzmocni potencjał operacyjny naszej jednostki i jest efektem bardzo dobrej, partnerskiej współpracy z KP PSP w Olkuszu.🧑‍🚒🤝🧑‍🚒

Dzięki otrzymanemu wsparciu zyskujemy nowe możliwości prowadzenia działań ratowniczych oraz szkoleń – zarówno na lądzie, jak i na wodzie, co bezpośrednio przełoży się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Druhny i Druhowie składają serdeczne podziękowania st. kpt. mgr inż. Mateuszowi Podsiadło, Komendantowi Powiatowemu PSP w Olkuszu, za okazaną pomoc i zaufanie, a także Wójtowi Gminy Bolesław, Panu Krzysztofowi Dudzińskiemu, za rekomendacje, wsparcie i zaangażowanie w rozwój naszej jednostki. Podziękowania składamy również każdemu kto przyczynił się do realizacji wymienionego zadania.🚣🛟

Adres

Podlipie 1
Bolesław
32-329

Telefon

+48605213318

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ochotnicza Straż Pożarna Podlipie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij