Trochę historii...
Pierwsza myśl o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu zrodziła się po zaistniałej klęsce pożarowej w tej Gromadzie jaka miała miejsce w roku 1953. Spłoneło wówczas 13 zabudowań mieszkalnych oraz kilka zabudowań gospodarczych. Na zebraniu Aktywu Gromadzkiego, które to odbyło się w dniu 16.06.1956r. W tym historycznym zebraniu dla naszej gromady, któremu przewodniczył-
Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Podlipiu Śpiewak Józef- udział wzięli: Kaczmarzyk Stanisław, Bartkowiak Franciszek, Sadowski Tadeusz, Kondek Stefan, Cebo Edward, Jałowiec Edward, Wilk Stefan, Ciepluch Władysław, Paluch Józef, Szlęzak Marian, Szymczyk Józef, z których został powołany Komitet Założycielski Ochotniczej Straży Pożarnej. Bartkowiak Franciszek omawiając znaczenie Straży Pożarnych szczególnie na wsi, wskazał na konieczność zwołania zebrania Gromadzkiego, na które przyjedzie Komendant Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Olkuszu. Po otworzeniu zebrania przez Śpiewaka Józefa i powołaniu sekretarki zebrania Sydonii Baniowej głos zabrali: Ziarnik Czesław- omawiając działalność Ochotniczych Straży Pożarnych oraz prawa jej członków, następnie wskazał drogę jaką można zdobyć sprzęt pożarniczy. Szlęzak Stanisław omówił krótko sprawę otrzymania możliwie w jak najkrótszym czasie ręcznej sikawki strażackiej od Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukownie, co jeszcze bardziej zdopingowało mieszkańców Gromady do wstępowania w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie po omówieniu składu Komendy OSP przez Ziarnika Czesława przystapiono do wyboru spośród zgłoszonych, Członków Komendy OSP w Podlipiu w skład której wybrano:
Komendant-Bartkowiak Franciszek
Z-ca komendanta ds. kulturalno oświatowych-Cebo Edward
Z-ca komendanta ds. technicznych-Machnik Eugeniusz
Sekretarz – Jałowiec Edward
Skarbnik- Kondek Stefan
Gospodarz- Sadowski Tadeusz
Członek Komendy- Gzyl Bronisław
Członek Prezydium- Szymczyk Józef
Czynnościom założycielskim stało się zadość! Straż Istnieje! Ale bez żadnego sprzętu i strojów. Komenda występuje z prośbą do dyrekcji Zakładów Hutniczych w Bolesławiu o udzielenie jakiejkolwiek pomocy. Dyrekcja i Komenda Straży Pożarnej przy zakładach Hutniczych doceniając naszą prośbę i znaczenie Ochotniczych Straży Pożarnych udziela nam cennej pomocy w postaci węży, prądownic, pasów z toporkami, bosaków oraz syreny elektrycznej. Następnej cennej pomocy udziela nam sąsiednia Straż Pożarna z Bukowna oraz Straż Pożarna przy Zakładach Metalowych w Sławkowie w postaci ręcznej sikawki strażackiej, 9 sztuk hełmów metalowych i 3 odcinki węża. Ważne daty:
Rok 1953-klęska pożarowa w Gromadzie Podlipie
24.06.1956r.-powołanie do życia OSP Podlipie
26.02.1957r.-zakupiono pierwszą motopompę spalinową
Rok 1958-zakup pierwszego wozu bojowego"Dżyms"
12.07.1959r.-wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę strażnicy OSP Podlipie oraz przekazanie Sztandaru dla OSP. Rok 1962-zakończenie budowy remizy
Rok 1987-przekazanie drugiego sztandaru dla OSP. Rok 1993-pozyskanie nowego samochodu pożarniczego Ural. Rok 2024-pozyskanie pojazdu specjalnego typu QUAD
Rok 2024-pozyskanie fabrycznie nowego średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego Scania 370XT
Obecnie OSP Podlipie posiada 3 samochody bojowe: GCBA 5/16 Ural, GBA RT Scania 370XT, SLOP Renault Traffic oraz pojazd typu QUAD Can-Am Outlander. Nasza jednostka posiada również niezbędny sprzęt do niesienia natychmiastowej pomocy oraz ratowania życia i mienia.