02/10/2025
System kaucyjny - kilka słów co się zmieni dla Mieszkańców Bierunia i całej Polski 👨👩👧👦 🇮🇩
👩💼Najpierw teoria:
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. W Polsce działa od października 2025 roku. Od 1 października 2025 w sklepach zaczną pojawiać się napoje w opakowaniach objętych systemem, a więc takie, na których znajduje się wyraźny znak kaucji z jej kwotą.
🤦Teraz praktyka:
Kupując napój w opakowaniu jednorazowym z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, puszce metalowej o pojemności do 1 litra oraz butelce szklanej wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra - ZAPŁACISZ WIĘCEJ
Ale uwaga odzyskasz powiększoną opłatę w sklepie który przyjmuje te opakowania (niepogniecione i niezgięte).
♻️ Więc co to oznacza dla Mieszkańca:
- płacisz więcej w sklepie
- jeśli chcesz odzyskać to co zapłaciłeś musisz zbierać opakowania, nie wrzucać ich do worka z odpadami a oddać w sklepie.
🤯 Nasze obawy i przemyślenia:
1 - 💱instalacje takie jak Master - Odpady i Energia Sp z o.o. zarabiały na sprzedaży butelek PET, nie były to procentowo duże pieniądze ale poprawiały bilans ekonomiczny sortowni. Kto zapłaci więcej za podwyższony koszt działania sortowni odpadów?🤬
2 - 🇪🇺 to nie prawo unijne narzuciło takie rozwiązania, faktem jest że Unia narzuca cel ale pozwala poszczególnym krajom określać narzędzia jego osiągnięcia. Mamy wątpliwości czy ten system realnie wpłynie na ochronę środowiska i poziomy recyklingu w Polsce.
3 - 🚧System jest niedopracowany i trafił na bardzo kreatywny kraj. Sieci handlowe wprowadziły już butelki o pojemności 3,001 L - tak te opakowania nie będą w systemie 🥲
4 - 📈Jeżeli butelki i szkło zniknie z worków które zbieramy sprzed Waszych domów to automatycznie Gmina osiągnie mniejszy poziom recyklingu, o który w ostatnim czasie walczyliśmy wspólnie
5 - 🍾Kto mieszka w domu temu łatwiej będzie przygotować miejsce na kolejny worek, do przechowywania zwrotnych opakowań. Co z Mieszkańcami bloków i raczej ciasnych mieszkań oraz klatek schodowych ?
6 - 🤷♀️Cyfry.... można dużo pisać ale cyfry nie kłamią. System nie poprawia spektakularnie poziomów recyklingu. Ale uczciwie musimy przyznać, że jest nadzieja na mniejszą liczbę butelek w lasach , optymizm jest niewielki ponieważ "małpki" nie podlegają pod nowe regulacje. Dlaczego butelka która najczęściej spotykana jest w lasach została z systemu zwolniona ? Nie wiemy 😤
🤔Dlaczego w ogóle o tym piszemy:
Bardzo często utożsamiacie nas z regulacjami i przepisami, które dyktują sposób naszej pracy. Na większość z nich, podobnie jak Miasto Bieruń nie mamy wpływu i tak jest też w tym przypadku.
Całym naszym odpadowym sercem❤️🩹 wspieramy działania, które mają pomagać pozbywać się patologii takich jak odpady w lasach. Każda inicjatywa w Bieruniu dotycząca zbierania śmieci będzie przez nas nieodpłatnie wspierana ♻️
Bardzo chcielibyśmy aby nasze usługi były jak najbardziej przyjazne finansom Mieszkańców Bierunia. Niestety od wielu lat systematycznie (bez względu na opcje polityczne) ustawodawca utrudnia, komplikuje przepisy, które naszą pracę regulują. Bardzo często te przepisy wymuszają wzrost naszych kosztów. Paradoks zaostrzania przepisów i kar jest taki, że wysokie ceny odpadów niebezpiecznych tworzą potencjał ich nielegalnego pozbywania się - ale to materiał na inny post.
Tym z Was którzy naprawdę chcą zagłębić się w temat, polecamy neutralny politycznie bardzo wnikliwie przygotowany raport firmy Deloitte https://www.deloitte.com/pl/pl/services/consulting-risk/research/raport-sytem-kaucyjny-w-Polsce-koszty-perspektywy-szanse.html
O Butelce 3,001L https://www.money.pl/gospodarka/butelka-ktora-omija-system-kaucyjny-mamy-komentarz-ustronianki-7206154222541600a.html